A Fehér Ház hamarosan új lakókat kap, hiszen a keddi elnökválasztás után mindenképp új elnöke lesz az Egyesült Államoknak. Cikkünkben megmutjuk a mindenkori amerikai elnök otthonát.
A mindenkori amerikai elnök hivatalos lakóhelye, a Fehér Ház bizányára az egész Egyesült Államok egyik leghíresebb épülete. Az elnöki rezidencia Washingtonban, a Pennsylvania Avenue 1600-as házszám alatt áll. A megépülése óta eltelt közel 230 évben már 46 amerikai elnököt érte az a megtiszteltetés, hogy birtokba vehesse. A különleges otthonban jelenleg Joe Biden demokrata párti elnök él feleségével, Jill Biden asszonnyal, egészen január 1-ig. Amerikában november 5-én tartják az elnökválasztást, ami után mindenképp új lakókat kap a csodás épület. Már csak az a kérdés, hogy ki lesz az. Most lássuk, hol fog lakni!
A Fehér Ház az Amerikai Egyesült Államok jelképe
A klasszicista stílusban épült Fehér Ház az amerikai nemzetet, a kormányt és az elnököt szimbolizáló jelkép. Alapkövét 1792-ben rakták le, még félkész volt, amikor 1800-ban az akkori elnök, John Adams elsőként beköltözhetett.
Az épületnek az évek során több neve is volt, a Fehér Ház elnevezést Theodore Roosevelt vezette be, aki 1901-től a levélpapírjain is ezt a formulát használta. Kétszáz év alatt 4 nagyobb átalakításon esett át az épület, ezen felül pedig szinte az összes elnök itt hagyta saját keze nyomát, hiszen minden hivatalba lépő új elnöknek biztosít a Kongresszus felújítási költségvetést. Az utolsó nagyobb lélegzetvételű felújítás a ’60-as években zajlott Jacqueline Kennedy, a tragikus sorsú John F. Kennedy felesége irányításával. Napjainkban a Fehér Ház 6 emeletén 132 szoba és 35 fürdőszoba található. Az épület egésze a 18. és 19. század stílusjegyeit viseli magán.
Be lehet menni, de nem egyszerű
Nem kétséges, hogy az amerikai állampolgárok mind nagyon kíváncsiak az elnöki rezidenciára, és a mindenkori elnökök erre folyamatosan lehetőséget is teremtettek. 1885-ig rendszeresen tartottak nyílt napokat az érdeklődő közönség számára. Ma már nagyon szigorúak a biztonsági előírások, és már csak egy kongresszusi képviselő hozzájárulásával lehet időpontot kérni az ingyenes bejárásra.
A jelenlegi first lady, Jill Biden kezdeményezésére azonban októbertől új típusú vezetett sétákat tartanak a Fehér Házban. Ezeknek az épületbejárásoknak az a különlegessége, hogy a technika segítségével ő és a férje, azaz Joe Biden lehet a házigazda. Az idegenvezetés interaktív formában történik, és olyan helyiségekbe is betekintést lehet nyerni, amelyek eddig el voltak zárva a nyilvánosság elől. Hetente több mint 10 ezer látogató járja be ilyen módon a Fehér Házat. Cikkünkben azokat a részeket mutatjuk meg, amiket az épületbejáráson is meg lehet tekinteni. A privát területek és például az ovális iroda nem része a túrának.
A first lady és az elnök fogadja a látogatókat
A túra a keleti szárnyban kezdődik, ahol rögtön a jelenlegi first Lady, Jill Biden videója fogadja a látogatókat. Innen a Keleti szobába vezet az út, ahol az elnök, Joe Biden mesél arról, hogy mi is történik itt. Ezután egy hosszú folyosón át vezet az út a Fehér Ház egy távolabbi részébe, ahol egy 3D-s modellen mutatják be a különböző korok építkezési és bővítési folyamatait. Számos olyan szobát is megnyitottak a nyilvánosság előtt, ahova eddig kevesen tehették be lábukat. Ilyen a földszinti diplomáciai fogadóterem, ahol Franklin D. Roosevelt elnök „Fireside Chats” névre hallgató rádióműsor sorozatát is rögzítették. Nem csak a termet lehet felfedezni, a nagyrabecsült elnök műsorából részleteket játszanak le, olyan érzést keltve, mintha visszatekerték volna az időt.
A földszinten további izgalmak várják a látogatókat: például az elképesztő méretű könyvtárszoba! De itt kapott helyet a porcelánterem, ahol az elnöki terítékekhez felhasználható drága porcelánokat őrzik, és közvetlenül mellette a Vermeil szoba, ahol az aranyozott ezüst evőeszközkészletek gyűjteménye található. A porcelánteremben lehetőség nyílik a terítékeket megcsodálni, az ebédlőben pedig Abraham Lincoln egyik imáját is el lehet olvasni.
Külön szint az államügyeknek
Külön szinten kaptak helyet az Amerikai Egyesült Államok működését közvetlenül segítő hivatali helyiségek. Így a Keleti Szoba, a Vörös, a Kék és Zöld Szoba. A három, színekről elnevezett helyiséget szalonként használják; jellemzően kisebb állami fogadásokon, beszélgetéseken, teázásokon vehetnek részt a meghívottak.
Kék szoba: az állami emelet központja
Ovális alakja és a déli kertre nyíló lélegzetelállító kilátás sok látogatót elbűvölt. Neve ellenére a Kék szoba eredetileg vörös színben pompázott. A Fehérház tervezője, James Hoban, rendkívül elegánsra álmodta meg a szobát, francia ajtókkal és hosszú ablakokkal – bár színvilág nem szerepelt az eredeti tervekben. Csak 1837-ben vált valójában „kék” szobává, Martin Van Buren elnök öltöztette elsőként a ma is ismert kékes árnyalatokba ezt a fogadóként használt helyiséget.
A 19. századi, francia csillár alatt áll az a márványlapos központi asztal, amely azóta van a Fehér Házban, hogy Monroe elnök 1817-ben megvásárolta. A drapériákhoz és a bútorok borításához használt zafírkék szövet színe hasonló ahhoz, amely az 1800-as években díszítette a helyiséget. A bútorok selyem kárpitszövetét arany sas motívumok díszítik, amelyetet a Monroe-kori székek színárnalatához igazítottak. Egyébként ennek a szobának az alapján alakították ki a híres Ovális irodát a nyugati szárnyban, de ott már hatalmas ablakokkal.
Zöld szoba: a Fehér Ház elegáns szalonja
A szín minden árnyalata megtalálható a Zöld szobában. Eredeti berendezéséről keveset tudunk, csak annyit, hogy valószínűleg az akkoriban divatos francia empire stílusban készült, amely egészen az 1920-as évekig így is maradt. Ekkor kezdték el a tipikusan amerikai a Colonial-Revival stílus elemeit bevonni.
Az évek során leginkább ünnepségekre és összejövetelekre használtak. Mielőtt azonban hivatalosan is szalonná alakult volna át, többek közt Thomas Jefferson étkezőjeként is szolgált. A falakat a Kennedy asszony által 1962-ben kiválasztott finom zöld selyemszövet borítja. A bézs, zöld és korallszínű szaténból készült csíkos drapériákat egy 19. századi folyóiratban szereplő minta alapján tervezték. A sas, az Egyesült Államok hazafias szimbóluma, a szövetségi korszak egyik kedvenc díszítőmotívuma volt, és számos formában megjelenik a szobában.
Vörös szoba: a first ladyk nagy kedvence
A Vörös szoba talán az egyetlen helyiség a hatalmas épületben, amelynek eredeti falszíne megmaradt az évek során. 1803-ból fennmaradt tervek szerint az elnök előszobájaként szolgált, később John Adams kormányzása idején reggelizővé alakították. Jefferson elnök egy ketrecbe zárt szarkát tartott itt, James Madison felesége pedig szerda esti fogadásokra használta.
Kétségtelenül ez a first lady-k kedvenc helyisége a Fehéz Házban. Utoljára 2000-ben újították fel, megőrizve az 1962-ben, a Kennedy-kormányzat idején választott stílust. Élénk, merész vörös falakon történelmi portrék. A bíborvörös bútorokat egy lenyűgöző aranycsillár világítja meg. A szoba eleganciája a gazdagon faragott és megmunkált faanyagok kombinációjából ered, olyan jellegzetes mintákban, mint a delfinek, akantuszlevelek, oroszlánfejek és szfinxek. Nem csoda, hogy ez lett az egyik legkedveltebb helyiség a Fehér Házban!
Moziszoba, ahol a beszédek születnek
Ugyan legtöbben komoly ügyek kapcsán gondolunk a Fehér Házra, tudni kell, hogy több olyan helyiség is van, ahova az elnök és családja el tud vonulni kikapcsolódni, szórakozni. Ilyen például a családi mozi terem, amelyet 1942-ben egy ruhatárból alakítottak át. Filmvetítés mellett fontosabb beszédek próbájára is használták a 42 férőhelyes termet. Jelenlegi formáját George W. Bush elnöksége idején a nyerte el.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!