A patinás villa gyönyörű környezetben, vízparton, hatalmas fák között állt, az állapota azonban egyre romlott. Szerencsére még időben rábukkant egy fiatal pár, akik új életre keltették: ez lett az otthonuk, sőt a lakberendezési vállalkozásuk székhelye is.
Berlin Európa egyik legizgalmasabb, pezsgő kulturális életet élő városa. Az inspiráló közeg vonzza a fiatal kreatív alkotókat. Itt lakott és dolgozott May-Doren Rathgen is, aki sikeres fiatal tervezőként saját divatmárkát hozott létre. Egy idő után azonban elege lett a nyüzsgésből, férjével együtt nyugodtabb, egyszerűbb életre vágytak, és egyre jobban hiányzott nekik a természet közelsége. Úgy gondolták, egy kisebb települsen, víz mellett könnyebben megtalálnák a harmóniát, a kiegyensúlyozottságot, de azért nem akartak túl messzire távolodni a fővárostól. 2010-ben meghozták a döntést: a közeli Potsdamra esett a választásuk. Egy ingatlanügynököt bíztak meg a feladattal, hogy keressen számukra megfelelő kertes házat. Kis idő múlva izgatottan hívta a férje May-t, az egyik eladó ódon, babelsbergi ingatlan fotói ugyanis nagyon megragadta.
Szinte omladozott az épület, de beleszerettek
– Nem késlekedtünk, elmentünk megnézni, ám az első látogatás csalódást okozott. Ugyan a kert és a gyönyörű kilátás lenyűgözött minket, de az 1930-ban emelt épület rettenetes állapotban volt, helyenként szinte omladozott – emlékszik vissza a feleség az első benyomásokra.
Némi vívódás után mégis megvették az ódon villát, és belevágtak a minden részletre kiterjedő felújításba, amely két évig tartott. May akkor még nem sejtette, hogy az építkezés új irányba tereli a karrierjét is. Divatmárkája ez idő tájt már nem igazán lelkesítette, abban viszont biztos volt, hogy az alaptermészetéhez a vállalkozói lét illik, a kreatív tevékenységek pedig magától értetődően hozzátartoznak a mindennapjaihoz. Rövidesen teljesen belemerült a felújításba, és annyira megszerette az ilyen típusú kihívásokat, hogy 2016-ban végleg felhagyott a divattervezői munkával, és saját lakberendezési céget alapított. A pályamódosításig azonban hosszú utat járt be.
Az ódon villa karaktere adja az otthon egyediségét
Aki már újított fel régi épületet, pontosan tudja, hogy a rugalmaság, a kreativitás ilyenkor nélkülözhetetlen. Egyrészt nem lehet mindenre felkészülni, menet közben sok meglepetés éri az embert, másrészt mindvégig az adott keretekhez igazodva kell dolgozni. Ugyanakkora ha kellő alázattal viszonyolunk a feladathoz, akár valódi kortárs enteriőrt is létrehozhatunk egy ódon épületben, amely utánozhatatlan karakterével járul hozzá otthonunk egyedi szépségéhez. Vendéglátoink tudatosan tiszteletben tartották az értékmegőrzés szempontját, ugyanakkor bátran kísérleteztek. Ismerőseik egyöntetűen állították, hogy a hagyományos technológiával színezett fapadlót nem lehet átfesteni, ők mégis megpróbálták, és sikerrel jártak. Az eredmény, bár kissé tökéletlen, mindkettőjük tetszését elnyerte. May azt mondja, saját lakberendezési stílusának jellemzésére is a „tökéletes tökéletlen” kifejezést használná.
Az új és a régi tökéletes ötvözete
– Szívesen társítom az újat és a régit, a drága dizánjdarbokat és az olcsó tömegtermékeket, szeretem a változatos színeket, a különféle anyagokat, és bátran egymás mellé teszem őket – mutat körbe a tereken. Mivel életteli, mozgalmas enteriőröket tervez, különös gonddal választja ki a falak árnyalatát. Szerinte ez az egyik legfontosabb és legolcsóbb lakberendezési eszköz. Egy-egy színminta sorsárol többnyire csak napok múlva dönt, amikor már biztos a hatásban, mert a domináns árnyalat nagyban befolyásolja a szoba és ezáltal a lakók hangulatát. A paletta összeállítása mellett kiemelt figyelmet fordít a tárgyakra is. A házaspár több régi darabot magával hozott korábbi otthonából, az egyik olasz kanapé például már húsz éve velük van. Számos dizánjklasszikussal találkozhatunk a szobákban, ám jól megférnek mellettük az új darabok. May ügyelt rá, hogy ne legyen zsúfolt vagy nyomasztó a tér. A háromtagú család otthona alapvetően világos és szellős, a tekintetet vonzó színfoltok és érdekes elemek varázsolják elevenné és izgalmassá.
Fedezd fel a villa minden részletét a Lakáskultúra novemberi számában. Gyönyörű fotók vezetnek körbe a kreatívan berendezett otthonon. Keresd a magazint az újságosoknál és az árushelyeken!
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!