A kétnapos ünnepség az évente megtartott Japán Napok hagyományteremtő folytatása, a japán kultúra bemutatása. A programok mindkét napon 10.00 és 17.00 között a Néprajzi Múzeumban zajlanak.
Június első két napján (szombaton és vasárnap) rendezi a nagyszabású Japán Napokat a Néprajzi Múzeumban a Magyar-Japán Baráti Társaság. A rendkívül színes programban japán zenei koncert, harcművészeti bemutató, teaszertartás, valamint rengeteg kulturális és kézműves előadás is megtalálható. Igazán izgalmasnak ígérkezik a kimonó nevű japán ruhadarabról és a lélegző japánkertekről szóló előadás. Az eseményt június 1-én 10.30-kor Őexcellenciája ONO Hikariko Japán magyarországi rendkívüli és meghatalmazott nagykövete nyitja meg.
Szombat: Furosiki, kimonó és sakuhacsi
Bemutatják Japán ősi hangszereit: a sakuhacsit és a kotót. Terítékre kerül tradicionális japán kendő, a Furikosi is, melyet főként ajándékcsomagolásra és táskakészítésre használnak már évszázadok óta. Az utóbbi időben a környezettudatosság eszméjével együtt ismét aranykorát éli, hiszen akárhányszor újra használható, és nem is bonyolult elsajátítani a csomózási technikát. Kora délután a kimonók világába, a sokszor félreértett japán öltözék történetébe pillanthatunk bele. Ezt követően ismét a japán muzsikáé lesz a főszerep, majd a japán harci művészek sikeréről hallhatunk érdekességeket. Például arról, hogy vajon miért lettek ennyire ismertek és népszerűek?
Mit tudnak, amit más országok hasonló kezdeményezései nem? Egy másik teremben a zen buddhizmusról és a japán sárkányábrázolásról tudhatunk meg érdekességeket. A szombati napot Taiko japán dobkoncert zárja.
Vasárnap: teaszertartás, japán kertek, szamurájok
A japán teaművészet egy rendkívül összetett, jól szabályozott, ám mégis nagy szabadságfokkal rendelkező vendéglátási mód. A történelmi és kulturális hagyományok tiszteletben tartásán túl a teamester feladata, hogy az adott napi szertartás során egy „történetet meséljen el” vendégei számára.
Ez a mese, a mesemondás eszköze és technikája ugyanakkor teljesen eltér a hagyományos értelemben vett meséléstől. A lélegző japán kerteket egy japán szakos egyetemi hallgató mutatja be. Szó esik majd japánkertépítésről, a kertkultúráról, a japánok természetközpontú életfelfogásáról, a növényzet-ornamentikáról és a kert hangjairól, valamint a japán és a nyugati természetszemlélet különbözőségéről. Később a szamurájkultúráról, a japán könnyűzenéről illetve arról is lesz előadás, hogy milyen szerepet tölt be a japánok életében a szerencse.
Öltözz kimonóba!
Mindkét napon izgalmas workshopok várják a látogatókat. A kimonó workshop vasárnap délután lesz. Ezen a programon Simon Adrienn japanológus segítségével egy szelfi erejéig kimonóba bújva bárki kipróbálhatja a japán életérzést. A beöltözéshez helyszíni regisztráció szükséges! Beöltözést követően 15 percig szabadon lehet fotózkodni, sétálni.
A Japán Napok: irány a Városliget!
A rendezvény helyszíne a Néprajzi Múzeum II. emeleti rendezvénytere. Megközelíthető a Műcsarnok felőli bejáraton vagy az épület tetőteraszán keresztül. Az előadások és az állandó programok mellett különböző árusokat is megtalálhatnak a rendezvény helyszínén! Többek között vásárolhatnak majd: japán teákat, egyéb italokat, édességeket, dísztárgyakat és még sok minden mást! A program belépőjegyes. Napijegy: 2800 Ft, diák és nyugdíjas 1960 Ft. Jegyvásárlás a helyszínen, vagy online. Napijegy: ITT vásárolható meg.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!