A helyes üléshez elengedhetetlen a megfelelő irodaszék, amelyet az alkatunkhoz és a munkánkhoz igazíthatunk. Székünk kiválasztásakor ne külalak alapján döntsünk, helyezzük előtérbe a megfelelő funkciókat!
Az irodai munka fájdalmas élménnyé válhat, sőt komolyabb egészségügyi problémához vezethet, ha nem megfelelő ülőalkalmatosságot használunk, és nem ügyelünk a tartásunkra. De milyen a jó szék, mi alapján tudjuk kiválasztani?
1. Ideális szék és pozíció
A gyógytornászok szerint már fél óra ülés után ajánlott felállni, hogy egy kicsit megmozgassuk a tagjainkat. Amennyiben a bútor teljesen fából készült, tegyünk rá egy párnát, mert a kemény anyag könnyen elnyomhatja az ülőideget, ez pedig akár az egész lábba kisugárzó fájdalmat okozhat. Kulcsfontosságú, hogy megfelelő irodai széket válasszunk. Mindenképpen olyat vásároljunk, amelynek állítható a magassága, a háttámlája pedig kissé domború, utóbbi ugyanis megtámasztja a derekat.
View this post on Instagram
Nemcsak a bútor kialakítása lényeges, hanem az is, hogy helyesen használjuk. Csússzunk teljesen hátra a székben, a derekunkat támasszuk meg a támla alsó részén. A medence billenjen enyhén előre, a talp pihenjen a talajon, a lábunkat pedig tartsuk csípőszéles terpeszben. A monitor beállítására szintén ügyeljünk: a felső része legyen egy vonalban a szemmel. A könyök 90 fokos szögben feküdjön az asztallapon, mert így nem kell felhúzni a vállat. Utóbbi számos kellemetlen tünetet okozhat, hosszú távon még fejfájást is okozhat.
View this post on Instagram
2. Praktikus kiegészítők
Amennyiben az otthoni munkahelyre csak egy egyszerű – nem szakemberek által tervezett, ergonomikus kialakítású – széket tudunk elhelyezni, tegyünk rá olyan kiegészítőket, amelyek segítenek felvenni az ideális testtartást. A derekunk mögé helyezhetünk egy puhára fújt pilateslabdát, egy ék alakú párnával pedig a medencét billenthetjük a megfelelő pozícióba. A dynair vagy egyensúlyozó párnák hatékonyan tehermentesítik a farokcsontot, a gumitüskékkel ellátott változat emellett ellazítja a feszülő izmokat és felpezsdíti a vérkeringést.
View this post on Instagram
3. Állva, labdán vagy térdeplőszéken
Egyesek állva dolgoznak, megemelt asztal mellett, azonban hosszú távon ez sem tökéletes megoldás. A szakemberek általában azt javasolják, hogy inkább váltogassuk a különböző testhelyzeteket. Az álló munkavégzés is nagy terhet ró a gerincre, viszont még mindig jobb, mint ha rossz tartásban, rossz széken ülnénk.
Vannak, akik az ülőlabdát választják alternatívaként, azonban ez helytelen használat esetén komoly izomlázat okozhat. Az úgynevezett aktív ülés közben a törzs mélyizmai folyamatosan dolgoznak, éppen ezért a kevésbé edzettek kezdetben csupán 20 percet üljenek rajta. A rendszeresen sportoló emberek is maximum napi 4 órát alkalmazzák, folyamatosan váltogatva más pozíciókkal. A speciális térdeplőszéken dolgozva a csípő előredől, nagy előnye, hogy rendszeres alkalmazása erősíti a törzs és a hát izmait, és mivel csökken a gerincre ható nyomás, segít megelőzni számos problémát. Ugyanakkor ügyeljünk az optimális időtartam megtalálására, hiszen a lábak elfáradhatnak, sőt elzsibbadhatnak, esetleg a sípcsont is megfájdulhat.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!