Kedves olvasónk izgalmas kérdéssel fordult szerkesztőségünkhöz. Olyan látványos és ízléses fal felületre vágyom, amitől a vendégeknek tátva marad a szájuk. Milyen lehetőségeim vannak, ha nem szeretnék tapétát használni?
A falfestés ma már nem csak annyit jelent, hogy egy hengerrel felvisszük a kiválasztott színt a felületre. Jó néhány izgalmas módszer közül választhatunk, ha egyedi dekorelemekre vágyunk.
Karcolás – Természetes hatás
Léteznek olyan eljárások, amelyekkel vizuálisan növelhetjük a teret, a siker titka a megfelelő festékek és minták kiválasztásában rejlik. A mindössze 1 milliméter vastagságban felhordott – még nedves – dekorglettbe egy szög fejével karcolhatunk mélyedéseket, majd a színezéssel a természeteshez közelítő hatást érhetünk el. Végül olyannak tűnik majd a felületet, mintha terméskővel burkolták volna, a hosszanti minta pedig jótékonyan becsapja a szemet. Akár csempén vagy a konyhai munkapult fölött is alkalmazhatjuk, ám ilyenkor az alapozást meg kell erősíteni egy hálóval, és az anyagot megfelelő vastagságban kell felvinni, hogy a fugákat is kitöltse.
Effektfestés – Kezdők is belevághatnak
Alapszabály, hogy mielőtt bármelyik technikát kipróbálnánk, papíron készítsünk terveket, mert a véletlenszerűen létrehozott mintákkal nem biztos, hogy elégedettek leszünk. Kezdőként az effektfestéssel érdemes először kísérletezni, hiszen itt már maga a festék is különleges látványt nyújt, nem igényel további díszítést. A kvarchomok-, üvegkristály- vagy üveggyöngytartalmú festékek selyemfénnyel ragyognak, az alá felhordott alapozófestékkel pedig változatos háttérszíneket adhatunk a felületnek, amelyek átsejlenek a felső rétegen. A festéket felvihetjük széles ecsettel vagy akár szivaccsal, és mintákat is karcolhatunk bele, hogy textilszerű textúra hatását keltse. A végeredmény nagyban függ a világítástól – szakértőnk szerint a látvány félig ezen múlik –, azaz a fényforrásokat gondosan válasszuk ki és helyezzük el a térben.
Fólia – A luxus érzése
Amennyiben luxust sugalló környezetre vágyunk, és kezdő festőként exkluzív felülettel szeretnénk feldobni a lakést, próbálkozhatunk nemesfémet idéző fóliákkal. Miután felvittünk a falra egy vékony réteg glettet, még száradás előtt karcoljunk bele hosszanti csíkokat egy műfűfelületet idéző szerszámmal. Várjunk, amíg megszilárdul, ekkor adhatunk neki színt, amely kellően kontrasztos a fém árnyalatával. Ezt követően a fóliához kapható ragasztóval kenjük be, tapasszuk rá a metálfóliát, majd pár óra múlva húzzuk le róla. A magasabb részeken az aranyszín, míg a mélyedésekben a sötétebb festék lesz látható.
Fény és hullám – Különleges textúrák
Csupán glettanyagra és glettvasra van szükség, hogy dekoratív és dinamikus hullámszerű mintát alkossunk. A vastagabban felvitt alapba a vassal készíthetjük el a kívánt formákat, és miután megszilárdult, le is festhetjük. A fémes színű festéknek köszönhetően a látvány a hullámzó tengerre emlékeztet, éppen ezért például vízparti otthonokban, nyaralókban kifejezetten kedvelt ez az eljárás.
Minták stencillel – Régies falak
Ha arra vágyunk, hogy egy ódon udvarház falai között érezzük magunkat, ráadásul elronthatatlan technikát keresünk, készítsünk stenciles domború mintákat. Ha különböző színű festékeket és aktiválóspray-t is használunk, olyan felületet hozhatunk létre, amely Toscana vagy a vidéki Franciaország hangulatát idézi. Durva dekorglettel alapozzuk le a falat, és mintázósablon, azaz stencil alkalmazásával vigyünk fel egy vagy több pluszréteget – ez adja majd a domború formát. A régies színhatást az árnyalatok vegyítésével, a türkiz, a zöld és a barna izgalmas kombinációjával érhetjük el, a természetesnek tűnő rozsdahatást pedig aktiválóspray varázsolja a falra. Bár a végeredmény nagyon mutatós, fontos tudni, hogy ez az eljárás igen időigényes. Nagyobb fal esetében – száradási időkkel együtt – akár nyolc napig is tarthat, amíg elkészül.
Stencil – Csavarjunk egyet rajta!
Önmagában mintázósablonnal, azaz stencillel festeni pofonegyszerű. A stencil lehetővé teszi, hogy az alapszínre egyszerűen felvigyük a kontrasztos árnyalatot – a munkához a legtöbben szivacsot vagy sűrű sörtéjű ecsetet használnak –, csak arra kell ügyelni, hogy ne folyjon a sablon alá az anyag. Ám ezen a módszeren is csavarhatunk egyet, például ha több – akár négy-öt – árnyalatot választunk ki; ily módon igazán egyedi lesz az otthonunkat megújító felület.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!