A klasszikus és tradicionális enteriőrök főbb jellemzőiről és különbségeiről korábban már esett szó. Bánhalmi Attila enteriőrtervező most azon dekorációkból ad egy kis ízelítőt, amelyek a kvintesszenciáját adják ezen stílusoknak.
„Gyerekkorom óta gyűjtök tárgyakat a múltból és tartom nagy becsben az örökölt darabokat, mert stílusuk örök és értékállóak. Akár klasszikus, akár tradicionális enteriőrökről beszélünk, elengedhetetlenek a pazar kiegészítők. Ezekben a terekben fontos a kifinomultság, harmónia és az egyensúly szimmetria és aszimmetria között. A klasszikus stílus esetében szinte törvényszerűek a szimmetrikus kompozíciók, a tradicionális házakban, mint a Griff Pagony, már nem ennyire szigorúak a szabályok. Még jót is tesz az otthonosság fokozására egy kis aszimmetria és hogy a tradicionális elemeket eklektikusan kombináljuk, a mi esetünkben gyarmati és vízparti stílusú darabokkal.
A klasszikus stílus a fényűzésről és a formalitásról szól, korhű, impozáns bútorok és nemes anyagok jellemzik, nehéz és költséges feladat ilyen miliőt kreálni. Inkább eklektikusabb kistestvéréről, a tradicionálisról fogok írni és tanácsokat adni, hogy miként alakítsuk ki harmonikusan ezt a stílust. Hazánkban nem is igazán használjuk a tradicionális elnevezést, ezt is klasszikusként emlegetjük, ezért az egyszerűség kedvéért mostantól én is így teszek, de a két stílusról bővebben IDE kattintva olvashattok. Lássuk, milyen elemeket használjunk, hogy a belső terek kifinomult eleganciát sugározzanak.
A Grand Tour és a szuvenírek
Szerintem egy szofisztikált enteriőrben érződnie kell a világlátottságnak, hisz felső körökben az utazás már évszázadok óta sikk, ahogy a távoli tájakról származó csecsebecsék is. A 16. század végén vált divatossá, hogy a fiatal európai arisztokraták és a gazdag felsőbb osztálybeli férfiak a képzésük részeként meglátogassanak jelentősebb európai városokat. Ez a szokás Grand Tour néven volt ismert és olyan helyszíneket érintett, mint London, Párizs, Velence, Firenze és Róma. Oly népszerű passzió volt, hogy a 18. század második felében már Észak- és Dél-Amerikából is jöttek a gazdag fiatalok, de az efféle szabadidős célú utazás egészen a második világháború utánig luxusnak számított. A Grand Tour hagyományai közé tartozott az is, hogy műalkotásokat és emléktárgyakat gyűjtsenek. Kőből faragott obeliszkeket, oszlopfőket, festményeket, kerámiákat… Természetesen a kereslet kielégítésére gyorsan kialakult a kínálat is és megszülettek a szuvenírek.
Az egyik első római szuvenírárus például Giovanni Battista Piranesi (1720-1778) volt, aki a turisztikai piac szélesebb rétegeit igyekezett elérni római romokat ábrázoló sokszorosítható nyomataival. Azokat a tehetős embereket célozta meg, akiknek nem volt idejük portrékat készíttetni, vagy nem szándékoztak mecénási kapcsolatot kialakítani művészekkel. Az ilyen antik metszetek jól illenek klasszikus lakásokba és nem egetverő az áruk sem. Kutassunk fel hasonlókat, amikor külföldön járunk, vagy vegyünk nemes anyagokból: fából, kőből, fémből készült szuveníreket, melyek értékálló és ízléses lakásdekorációk lehetnek, ellenben a műanyag kulcstartókkal és egyéb giccsekkel.
Az előkelő, mégis meghitt Downton Abbey
Egy klasszikus szoba akkor stílusos, ha már-már zsúfolt, itt-ott kaotikus. Miért gondolom így? A dús dekoráció láttán tudat alatt bőségre asszociálunk, ami a gazdagság szinonimája. A dekorációk és bútorok hiánya ridegséget kölcsönöz a tágas tereknek, noha a cél általában az otthonos hangulat elérése. Képzeljük magunk elé Downton Abbey könyvtárszobáját; meleg színek uralkodnak, süppedős szőnyegeken sorakoznak a bársony szófák, fotelek, kis asztalok és ottománok. Szinte abban a hatalmas teremben is egymást érik a bútorok és mindegyiken további izgalmas részletek: asztali lámpák, virágcsokrok, terítők, családi fotók, díszpárnák, könyvek, dísztárgyak. Sehol egy magára hagyott bútordarab. És ne gondoljuk, hogy csak azért, mert díszlet. Ezektől a részletektől válik a hétköznapi életben is a klasszikus meghitté.
Cabinet of Curiosities
Véleményem szerint nincs korhű klasszikus lakberendezés patinás könyvek és könyvtárszoba nélkül és ehhez a varázslatos miliőhöz kell egy csipet a természet porlepte kincseiből is, hogy hangulatuk visszarepítsen minket a múltba. Oda, amikor még kuriózumnak számított egy csokor csodás indiai pávatoll, vagy az afrikai tájak valószerűtlenül csíkos „lovai”, óceánok misztikusnak ható egyszarvú élőlényei, vagy a trópusok egzotikus virágai.
Az efféle gyűjteményt ’Cabinet of Curiosities’, avagy ’Wunderkammer’ névvel illették, magyarul kuriózumok kabinetje, furcsaságok tárháza, vagy csodálatos kamra. Ezeket a kincseket kifejezetten erre a célra berendezett szekrényekben tartották, de volt, hogy egy egész szobát betöltött egy kollekció. A Griff Pagonyban a vendégszoba fogadta be a saját gyűjteményt, erről a szobáról és általánosságban a vendégszobák kialakításáról IDE kattintva olvashattok.
A klasszikus stílus kiegészítői: történelmi tárgyak, természet kincsei
A ’Cabinet of Curiosities’ fogalma a 16. századtól létezik és a hajdani gyűjteményekből sok máig fennmaradt múzeumokban. Szerepük a természet és a világ jobb megértése volt. A tárgyak leggyakrabban a természettudományhoz kapcsolódtak és a felfedezések, utazások fejlődésével kibővültek fegyverekkel, művészeti és néprajzi tárgyakkal. Sokszor a jómódúak költséges privát gyűjteményei tették lehetővé a szakemberek számára, hogy tanulmányozzák a ritka és távoli példányokat, amelyeket a múzeumok még nem tudtak megszerezni. Íme néhány ötlet a teljesség igénye nélkül, mellyel sejtelmes bájt csempészhetünk egy könyvszekrény polcaira. Ásványok, kövületek, préselt virágok, egzotikus termések, kagylók, páncélok, madártollak, tojáshéjak, vintage képek indiai és afrikai szafarikról, földgömbök, primitív faragványok.
Mitől lehet még stílusosabb az enteriőr?
– Használjunk sok melegfényű asztali lámpát, meghittebb lesz tőle a szoba!
– Alkalmazzuk az aranyat és ezüstöt, de ne XIV. Lajost megszégyenítő mértékben! Legyenek például a lámpatestek ilyen színű fémekből, de lágyítsunk a ridegségükön textil ernyőkkel.
– Ellensúlyozzuk a méretes antik bútorok modorosságát vidám színvilágú perzsaszőnyegekkel!
– Hangoljuk össze a különböző stílusú bútorokat egyforma kárpitozással!
– Találjunk a régi tárgyaknak új szerepet, ami illik a napi rutinunkhoz!
Zárásként egy klasszikus recept: narancs marmelád
Ezt a lekvárkülönlegességet mindig kezeletlen héjú narancsból készítsük!
Hozzávalók:
· 35 dkg narancs (2db)
· 1db citrom facsart leve
· 35 dkg kristálycukor
· 9 dl víz
Így készül:
Jól mossuk meg a narancsokat és fedő alatt a vízben főzzük 1 órát, majd szedjük ki kihűlni és tartsunk meg a főzőléből fél litert.
Vágjuk négybe a narancsokat és kaparjuk ki, hogy szinte csak a narancssárga héj maradjon, majd vágjuk a héjakat vékony, kb. 4mm vastag csíkokra. Tegyünk a mélyhűtőbe két kistányért, a befőttesüvegeket a levett tetőkkel együtt pedig 135 fokos sütőbe 20 percre fertőtleníteni és hagyjuk is a sütőben, míg nincs rá szükség.
A főzőlébe tegyük bele a narancsok kivájt belsejét, a citromlevet és gyöngyözve főzzük 20 percig, majd jól szűrjük le, hogy szép tiszta legyen. Ezután tegyük a főzőlébe a cukrot és a narancshéjakat és újabb 20 percig gyöngyözve főzzük, közben lassan, de folyamatosan kevergessük.
Most jön a ránc teszt a sűrűség megállapításához. Vegyük le a tűzről a marmeládot, az előhűtött tányérra csorgassunk egy teáskanálnyit és pár másodperc múlva nyomjuk félre az ujjunkkal. Ha ráncosodik, akkor elkészültünk, ha nem, gyöngyöztessük még 10 percig és teszteljük egy másik előhűtött tányéron.
Nem egyszerű a forró üvegekbe porciózni, óvatosan csináljuk! Nekem úgy a legkényelmesebb, ha az üvegeket a tepsivel együtt veszem ki a sütőből, mert egy kevés úgyis mellé fog csorogni és hőálló kancsóból töltöm fel. Minél telibb az üveg, annál jobb, szinte semmi levegőnek ne maradjon hely és azonnal zárjuk le. Egyszer fordítsuk óvatosan fejjel lefelé, hogy fertőtlenítsük az utolsó levegőbuborékokat is azzal, hogy átúsznak a forró marmeládon, majd tároljuk normálisan a talpukon. A gyengébb kupakok lejöhetnek fejjel lefelé, ezért tartsuk közben. Cirka 2 nap után érik el a végleges sűrűségüket, ha utána is folyósabb lenne, mint szeretnénk, nyugodtan forraljuk fel újra.
Kellemes nyarat mindenkinek a Griff Pagonyból!
Bánhalmi Attila
További fotókért, ötletekért kövessétek a Griff Pagony életét az Instagramon, vagy a Facebookon!
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!