Jól érti korosztálya lakásigényét Könnyű Csilla fiatal belsőépítész. Azokét is, akik első önálló otthonukat szeretnék szerényebb körülmények között megteremteni, például zsebkendőnyi alapterületen.
– Két évvel ezelőtt a véletlen hozott össze a fiatal párral, akik Újlipótvárosban kerestek maguknak szerényebb méretű és értékű lakást – meséli Csilla. – Jól ismerem ezt a városrészt, így szívesen segítettem nekik, nem eredménytelenül. Megtaláltuk ezt a régi építésű házban lévő, mindössze 32 m²-es, harmadik emeleti, 4 m belmagasságú lakást. Bár remek adottságokkal rendelkezik, a nagy ablakon át rengeteg természetes fényt kap, kitűnő a közlekedés stb., eredeti térszervezése sem otthonosnak, sem célszerűnek nem volt nevezhető, viharvert állapotáról nem is szólva.
– Tehát a műszaki felújítás mellett jelentős átalakítást is igényelt.
– Legnagyobb változás a bejáratot követő első traktusban történt, ahol az eredeti, szűk előtérből nyíló fürdő és konyha falait kibontottuk, illetve az egyetlen szoba felé „kinyitottuk” a régi ajtó elfalazását. Mint kiderült, az egykori lakásleválasztás előtt itt egy kétszárnyú, három méter körüli, boltíves áthidalással készült ajtónyílás lehetett, aminek mindenképpen szerettem volna megtartani legalább egy szakaszát. Ezért aztán a lakás első traktusában a négyméteres belmagasságból lecsíptem egy hálószoba-galériát, amely afféle olvasó-, pihenősarok szerepét is betölti. Ebbe a felső lakótérbe – mint egy nyitott ablakot – beépítettem a boltíves áthidalás felső szakaszát, amely egyrészt természetes fényt enged a galériába, másrészt rálátást biztosít a nappalira.
– Nem csupán a galéria alatti zsebkendőnyi területet, hanem a lakás „második” szakaszát is ötletesen hasznosítottad.
– A tíz négyzetméteres galéria alatti területen a közlekedő, a falba épített, tükrös gardrób és a fürdő osztozik. Az utóbbit üvegfallal határoltam el, hogy természetes fényt kapjon. Az épített zuhanykabinnal tovább növeltem a térérzetet, ahogy az üvegfal íves vonalát követő, műgyantából készült mosdópult is ezt szolgálja. Kis alapterületű lakásban nagyon fontos tudni, hogy milyen a tulajdonos(ok) életvitele. A fiatal pár például szeret vendégeket fogadni, de nem vezetnek nagy háztartást és még nem gondolnak családalapításra sem. Így a legcélszerűbbnek az tűnt, hogyha az egyetlen szoba magában foglalja a nappali-étkező-konyha funkciót úgy, hogy az étkező napközben munkahelyként is működhet a fiatalembernek. A legszükségesebb háztartási gépeknek, mint a pult alá beépített hűtő és a Candy „3 az 1-ben” berendezésnek (főzőlap, sütő és mosogatógép) is ideális helyet találtam.
– Az ötletes téralakítást remek térérzettel párosítottad.
– Szerencsére a nagy belmagasság eleve kellemes alapokat teremt ehhez, és jómagam is igyekeztem bútorozással és a színekkel erősíteni. Az ablakkal szemben lévő falon mennyezetig érő gipszkarton polcrendszert alakítottam ki, amely nemcsak a konyhát foglalja magában, de tárolásra is alkalmas és egyúttal a galériát is takarja. Nem szeretem sok bútorral benépesíteni a teret, különösen, ha a lakás eleve kis alapterületű. Ezúttal a nappaliban egyetlen alacsony bútort helyeztem el a szórakoztatóelektronika „szentélyeként”. A mögötte lévő nagy felületű, olívazöld fal látványát pedig a polcként szolgáló parapetfallal osztottam, amelybe a hangulatos látványkandalló került. Mindezzel szemben ideális hely kínálkozott a kényelmes kanapénak. A konyhától karnyújtásnyira lévő étkezőt a szellős vonalú, bárpultszerű asztal és a bárszékek képviselik, tehát ezek is térkímélők. Ahogy az előteret is csak a legszükségesebb tárolók foglalják el, amelyeknek eltérő méretével és különböző osztású frontfelületével játékosan tagoltam a viszonylag hosszú közlekedőt. A tágasság növeléséhez jelentősen hozzájárul a nagyméretű ablak is, amelynek eredetiségére szintén kényesen vigyáztam, ahogy az eredeti halszálkás parkettát is megmentettem. Jó állapotban lévén nem túl sötét, barna páccal kicsit fölfrissítettem, hogy nemes folytatása legyen az előtérbe választott fahatású járólapnak.
– Visszafogott dekorációkkal növelted az otthonosság érzetét…
– Ezt a célt szolgálják például a konyhát magában foglaló, mennyezetig érő gipszkarton polcrendszer megvilágított falfülkéi, a nappali mennyezetén elhelyezett „lámpakompozíció”, Sárközi Péter nagyméretű fotói, illetve a galérián lévő háló egyik falát borító ezüstmintás tapéta, nem szólva az olívzöld szín ismétlődő megjelenéséről falon, párnákon, asztalon, bútoron.
– Hogyan oldottad meg a lakás fűtését?
– A lakásban nem volt hagyományos fűtés, javaslatomra a megrendelők az infrapanelek mellett döntöttek, figyelembe véve a kedvező költségeket és a csinos megjelenést. Hogy hosszú távon is jól választottak, azt az alacsony téli rezsi is igazolja. Mondanunk sem kell, hogy vendéglátóink imádják modern hangvételű, fiatalos otthonukat, és mint megtudtuk, a mindenkori vendégek is otthon érzik magukat ebben a környezetben.