Nem csak otthonuk belterét érdemes tökéletesre tervezni, a bejárat is ugyanennyire fontos. Mutatjuk mire kell figyelni!
Egy hosszú nap után szeretnénk mielőbb magunk mögött hagyni a külvilágot, éppen ezért fontos, hogy hazatérve hívogató, barátságos hangulat fogadjon minket. De milyen is a tökéletes bejárat? Mutatjuk!
Még a bejárat előtt: az előkert
A kertes házban élők könnyen pozitív benyomást kelthetnek az érkezőkben a bejárat előtti területre telepített növényekkel. A dekoratív hortenzia garantáltan feldobja a látványt, akár a járda mellé, akár kaspóba ültetjük. A pasztellszínű, lila, világoskék, halvány rózsaszín és törtfehér virágok azonnal magukra vonják a tekintetet. Sokak kedvence a feltűnő megjelenésű azálea, amelynek virágai élénk rózsaszín, piros vagy fehér árnyalatokban pompáznak. Csodás illatot árasztanak, ráadásul hagyományosan a nőiesség és az öröm szimbólumaként tartjuk számon.
A különféle rózsafajták régóta a kertek ékességei. Érdemes tudatosan választani, kutassuk fel a számunkra legmegfelelőbb típusokat. Egy másik klasszikus a muskátli, amely jellemzően az ablakpárkányok virágládáiba kerül. Az utóbbi időben egyre több helyen találkozhatunk a gyöngyvirágcserjével, más néven deutziával. Szegélyként is tökéletes, csillag alakú virágai mutatósak, lime-zöld levelei pedig élénkítik a többi növény sötétebb tömbjeit. A fehéres szirmú gardénia bódító illatfelhőbe borítja az előkertet, egyaránt nevelhetjük a szabadban, cserépben, üvegházban. A burjánzó havasszépe, azaz rododendron narancs, fehér, piros, sárga vagy lila virágai vidám színfoltként hatnak, míg a japán babérhanga különleges, keleties hangulatot teremt. Utóbbi egyszerre elegáns és egzotikus megjelenésével egyedivé varázsolja környezetét.
Virágos növények helyett gyakran zöld bokrok szegélyezik az előkerten át vezető utat. A sűrű, tömött habitusú puszpángcserjéből tetszés szerint nyírhatunk látványos geometrikus alakzatokat. Igénytelen, fagytűrő, ugyanakkor apró, fényes, bőrszerű levelei egész évben díszítenek. Sokoldalú, használhatjuk sövényként, térhatárolónak, szoliter-, sziklakerti vagy dézsás növényként.
A bejárati ajtó
Természetesen otthonunk biztonsága a legfontosabb, amikor bejárati ajtót választunk, de a megjelenése is lényeges szempont. Alapvető kérdés, hogy zárt folyosóra kerül, vagy a külső oldalát érheti 0 foknál hidegebb hőmérséklet. A külső és a belső szín lehet azonos, vagy igazodhatnak a szomszédos felületekhez. A jó minőségű, MABISZ-, ÉMI-minősítéssel rendelkező új ajtókat a biztosítók elfogadják, egyéb óvintézkedések nélkül.
Amennyiben valaki szeretne megtartani egy patinás darabot, azt is modernizálhatja, acélerősítést építtethet bele, és fóliával bevont biztonsági üvegre cseréltetheti a régi, vékony üveget. A műemlék jellegű épületek felújításakor többnyire az eredeti mintájára újragyártatják a bejárati ajtót, ezekben a faborítás alatt egy erős acélváz található, és csupán külsőleg másolják a századforduló vagy a 30-as évek szép nyílászáróit. A korszerű termékek tűzálló anyagból készülnek, felületüket UV-álló festékekkel, lakkokkal kezelik. Kiváló zaj- és hőszigetelők. Az óriási kínálatban biztosan találunk az épület, illetve a lakás stílusához tökéletesen illő kilincset, a zárszerkezetek terén pedig legalább ilyen sok lehetőség közül választhatunk.
Az új ajtókra gyakran kerülnek oldalvilágító sávok vagy rejtett LED-fények, amelyek a kilincs, illetve az oldalvonalak mentén látható derengő fényükkel segítik az éjszakai tájékozódást. Az okosajtó nagy előnye, hogy elfeledkezhetünk lakáskulcsról: mobilapplikáció segítségével irányíthatjuk, sőt ha nálunk van a telefon, érzékeli a közeledésünket. Az intelligens zárakat kinyithatjuk kódkártyával is. A családtagok digitális kulcsot kapnak az ajtóhoz, amelyhez extraként hozzárendelhető ujjlenyomat- vagy retinaolvasó. A bejárati ajtó anyagát tekintve lehet műanyag, valamint alumínium és acél, fa külső borítással.
View this post on Instagram
Lábtörlők kint és bent
Saját elképzeléseink alapján tervezhetünk egyedi lábtörlőt, akár egy általunk kiválasztott fényképpel vagy rajzzal. Az is megoldható, hogy észrevétlenül belesimuljon az alatta lévő burkolat mintázatába. A beltéri lábtörlőket általában tömött szövetszálakból (pamut) készítik, így jól szívják a nedvességet, és könnyen száradnak. Megfelelő a polipropilén, a nejlon, a poliamid, a hurkolt PVC-szálakból gyártott, illetve kókuszrost lábtörlő is. Utóbbi hátránya, hogy egy kicsit szemetel, a törlésnél gyakran kitörnek a kis szálak.
A kültéri változatok anyaga bordázott, rácsozott gumi vagy műanyag, kaparószálas, kefés, esetleg műfüves kialakítással, olykor alumíniumsínekkel, ez a régi sárkaparó mai változata. A kinti lábtörlő nem szívja a nedvességet, ennek az a feladata, hogy eltávolítsa a cipőről a nagyobb darab szennyeződéseket.
Kopogtatók, ajtódíszek
Hosszú évszázadokon át gyakorlati szerepe volt a fém ajtókopogtatónak: a csengő elterjedése előtt ezzel kértek bebocsátást az érkezők. Sok régi épület bejáratán a mai napig láthatók az eredeti, jobbára míves darabok. Ennek a funkcionális eszköznek az emlékét őrzik a korunkban közkedvelt ajtódíszek, amelyek egyrészt kedves látványt nyújtanak, másrészt hozzájárulnak az ünnepi hangulat megteremtéséhez.
Általában adventkor és tavasz elején kerül a ház ajtajára az adott időszakra jellemző, szezonális anyagokból összeállított dekoráció, de vannak, akik évente többször cserélik a kopogtatót. Ez egyáltalán nem meglepő, hiszen remek családi program a kiegészítők készítése és a hozzávalók gyűjtése. A karácsonyi és húsvéti koszorú is lehetőséget nyújt kreativitásunk kibontakoztatására, az ünnepek között pedig teljesen szabadjára engedhetjük a fantáziánkat. Használhatunk levendulát, szárazvirágot, búzakalászt, szalmát, szalagokat, tobozt, különféle terméseket, dugót, gombot, színes papírból kivágott formákat.
A fogadótér stílusa
Idestova négy éve, a COVID-járvány óta megfigyelhető a lakberendezésben egy sajátos trend, amelyet mindenekelőtt az enteriőrök személyesebbé válása jellemez. A tendencia következménye, hogy a korábban alsóbbrendű helyiségnek számító mosókonyha, közlekedő és bejárat, előszoba is szobaszerű berendezést kap, és a lakás szerves része lesz. Egy elhanyagolt vagy üres előszoba a befejezetlenség érzetét kelti, míg az ötletes kialakításnak köszönhetően garantált a pozitív első benyomás.
Ma már olyan darabokban is gondolkodhatunk, amelyeknek korábban a nappaliban volt a helyük. Meghatározó elem lehet a 19. századi tájképet imitáló fekete-fehér tapéta vagy a klasszikus pepita járólap. A mennyezet alatti stukkó eleganciát sugároz, a szőnyeg, az állólámpa kellemesebbé teszi a miliőt, de növényeket, fotelt vagy akár kanapét is tehetünk ide. A cél, hogy hazaérkezve azonnal átjárjon minket az otthonosság érzése.
A tervezésnél azt vegyük alapul, hogy ez a tér is lakáshoz tartozik, tehát azonos stílusban rendezzük be. Könnyen alakíthatjuk a hangulatot képek, festmények, könyvespolcok, fotók, falilámpák, függönyök segítségével, a berendezési tárgyakkal szalonná varázsolhatjuk az előteret. A burkolatok közül részesítsük előnyben a kerámia- vagy természetes kő lapokat, mert ezeket könnyű tisztítani, és nem kopnak, mint a parketta. A jó minőségű vízálló laminált és vinil melegburkolatok szintén beválhatnak. Szóba jöhet még az impregnált beton és a műgyanta, amelyek optikailag növelik a teret, hiszen felületüket nem tagolják illesztések vagy fugák. Bármelyik megoldást választjuk, társíthatunk hozzá elegáns, fehér szegélylécet.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!