Turányi Bence építész és Batár Zsolt fotográfus közös munkáját, a Fotográfus Házát beválasztották a Média Építészeti Díj 2013 döntősei közé.
Az erdei lakóház szerkezete két nap alatt épült fel a fenntartható építészet jegyében.
Az épület koncepciója az emberi, környezeti és gazdasági tényezők harmóniájának megteremtéséről szól. A lakóház mindezzel együtt nem került többe, mintha hagyományos módon épült volna. A faépület szinte együtt lélegzik az erdővel; életét a benne élő fotóművész azóta is rendszeresen dokumentálja.
A fából épült lakóházat rangos nemzetközi zsűri és a közönség is beválasztotta a 2013-as évben megépült legjobb 6 hazai épülete közé. Az alkotók egyszerű építési elveket követtek, a koncepcióra, az anyagokra és szerkezetekre helyezték a hangsúlyt. Szépet, minőségit és praktikusat akartak létrehozni rövid idő alatt, elérhető áron. Az eredmény meghaladta az eredeti elvárásaikat. A faházban tapasztalható klimatikus állapotok például a fa állandóan érezhető illata igazolták, hogy a szó szoros értelmében lélegző, élő szerkezet született. A különleges épület létrejötte annak is köszönhető, hogy a fotós és az építész együttműködése túlmutatott a hagyományos megrendelő-építész kapcsolaton. A két alkotó saját területéről hozott látásmódja találkozott a házban és formálódott közös alkotássá.
Turányi Bence 2004-ben édesapjával, Turányi Gáborral alapította meg a T2.a Építész Irodát, ahol azóta is közösen dolgoznak. Munkájukban a szellemi és technikai innovációt előtérbe helyező szemléletet képviselnek, az építészeti, műszaki és gazdasági szempontok egyensúlyát keresik. Nevükhöz számos, a kortárs építészet élvonalába tartozó köz- és
lakó épület fűződik. Ezek közül legjelentősebbek a Roosevelt Irodaház, a Csörsz utcai Sportközpont, a Hotel Novotel Danube, a Kopaszi gát rehabilitációja és a színes homlokzatáról azonnal felismerhető Simplon Udvar.
Batár Zsolt építészeti fotográfus 12 éve készít fotósorozatokat kiemelkedő hazai és nemzetközi kortárs épületekről. Képeit rendszeresen publikálják magyar és külföldi magazinokban, szakmai folyóiratokban és internetes fórumokon. Munkáit az elmúlt években több egyéni és csoportos kiállításon állította ki.
A Média Építészeti Díja Magyarország egyik legjelentősebb kortárs építészeti eseménye. A szervezők a díj lényegét a következő módon fogalmazzák meg: “Épített környezetünk formálása a szakma és az értő nyilvánosság közös ügye. Meghívtuk Magyarország vezető nyomtatott és elektronikus (nem szakmai!) sajtójának képviselőit, hogy alapítsunk közösen egy építészeti médiadíjat, és rendezzünk nyilvános zsűrizést, ahol eldől, melyik épület és melyik terv tetszik nekik – és a közönségnek – a legjobban.”
Fotó: Batár Zsolt