Idén július 5-én nyitott újra a nagyközönség számára a St. Pauli bunker Hamburgban. A leglenyűgözőbb új dizájnelemek közé tartozik a növényekkel, cserjékkel és fákkal szegélyezett ösvény, amely körbeíveli az épület külsejét, és a látogatókat a tetőkertekbe vezeti.
Egy szürke betonkolosszus emelkedik ki a Heiligengeistfeld zónából, St. Pauli szívében. Ami első pillantásra furcsa lehet, ma már Hamburg városképének szerves része: ez a Millerntor Stadion és a Karoviertel negyed között fekvő, közel 50 méter magas bunker. A „Médiabunker” vagy újabban „Zöld bunker” néven ismert tömb egyike a kevés megmaradt földfelszín feletti masszív háborús védelmi építményeknek. Érthető okok miatt sokáig kérdéses volt a sorsa. Végül a városvezetés úgy döntött, hogy ha már felépült, maradjon meg, hiszen pazarlás lenne elbontani. Ma már a kreativitást és a városi kultúrát képviseli ez a monumentális, geometrikus épületóriás.
Régóta tervezték az átalakítást
A bunker átalakításának eredeti ötletét több mint 10 évvel ezelőtt Mathias Müller-Using helyi vállalkozó vetette fel. Megjelenését New York-i High Line (átalakított metróvonal) és a Rio de Janeiró-i Niterói Kortárs Művészeti Múzeumhoz vezető rámpa inspirálta. Lebontás helyett a régi, ugyannakor hatalmas és jól hasznosítható építményt teljesen újragondolták. Nem volt egyszerű feladat, különösen úgy, hogy a városképbe illő végeredmény volt a cél. Végül igazán innovatív módon élesztették újra a bunkert: a négy pillére megmaradt, az eredeti tetőre pedig egy 5 emeltes piramisszerű építmény került. A zöldbe borult piramis erős kontrasztot alkot a betonszerkezettel.
Függőkertek, növényhomlokzat egy bunker tetején
A bővítés látványos csúcspontja egyértelműen a zöldellő oázis. A bunker külseje körüli ösvény, illetve a tetőkert sziluettje kiemelkedik a nagy egészből az oda ültetett 4700 fával és további 16000 cserjével, virággal. Ötven méteres magasságban, mintegy 1400 négyzetméternyi zöld közösségi területet hoztak létre így. Ez a zöld terület természetes légkondicionáló rendszerként szolgál a bunker számára, és durva külalakján is finomít. Nem mellesleg, páratlan panoráma nyílik inen a városra és az öbölre, amelyet már az odavezető úton is meg lehet csodálni, hiszen az épület oldalán egy függő lépcsőrendszer vezet fel-le a tetőről.
View this post on Instagram
Az beültetett növényeket folyamatosan figyelik: a német Környezetvédelmi Minisztérium a tetőkertben közt 80 szenzort helyezett el, amelyekkel pontosan nyomon követhetik az épületen lévő növényzet viselkedését, annak hatását a környezetre.
Hard Rock Hotel, közösségi tér és éttermek is helyet kaptak
Természetesen a csúcslátványosságon kívül az épület minden négyzetméterét igyekeznek hasznosítani. Helyet kapott egy vadonatúj Hard Rock Hotel, 134 vendégszobával, ezen felül pedig több étterem és bár közül is lehet válogatni.
A masszív épületetnek igyekeztek izgalmas megjelenést adni: minden négyzetcentiméteren szerepet kapott a manapság trendi nyersbeton és az indusztriális stílus.
A helyi kultúrát szolgáló helyiségeket, kiállítótereket, valamint egy sport- és kulturális rendezvényeknek helyet adó csarnokot is kialakítottak. Egy-egy terem 2000 férőhelyes, a vastag falaknak köszönhetően pedig teljes a hangszigetelés.
A betonkolosszus nem véletlenül került a városba
A betonkolosszus nyolc évtizede áll a A Feldstrassén és Németország történelmének legsötétebb fejezetére emlékeztet. Az 1940-es berlini légitámadások után Adolf Hitler parancsára épült torony egyike volt a számos légvédelmi toronykomplexumnak, amelyeket a német városok légitámadások elleni védelmére és a föld feletti menedék biztosítására terveztek. A 75 x 75 méter széles és 35 méter magas, 3,5 méter vastag falakkal rendelkező építmény építésére 1942-ben ezer kényszermunkást vezényeltek.
Úgy tervezték, hogy 18 000 ember befogadására alkalmas legyen, és külön, extra széles bejárattal rlátták el a babakocsis nők és gyermekek számára. Az 1943 nyarán Hamburgot ért légitámadások idején nem kevesebb, mint 25 000 ember keresett menedéket a bunkerben. A vastag falakat több bombatalálat is érte, ám a bent lévők biztonságban voltak.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!