A Közel-Kelet felhőkarcolóinak sűrűjében járva kevesen gondolnák, hogy a lélegzetelállító épületeket egy magyar hölgy tervezte. Márpedig több csodás toronyház Viczián Szilvia munkája! Ő az a magyar építésznérnök, aki Békés megyéből indult, és szaktudásával meghódította az olajból meggazdagodott arab világot. Elképesztő sztori!
Viczián Szilvia egy tehetségesen rajzoló, remekül tanuló kislány volt. Alapiskoláit Békéscsabán járta ki, innen indult világhódító karrierje. Nyilván hosszú volt az út az Arab Emirátusokig, de ami a lényeg: a fiatal magyar nő alig 30 évesen Abu-Dhabi és Dubaj egyik vezető építésze lett. S hogy történt mindez? A fantasztikusan tehetséges magyar építészmérnök a Lakáskultúra szeptemberi lapszámában adott interjút,laza stílusban. Saját, különleges életútjáról a legnagyobb természetességgel mesélt.
„Szerettem rajzolni és maximalista voltam…”
„Mindig próbálom megadni magamnak a maximumot, és ez a tanulásra is igaz volt. A budapesti Karinthy Frigyes Gimnáziumba felvételiztem, mivel itt a középiskolai tudásanyag mélysége mellett nagyon erős a művészeti képzés. A mai napig szeretek festeni és rajzolni, de már akkor éreztem, hogy nekem valami több kell: számomra fontos, hogy legyen funkciója annak, amit létrehozok, és tegye jobbá az emberek életét. Folyton figyeltem a tereket, csodáltam épített szerkezetet, akár a pókháló struktúráját is. Ezek a gondolatok elfordítottak a festészettől, és az építészet irányába tereltek.”
Nem mentél azonnal egyetemre, először a gyakorlatban tetted próbára magad. Jó volt ez a sorrend?
„Jobb nem is lehetett volna. A neves építész, Ekler Dezső és Pauer Gyula díszlettervező mellett dolgoztam, majd belsőépítészettel kezdtem foglalkozni az első saját vállalkozásomban. Az egyetem előtt pedig az operatőr párommal egy lakberendezési tévéműsort készítettünk Tér-Hatás címmel. Ennek köszönhetem, hogy közel 60 országban forgathattam… Ezt követően már tényleg jöhetett az Iparművészeti Egyetem, azaz, ahogy ma ismerjük: Moholy-Nagy Művészeti Egyetem.”
Így tudja meghódítani egy okos nő a Közel-Keletet
A műsor kapcsán kerültél Abu-Dhabiba?
„A Közel-Kelet valójában egy másik történet… 2005-ben Balin házasodtunk össze, majd Délkelet-Ázsiába mentünk nászútra. Visszafelé megálltunk Dubajban, és én teljesen beleszerettem ebbe felhőkarcolós világba. Azt pedig a sors jelének tekintettem, hogy miután hazatértünk, rákerestem valamire a világhálón, a találatok között pedig felbukkant egy hirdetés. A világ egyik legnagyobb építészirodája keresett munkatársat Abu-Dhabiba. Elküldtem a jelentkezésemet. Még azon a héten meghallgattak, és fel is vettek. Először egy féléves szerződést kaptam – úgy gondoltuk, hogy adunk egymásnak fél évet –, aztán 14 év lett belőle.”
Mi volt az első nagy feladatod a Közel-Keleten?
29 évesen vezető tervező lehettem Abu-Dhabiban, az Al Ain-i Bawadi Mall építésénél. A komplexum 2 négyzetkilométer alapterületen 28 funkciót foglal magába a hoteltől a bevásárlóközponton át a munkásszállóig. A projekt lebonyolítása másfél évig tartott, és egy 75 tagú csapatot irányítottam.
Hány tervet készítettél az Emírségekben?
256 projektet nyertünk el, és ezekből közel 130 már megvalósult.
Mire vagy a legbüszkébb?
A Waterfall Toronyra, amely Dubaj egyik főútján, a Sheikh Zayed úton található. Ez az első olyan épület, amelynek a létrehozásánál úgy gondolkodtam, hogy a felhőkarcolók egyfajta szoborként is működhetnek. A homlokzati áttöréseknek köszönhetően éjjel piros lángnyelvek sokasága, míg nappal kék árnyalatú vízesés táncol a főbejáratnál, ami felfelé irányítja a tekintetet.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Viczián Szilvia egyenrangú félként az arab ország vezetőivel
Felmerül a kérdés, hogy a férfiak uralta világban hogyan tudott építészként érvényesülni egy hölgy?
„Dubajban és Abu-Dhabiban a helyi nők első számú feladata a család összetartása, és ezért meg is kapják a tiszteletet. Ám ha egy hölgy tanul és dolgozik, pláne vezető beosztásban, az még nagyobb elismerést jelent számára. Ráadásul én 2007-ben egy magas rangú emirátusi üzletemberrel alapítottam meg az építészirodámat, ennek is köszönhető, hogy egyenrangú félként tárgyalhattam az ország vezetőivel. A cégem ma már Abu-Dhabi és Vietnám mellett Budapesten és Dubajban is tevékenykedik.”
Milyen az a hely, ahol otthon érzed magad?
A saját lakásom, ahová éppen ezért egyedi bútorokat terveztem! A berendezésben ötvöztem a modern és minimalista stíluselemeket. Nagyon szeretem az eklektikát, bátran társítom a legmodernebb bútort például klasszikus perzsaszőnyeggel. A kellemes otthonhoz a színek is fontosak. Szerintem semmi nem teszi olyan izgalmassá és szerethetővé a tereket, mint a jól eltalált színek. Épp ezért szívesen dekorálom a falakat a saját festményeimmel, mert azok nagyon színesek. Nos, így alakítottam ki a bennünket körbevevő tereket és nagyon szeretek otthon lenni.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!