Hamarosan beköszönt a fagy, így a muskátlit is ideje beköltöztetni télire!
A muskátli az egyik leghálásabb balkonnövényünk. A melegebb ősznek hála egészen idáig gyönyörűen virágzott, ám ideje felkészíteni a hidegre. Még a fagyok beköszönte előtt el kell kezdeni, mivel ez a virág védelemre szorul a téli időszakban. Novemberben már megesik, hogy a hőmérő nulla fok alá kúszik, így eljött a téliesítés ideje is. Mutatjuk, mi a teleltetés titka, mik a teendők!
A futó muskátli maradjon fény közelében
A csodaszép futómuskátlinak nincsenek különös igényei. Télen mérsékelten meleg helyen (maximum 15 fokon) érzi jól magát, nem kell túl gyakran öntözni sem. Ládáit érdemes ablak közelében elhelyezni, mert szereti a fényt, és télen is szépen mutat. Amennyiben pincében teleltetjük, úgy tavasszal vissza kell vágni a töveket 8-10 cm-re, majd egy hét múlva 2-3 rügyre. A legjobb, ha teljesen friss földet kap és átültetjük az új szezonban, de azt is meghálálja, ha korábbi, kiélt talaját friss, tápdús virágfölddel borítjuk.
A cserepes parasztmuskátli maradhat az első fagyokig
A cserepes muskátlit bátran kint hagyhatjuk a szabadban az első fagyokig. Ám november elején már érdemes bevinni egy fagymentes, de nem túl fényes vagy túlfűtött helyiségbe – ez lehet nyári konyha, lépcsőház, pince, előszoba vagy garázs is. A lényeg, hogy a muskátlitövek 4-10 fok között pihenjenek a tél során. A legjobb persze a régimódi, nedves pince, ahol azért nem szárad ki a növény.
A téliesítés fontos lépése a megnyúlt ágak visszavágása. Nem csak a tárolás könnyebb, kevesebb lesz a télen lehullott levél és a növénynek is könnyebbség a kisebb test. Öntözni elég kéthetente, épp csak annyit, hogy ne legyen porszáraz a földje.
Mi legyen a kiültetett muskátlival?
A kertbe kiültetett muskátlit sem szabad kint hagyni a földben télire. Az elszáradt virágok és levelek, illetve a túlnyúlt ágak eltávolítása után a töveket ki kell ásni gyökerestül a talajból, majd ládába tenni. Ebben az esetben nyugodtan lehet zsúfoltan rakni a muskátlit, akár 15 tő is kerülhet egybe. A gyökereket alaposa be kell fedni földdel mielőtt fagymentes helyre tesszük. Egy kis fény jót tesz a hideg hónapokban is. Öntözni nagyon ritkán, óvatosan kell. Tavasszal kiültetés előtt érdemes vízbe áztatni és egy kicsit visszavágni az elhalt részeket. Visszaültetés után (május eleje) nagyon hamar újra virulni fognak.
Teleltetés a pincében
A muskátli igazi túlélő, nagyon jól bírja a sanyarú körülményeket. Ezért aztán a töveket gyökerüknél fogva fellógatva is átteleltethetjük a pincében. Fontos tudni, hogy ehhez jó klímájú pince és megfelelő nedvességtartalmú levegő szükséges. Amennyiben kimondottan száraz a pince levegője, érdemes inkább egyesével újságpapírba csomagolni és faládába sorakoztatva tárolni a töveket.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!