A zöldfűszer akkor az igazi, ha frissen szedjük és magunk termesztjük, akár egy cserépben az ablakban, vagy balkonládában. Ha betartunk néhány szabályt az ültetés és gondozás során, páratlanul gazdag és ízletes termés lesz a jutalmunk.
A saját fűszerkertnek számos előnye van. Mivel az ültetéstől kezdve a fogyasztásig, teljes mértékben a saját irányításunk alatt tartjuk a termesztést, biztosak lehetünk benne, hogy fűszer– és gyógynövényeink garantáltan vegyszermentes környezetben nevelkednek. Ráadásul nincs az a szárított fűszernövény, amely felül tudná múlni a frissen vágott bazsalikom vagy fodormenta intenzív ízvilágát. Az alábbiakban adunk pár tippet a sikeres neveléshez.
Megbízható helyről szerezzük be
Érdemes a palántákat kertészetből beszerezni, hiszen az ott kapható növények jó eséllyel életerősek és egészségesek, de nincs baj azokkal sem, amiket a nagyáruházak polcairól viszünk haza. De fontos, hogy a közértes változatot a vásárlás után mihamarabb ültessük át, jó minőségű földbe.
Ültessük megfelelő helyre
Minden fűszernövény jól érzi magát cserépben, dézsában és kosárban, de azért minél nagyobb az ültetőedény, annál életképesebb a palánta. Mivel a legtöbb fűszernövény eredetileg mediterrán területekről származik, ezért ültetés után tartsuk napfényes helyen. Ha belső udvarra néz a teraszunk, oda is elhelyezhetünk virágtartókat.
Többféle is kerülhet egymás mellé
Mivel gyakran kevés hely áll rendelkezésünkre a balkonon, érdemes lehet több zöldfűszert is összeültetni egymással. Fontos azonban figyelni arra, hogy mit mivel párosítunk. A bazsalikom legjobb társa például a metélőhagyma, az oregánó és a petrezselyem. A kapor mellé érdemes kakukkfüvet ültetni, segítik ugyanis egymást a kártevők távol tartásában is.
Kerüljük a túlöntözést
Minden esetben lyukas aljú cserépbe ültessük növényeinket, akár palántáról, akár vetőmagról van szó. A pangó víz elkerülésére érdemes a virágtartó aljára egy réteg kavicsot helyezni, így javítjuk a vízelvezetést. Minden esetben olyan virágtartót válasszunk, ami az alján lyukas, így az öntözéskor éppen felesleges víz távozhat a virágtartóból az alátétre.
Válasszunk alkalmas földkeveréket
Annak érdekében, hogy a fűszernövényeink ne csak gyönyörűek legyenek, hanem fogyasztásuk is biztonságos legyen, fontos a minőségi földkeverék. A természetes tápanyagokban gazdag, porózus, jó vízáteresztő képességű talaj garantálja, hogy a növények illata és íze teljes mértékben kibontakozhasson.
Tartsuk távol a kórokozókat
A cserépben felbukkanó gyomnövényeket mindig húzzuk ki. A legtöbb fűszernövénynek nincs ismert kártevője, de ha sérült vagy beteg levelet, hajtást látunk, azt mielőbb vágjuk le a növényről. Az évelő fűszer- és gyógynövények cserepeit az őszi lehűlések előtt vigyük fagymentes, világos helyre vagy ültessük ki a kertbe, a tövüket takarjuk be.
Ablakpárkányra is kerülhet fűszernövény
Kényelmünk érdekében a gyakran használt fűszernövényeket helyezzük közelebb a konyhához. Ha rendelkezésünkre áll a konyhaablak közelében egy szélesebb ablakpárkány, amelyet bőséggel ér a napfény, ültessük oda a fűszernövényeket. Így jobban kézre állnak a főzés közben, és bármikor csíphetünk belőlük, ha megízesítenénk velük a leveseket, húsokat, szószokat vagy a salátákat.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!