A lakás akkor válik igazi otthonná, ha a személyiségünkhöz igazítjuk, kedvenc tárgyainkkal, színeinkkel, és utazásokról hozott kincsekkel, saját kezűleg felújított darabokkal, családi emlékekkel vesszük körül magunkat. Tanácsaink azoknak is segíthetnek, akik albérletbe költöznek, hiszen egy ideiglenes lakhelyen éppúgy vágyunk a kellemes környezetre, mint a saját tulajdonban lévő ingatlanban.
Miután helyükre kerültek a burkolatok, szaniterek, beépített bútorok, valamint a meghatározó mobil darabok, a kanapé, az étkezőgarnitúra és a mennyezeti lámpák, azt mondhatjuk, hogy a berendezés nagy vonalakban elkészült. Ám ezzel még korántsem ért véget a munka, a következő feladat, hogy személyessé, barátságossá, szerethetővé tegyük az enteriőrt. Az alábbiakban összegyűjtöttünk néhány ötletet, illetve szempontot, amelyek hasznosak lehetnek, ha úgy érezzük, nem elég otthonos, túl steril a tér és barátságosabbá varázsolnánk.
Dísztárgyak, emlékek
Ne becsüljük le az apróságok jelentőségét, a kisebb tárgyak főleg akkor módosítják az összképet, ha hangsúlyosan személyesek. Az ilyen szuvenírek jól mutatnak például a könyvespolcokon. A saját könyvtár egyébként is meghitt, otthonos légkört biztosít a nappaliban, a kötetek monotóniáját megtörő kerámiák, vázák, régi rádiók, órák, felújított antik lámpák vagy zenedobozok pedig hívogatóan barátságossá teszik a látványt. A bútor olykor a fal mellé kerül, de térelválasztóként is funkcionálhat. Mindkét esetben tanácsos fenntartani néhány polcot a méretesebb kincsek számára. Ha a polcsor alacsonyan fut, a tetejére képeket, fotókat, dísztálakat, üveg dizájntárolókat sorakoztathatunk, kinek mi áll közel a szívéhez.
Kezünk nyoma
Egyre többen vágnak bele régóta meglévő vagy rokonoktól kapott használt bútorok átalakításába, felújításába, azaz újragondolásába. A munkához szükséges eszközök, csiszolók, csavarbehajtók és más kellékek, lakkok, pácok, festékek, viaszok, olajok napjainkban könnyen beszerezhetők, és a modern termékeknek a használata is egyszerű, nem szükséges hozzá különösebb szakértelem.
Régi faanyagból étkezőasztalt, falipolcot, átfestett létrából növényállványt, régi utazóládából dohányzóasztalt készíthetünk. Lefesthetjük a parkettát, a csempét, a konyhabútort, áttapétázhatjuk a gardróbszekrény ajtaját vagy az íróasztalt. Készíthetünk régi ólom vízvezetékből könyvespolcvázat vagy építhetünk műszófalat a nappaliba, engedjük szabadjára a fantáziánkat. Nagyon izgalmas lesz az összkép, ha hat különböző felújított széket állítunk az étkezőasztal köré.
Hangulatos helyi fények
Még a tervezés kezdeti fázisában jelöljük ki az általános világítás és az elektromos kiállások helyét, majd a bútorokhoz igazodva helyezzük el a mennyezeti és falilámpák, LED-szalagok, süllyesztett spotok vezetékeit. Jó néhány kérdés azonban csak később merül fel. A beköltözés után fog kiderülni, hol szeretünk leginkább üldögélni, akkor döbbenünk rá, hogy a komódra helyezett kislámpától hangulatosabb lesz a közlekedő, a sorozatnézés pedig kellemesebb, ha felszerelünk egy diszkrét fényforrást. A kínálat olyan hatalmas, hogy csak nehezen tudunk majd választani a padló-, álló- és asztali lámpák sokaságából.
Térformálás tükrökkel
Ez a különleges felület csodát tesz a térrel, ugyanakkor nem túl drága, így mindenképpen érdemes beszerezni néhány darabot, és kiaknázni a benne rejlő lehetőségeket. A tükör megszokott helye a mosdó fölött, a gardróbban és az előszobában van, ám máshol is használhatjuk. Kerülhet a nappali falára, hogy hogy visszatükrözze a csodás panorámát, beboríthatjuk vele a komód felületét, vagy kis kockákban felragasztjuk a konyha alsó és felső szekrénysora közé, mindenképpen garantált a különleges hatás.
A hosszú, szűk közlekedőt látványosan feldobják a különböző átmérőjű kerek tükrök, amelyek szálló buborékok látványát idézik. Az előszoba dísze lehet a rejtett világítással kiemelt, hatalmas körszelettükör, amely mögött lamellák futnak. A 60-as és 70-es évekre jellemző retró tükrök ugyancsak feldobják a látványt. A régiségpiacok – és a nagyszülők házának padlása – rengeteg kincset rejtenek.
Stílusos textilek
Egy helyiség hangulatát, vizuális összképét a függönyök, takarók és kárpitok cseréjével lehet legkönnyebben megváltoztatni. Ez manapság már nagy anyagi terhet sem jelent, a boltokban tetszés szerint válogathatunk a kész, előre megvarrt termékek sokaságából.
Világos helyiségekbe választhatunk merészebb színű függönyt, nagy belmagasság esetén pedig markáns mintákat is betervezhetünk. A természetességre törekvő skandináv, japandi, nomád vagy a városi puritán stílus hívei előnyben részesítik a lenvászon függönyöket. Ma már gyártanak a lenhez megszólalásig hasonló műszálas anyagokat, amelyek nem szálazódnak, nem deformálódnak.
A kanapékra, fotelekre varrathatunk cserehuzatot, sőt a kárpitozott keretű ágyra is, és ezeket az évszakok vagy hangulatunk szerint váltogathatunk. A hálószobában lényeges elem az ágytakaró. A nagy felület miatt natúr, semleges színű darabot keressünk – tökéletes a bézs, tób, törtfehér –, és díszpárnákkal dobjuk fel. A párnákkal bátran kísérletezhetünk, egymás mellé tehetjük akár a legvadabb színeket, mintákat.
A szőnyeg szintén kulcsfontosságú, és mivel komolyabb kiadást jelent, jól gondoljuk meg, melyik mellett döntünk. Varázslatosak a gazdag színvilágú kelimek és perzsaszőnyegek, legyen szó új, vintage vagy antik példányról.
Növények több szerepben: barátságossá varázsolják a teret
Barátságossá varázsolják a miliőt: a szobanövények otthonunk legszerethetőbb díszei közé tartoznak. Mivel behozzák a természetet a négy fal közé, oldják a stresszt, javítják a hangulatunkat, a kiegyensúlyozottság pedig pozitívan hat a fizikai állapotunkra. Ám egészségünk szempontból ennél is lényegesebb, hogy zöld kedvenceink megtisztítják a levegőt a káros vegyi anyagoktól, például a rákkeltő benzoltól, a formaldehidtől, xiloltól. Vásárlás előtt gondoljuk át, melyik hová kerül majd, hiszen az egyes fajták igényei jelentősen különböznek. Tartsunk önvizsgálatot, és előrelátóan döntsük el, hogy mi magunk locsolunk, vagy önöntözővel biztosítjuk a vízellátást. A kaspókat az enteriőr stílusához igazodva válasszuk ki. Hatalmas az árukínálat, egyaránt találhatunk minimalista terekbe illő betonhatású, kubus formájú, valamint romantikus vagy naturalista darabokat.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!