Ma már egyre több helyen fedezhető fel a hortenzia, hisz bármilyen stílusú kert gyönyörű kiegészítőjévé válhat. Olyan méltósággal viseli hatalmas, gömb alakú virágait, mint egy előkelő társasági hölgy a kalapját.
Szegélyágyások, előkertek dísze
Az Ázsiában és Amerikában is őshonos fás évelő első nemesített példányai a 18. század végén Japánból kerültek az angol főúri kertekbe, majd terjedtek el Európa-szerte.
A sűrű ágazatú, üde zöld levelű hortenzia csoportosan ültetve és szoliterként is érvényesül. Helyigényes, jól éri magát házfalak és kerítések tövében a félárnyékban. Terebélyes bokra másfél méteres magasságot is elérhet.
Ültetési és gondozási tudnivalók
Fontos, hogy a kerti hortenzia részlegesen árnyékolt, a tűző napsütéstől mentes tenyészhelyre kerüljön. Jó vízáteresztő tulajdonságú, tápanyagban gazdag, mészben szegény talajba enyhén savanyú, laza szerkezetű Florasca A vagy rododendronföldbe ültessük.
A talaj pH-értéke a virágok színét is befolyásolja: Meszesebb talajon a rózsaszíntől a pirosig, savanyú talaj esetén a fehértől a kékig terjedő árnyalatok jellemzők.
A növény állandó, bőséges locsolást igényel, kánikulai napokon reggel és este is. Öntözéséhez lehetőleg mészmentes (eső- vagy forralt) vizet használjunk. Szeptember közepétől az öntözés mértékét annyira csökkentsük, hogy megelőzzük a lankadást.
Az idősebb bokrokat metsszük vissza 40 cm magasságig, hogy új hajtásaik fejlődjenek, és telt formájuk legyen. A rendszeres metszés hatására dúsan fognak virágozni.
A cserepes hortenzia nem szobanövény!
A cserepes hortenziát a kertészek már tavasztól virágzásra bírják. Fehér, rózsaszín és kárminpiros változatban is pompázhat. Ha az utóbbi fajtákat vasreszeléket vagy timsót tartalmazó földbe ültetik, illetve ilyen adalékot tartalmazó tápoldattal öntözik, viráguk kék lesz.
Elvirágzását követően legkésőbb augusztusig érdemes kiültetni a szabadba. Lakásban tartva nehéz újbóli virágzásra serkenteni, a kertet azonban még évekig díszítheti.
Tippek a kék virágszín megőrzéséhez
A gyökérzóna pH-értékének szinten tartásával és alumínium-szulfát adagolásával megtartható, illetve fokozható a virágok kék színe.
A hortenzia rendszeres tápanyagpótlást kíván. A piros és rózsaszín virágúak több foszfort és kevesebb káliumot tartalmazó, pl. rododendronhoz, azáleához ajánlott tápot igényelnek. A kék és fehér fajták számára az alacsonyabb foszfor- és magasabb káliumtartalmú, kifejezetten a kék hortenziákhoz kínált tápanyag az optimális.
Vázában is hosszan díszlik
Mielőtt a hortenziát vízbe tesszük, vágjuk vissza a szárát. A vastagabb szárakat hasítsuk fel egy éles késsel, ez megkönnyíti az éltető vízfelvételt. A vázába töltsünk cukros-ecetes vizet: a cukor tápanyagot szolgáltat, az ecet gátolja a rothadást.
Szárítási eljárások
Nyáron a szárral együtt levágott, kinyílt bimbójú viráglabdák szellős, árnyékos helyen, fejjel lefelé lógatva 3-4 hét alatt száradnak meg. Általában megtartják rózsaszín, lilás árnyalatukat.
A hortenzia víz és glicerin 2 : 1 arányú keverékével töltött vázába állítva is kiszárítható. Miközben a víz elpárolog, a felszívódó glicerin tartósít.
Nyár végén már bezöldült szirmú virágfejeket is gyűjthetünk. Arasznyi szárral együtt vágjuk le, majd a levelek eltávolítása után kis csokrokba kötve függesszük fel őket, hogy barnásra száradjanak.
Hiedelmek, érdekességek
Ahogy a hortenzia szépsége, úgy névadásának története sem mindennapi. 1771-ben Philibert Commerson már ezen a néven említi a Mauritiusról szárítva magával hozott növényt. Máig vitatott, hogy a névadó Hortense Lepaute, a kor elismert csillagásznője, a Halley üstökös pályájának egyik kiszámítója volt-e, vagy a francia botanikust expedíciójára férfiruhában elkísérő kedvese, Hortense Barré, esetleg a szintén vele tartó Hortense de Nassau grófkisasszony. Egy másik legenda szerint Napóleon felesége, a Malmaisonban kertészkedő Joséphine császárné adta a növénynek a nevet leánya, Hortense de Beauharnais holland királyné tiszteletére.
Tudományos elnevezése (Hydrangea) nagy vízigényére és virágzatának formájára utal: a görög hydor (víz) és angos (edény, tál) szavakból származik.
A 19. században a hortenzia divatos virág volt, de lányos, fiatalasszonyos házba nem illett ajándékként vinni, mert úgy tartották, hogy meddő virágjai szerencsétlenséget hoznak, és meggátolják a gyermekáldást. Ajándékként ma már inkább a szívből jövő, őszinte érzéseket, a köszönetet és a hálát fejezi ki.
Fotók: Floradania.dk, Flowercouncil.co.uk, Flickr / aotaro, Marjon Kruik, Chiot„s Run, Takashi Hososhima