Nyáron, pláne kánikulában rendszeres locsolásra van szüksége a növényeknek, akár a balkonon akár, akár a kertben vannak. Nem mindegy azonban, hogyan és mikor adsz nekik vizet.
A tikkasztó melegben különösen fontos a rendszeres öntözés. Azt azonban jó tudni, hogy nem minden növénynek egyforma a vízigénye. Nem csak az probléma, ha túl kevés vizet kapnak, a túlöntözés is ugyanilyen ártalmas lehet. Ha nem vagyunk elég körültekintőek, komoly károkat is okozhatunk. Mutatjuk, mire érdemes odafigyelni, mik a locsolás titkai!
Csapvíz helyett esővízzel
A legtöbben vezetékes vízzel locsolnak, holott sok településen klóros a víz, ami problémát okozhat az érzékenyebb növények számára. Az öntözésre a lágy esővíz az ideális, ezért ha tehetjük, gyűjtsünk egy nagy hordóba esővizet. Aki előre gondolkodott és kialakította a rendszert, most könnyebben átvészeli növényeivel a forró és száraz napokat. A vízgyűjtő edényt érdemes védett, árnyasabb helyre tenni, így a víz hőmérséklete miatt nyáron szinte mindig alkalmas lesz az öntözésre.
A cserepek alján legyen néhány lyuk
Nagyobb esőzés után könnyen kárt tehet a cserepekben megálló víz, ezért ültetés előtt ne felejtsük el néhány helyen kilyukasztani a cserép vagy láda alját. Az ültetőközeg alá kisebb-nagyobb kavicsokat vagy cseréptörmeléket is tehetünk, hogy a felesleges víz könnyen elfolyhasson, ezzel megelőzhetjük, hogy a gyökerek a vízben álljanak.
A locsolás időpontja is fontos
Meleg, nyári napokon soha ne öntözzünk napközben! A legjobb, ha a kora reggeli órákat választjuk az öntözéshez. A déli órákban kijuttatott víz még azelőtt elpárolog, mielőtt a növények gyökerei felvehetnék a szükséges mennyiséget, emellett az erős napsugárzás miatt a vízcseppek perzselést is okozhatnak. Hasonló a helyzet az esti órákban történő öntözésnél is: a növényen maradt vízcseppek nem tudnak elpárologni az éjszakai lehűlés miatt, ami ideális a gombás fertőzéseknek.
Nedves vagy száraz a talaj?
Mindig csak akkor öntözzünk, amikor a növényeknek valóban szükségük van vízre. Ha előző nap esett az eső, akkor nem szükséges locsolni, míg a nyári hőségben akár naponta is igényelhetik a folyadékot. A legbiztosabb módszer, ha naponta ellenőrizzük a talaj nedvességtartalmát, kézzel vagy akár egy ásóval. Ha a talaj 10-30 cm mélységében száraznak érezzük a földet, akkor itt az ideje a locsolásnak.
Többször, kevesebb vízzel
Ha elfelejtettük megöntözni a növényeket, soha ne egyszerre pótoljuk a vizet. A növények nem képesek egyszerre nagyobb mennyiséget felvenni, a túlzott öntözés pedig pangó víz kialakulásához vezethet, ami károsíthatja a növényeket. Inkább többször, kevesebb vízzel öntözzünk, hogy a víz kellő mélységben lejusson a növény gyökeréhez.
A virágokat ne felülről!
Soha ne öntözzük a rózsák és a legtöbb virágos évelőt felülről, esőszerűen. Ezeket a növényeket inkább árasztásos módszerrel locsoljuk, ami azt jelenti, hogy a kannából lassan folyassuk a vizet a tövekhez úgy, hogy a levelek szárazon maradnak. Ha így öntözünk, akkor a túl hideg vagy épp túl meleg víz okozta levélkárosodást is elkerülhetjük.
A gyep túlzott öntözése kárt okozhat
A legtöbben úgy gondolják, hogy az a legjobb, ha a gyep minél több vizet kap, pedig ezzel ártunk neki. Inkább ritkábban, de alaposabban öntözzük: csak a nagy hőségben öntözzünk naponta, általában hetente kétszer-háromszor elegendő. A túl sok mennyiség gombás betegedésekhez és pangó vízhez vezet, ami a gyökerek rothadását okozhatja a levegőtlen talajban. Sokan fűnyírás után elfelejtik megöntözni a pázsitot. Míg a növényeket inkább alulról kell locsolni, a gyepet esőszerűen öntözzük, vagyis felülről permetezve juttassuk ki a vizet.
A tujáknak, tűlevelűeknek sok víz kell
Gyakori hiba, hogy a tuják és tűlevelűek öntözését a gyepek automata öntözőrendszerével próbálják megoldani, pedig ezzel nem biztosítható a megfelelő vízmennyiség, így a növény könnyebben legyengülhet és hamarabb kiszáradhat. Homokos talaj estén nyári hónapokban naponta kétszer, agyagos talaj estén naponta egyszer, a fa méretétől függően, általában 5-10 liter vizet öntsünk a tuja tövéhez vödörrel vagy slaggal.
A népszerű tuják és tűlevelűek szeretik a párás környezetet, ezért ezeket nyugodtan lepermetezhetjük vízzel a nyári melegben hetente kétszer, háromszor a megfelelő időpontban. Ha burkolt terület mellett vannak a növények, akkor ott is párásíthatunk, így felfrissíthetjük a környezetet.
A balkonon neveltek több törődést igényelnek
Mivel a balkonon nevelt növények cserépben és balkonládában kapnak helyet, sokkal hamarabb kiszáradnak. Már azzal sokat segíthetünk, ha sötét színű cserepek helyett inkább fehér színűbe ültetjük őket, emellett gyakran öntözzük, különösen a hőségek idején. Az érzékeny növényeket tegyük árnyékos helyre a forró napokon.
Ne feledkezz meg a tápoldatokról
Ha szeretnénk, hogy növényeink egész nyáron virágozzanak, ne feledkezzünk el a tápanyag-utánpótlásról sem. A legtöbb tápanyagot a futó muskátli, csüngő petúnia és csüngő verbéna igényli, ezért ezek öntözővizéhez heti két alkalommal is adhatunk folyékony tápoldatot. Hosszabb időre biztosíthatjuk a tápanyag utánpótlást táprúddal, vagy műtrágya granulátummal is.
A csepegtető öntözőrendszer is hasznos
Az emelt ágyás talajának térfogata kisebb, mint a kerti veteményesben fejlődő növényeké, így a melegben hamarabb kiszárad, hideg időben pedig gyorsabban kihűl. Ezért az itt nevelt termények és dísznövények a megszokottnál kissé több öntözést kívánnak. Csepegtető öntözőrendszerrel folyamatosan biztosíthatjuk a nedvességet a föld számára. Azzal is lelassíthatjuk a föld kiszáradását, ha zúzott kővel, fakéreggel, szalmával vagy faforgáccsal mulcsoljuk.
(Forrás: Fanny)
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!