Január 10-e az Energiatakarékosság Világnapja, melynek célja, hogy arra inspiráljon bennünket, vegyük kézbe energiaköltségeink irányítását.
Néhány praktikus tipp a tudatos energiamenedzsmenthez
Rendszeresen takarítsuk le a lámpákat. A rajtuk felgyülemlett szennyeződés jelentősen ronthatja a világítás hatásfokát.
Rendszeresen tisztítsuk meg az ablakokat. Az üvegen lévő kosz gátolja a természetes fény bejutását. Használjuk ki a természetes fényt az árnyékolók felhúzásával és a függöny elhúzásával.
A hagyományos izzókat cseréljük kompakt fénycsövekre vagy LED technológiára. A hagyományos izzók 75%-kal több energiát fogyasztanak.
Használjunk jelenlétérzékelőket és fényerő-szabályozókat, melyekkel akár 20% energiát is megtakaríthatunk.
A helyiségek elhagyásakor kapcsoljuk le a világítást.
Hagyjuk szabadon a radiátorok közvetlen környezetét, különben romlik a hatásfokuk.
Megfelelően válasszuk meg a termosztáton beállított hőmérsékletet. 1 Celsius foknyi hőmérsékletnövelés akár 8%-os növekedést eredményezhet a fűtési költségben.
Gondoskodjunk az épület megfelelő szigeteléséről.
Rossz szigetelés esetén a hőveszteség akár 90%-os is lehet.
Várjuk meg, amíg a mosó- vagy mosogatógépet teljesen megtelik, és csak akkor indítsuk el.
Ügyeljünk rá, hogy ne folyassuk feleslegesen a vizet fogmosás vagy tusolás közben.
Lehetőség szerint a legjobb energiatakarékossági osztályba tartozó termékeket vásároljunk. Hétféle energiatakarékossági osztály létezik, amelyeket színkód és betű jelöl (a legtakarékosabbak a zöld színnel és A betűvel jelölt termékek).
Teljesen kapcsoljuk ki a televíziót, a rádiót és a számítógépet. Készenléti állapotban való fogyasztásuk akár évi 18 000 Ft is lehet.
Kezeljünk minden funkciót a KNX rendszeren keresztül. Ez az átfogó, intelligens épületfelügyeleti rendszer okostelefonon vagy számítógépen keresztül is nyomon követhető, és az aktuális igényeknek megfelelően új szolgáltatásokkal is kiegészíthető.
Forrás és fotó: Schneider Electric