Az elhatározás, hogy az érdi telken kerti tó legyen, hamar megszületett. Talán előbb is lett kimarva a tómeder, mint ahogy Rita és fia beköltöztek a telken álló házikóba. Ezt követően viszont 5 évig csak kerülgették a gödröt, egészen tavalyelőttig, amikor is életet leheltek a tóba. Lássuk, hogyan!
A megkapóan gyönyörű kerti tóban immár második éve jól érzik magukat az itt lakó élőlények: vízi növények, halak, békák, gőték szitakötők. Idejárnak inni a rigók, a fecskék, olykor vadkacsák – pont úgy zajlik az élet itt, mint bármelyik nagyméretű természetes tónál. Éppen ilyesmiről álmodozott Marcali Kiss Rita, amikor Érdre költöztek. Tudta, hogy kell neki egy kerti tó.
Arra gondolt, hogy költségtakarékosan vezényli le a tóépítést, ennek érdekében igyekezett is a legtöbb munkát saját maga elvégezni. Annál is inkább, mert aktív kézművesként rengeteg DIY projectben volt már eddig is része. Sőt, sokan úgy tartják, ő az egyik legtehetségesebb hobbi bútorfestő az országban… A tó kapcsán végül a meder kialakításához és a sziklatömbök mozgatásához kellett szakembereket hívnia…
1. Tómeder kiásása: kell a mélység!
Rita rengeteg ismeretet szerzett az elmúlt két évben, már látja, mi az, ami jót tesz a tónak és mi az, ami rosszat. Kérésünkre megosztotta velünk saját tapasztalatait: „A kerti tó mélysége legalább 140-150 cm kell legyen, hogy a fenekénél a víz a nyári kánikulában is hűvös maradhasson . De nemcsak nyáron jön jól a mélység, hanem télen is, mert ha odalent nem tud befagyni a víz, a halak át tudnak telelni. A tó aljzatától fölfelé haladva egymástól 60-80 centiméter távolságra 2 szintet kell kialakítani, ide kerültek a növények. Ennek a tónak körülbelül 35 nm a felülete, és nagyjából 20 köbméter víz van benne” – magyarázza.
2. Tómeder bélelése: geotextília és gumifólia
A tó aljára geotextil, majd vízzáró gumifólia és még egy réteg geotextil került. A hármas védelem azért szükséges, mert alulról a gyökerek lyukaszhatják ki a fóliát, felülről pedig a sziklák. Nagyon fontos, hogy ne kezdjen el szivárogni a kerti tó vize.
3. A tó lelke: homokkő és kavics
A kialakított szintekre és a tó oldalára homokkősziklákat helyeztek, majd a sziklák által körbezárt részekre kisméretű kulé kavicsot szórtak. A tómeder aljára 10-15 cm vastag kavicsréteg került.
4. Tó feltöltése vízzel
A tavat csapvízzel töltötték fel, kb. 20 köbméter ment bele. Érden inkább lágy, mint kemény a víz, a vízi élővilág számára legföljebb a klórtartalom okozhatott volna problémát, de az szerencsére magától kiszellőzik.
5. Tószegély kialakítása, műanyag eltüntetése
A tavat kemény műanyag szegélyelemekkel vették körbe. Végső soron ez határozza meg a tó maximális szintjét. A tószegély egy ponton 2-3 cm-el alacsonyabb – túltöltés esetén itt tud távozni a fölösleges víz. A műanyag szegélyelemek eléggé zavarják a látványt, Rita szerint mindenképp ki kell őket takarni. Ő ezt kisebb homokkő sziklákkal oldotta meg.
6. Vízforgató szivattyú behelyezése
A szivattyú fontos eleme a tónak, mert kiemeli és átszellőzteti, vagyis oxigénnel dúsítja a vizet. Érdemes a középső zóna szintjén elhelyezni. Alulra tenni azért nem jó ötlet, mert felkavarná az üledéket, illetve meghibásodás esetén – ha nem lehet lekapcsolni a rendszert – kiszivattyúzná a tóból az összes vizet. Más berendezés nem tartozik a tóhoz, vízszűrő sem. Ha beáll az élővilág, önmagát tisztítja a tó.
7. Vízesés kialakítása
Ha már üzemel egy vízforgató, akkor legyen hozzáköthető látványelem is! Nagyjából így dőlt el, hogy Rita egy miniatűr vízesést is összeüt a tavacskához. „Amikor meghozták a sziklaszállítmányt, 2 nagy lapos követ kiválasztottam a többi közül a vízeséshez. A szivattyúhoz tartozó gégecsövet hátravazettem a szikla mögé, a tóból felszívott víz pedig ezeken a sziklákon csorog végig.
8. Növényültetés
A szinteket úgy kell alakították ki, hogy viszonylag nagy felületet kapjon a sekély mocsárzóna, mely kb. 0-20 cm szélességben a víz színe alatt öleli körbe széléről a tavat. Ide javasolt növények: keskeny levelű gyékény, mocsári írisz, mocsári gólyhír, vízi menta, vízi lófark, vízi hídőr, virág káka, réti füzény.
A középső zónában kiválóan érzik magukat a tavi rózsák.
A mélyzónába hínárfélék és nagyméretű növények kerültek. Sokan ültetőkosarakban engedik le a növényeket, Rita egyszerűbb megoldást választott. Rákötött egy-egy követ a növényekre és beledobta őket a tóba. Ezek a növények aztán belegyökeresedtek a kavicságyba.
A tó köré többféle díszfű és sásliliom került, átmeneti zónát képezve a vízi és szárazföldi világ közt.
9. Stég megépítése
A stég vörösfenyőböl készült, mert az bírja a vizet. Benyúlik a tó fölé, árnyékot vet, így hűvösebb a víz. Ha ragadozómadár jönne – gólya, szürkegém, törpegém -, ide, a stég alá bújnak el a halak. Árnyékolóháló mindenképpen jól jön, amíg nem áll be a tó, hogy ne melegedjen föl a víz.
10. Halak betelepítése
A tó beindítását követően, ha már beálltak a növények, jöhetnek a halak is. Rita még véletlenül sem szeretett volna aranyhalat vagy koi pontyot, mert azok megterhelik a vizet (sokat esznek, sokat ürítenek). Helyettük arany vörösszárnyú keszeget, arany compót, szivárványos csellét választott. Mivel a cselle halikrával is táplálkozik, valószínűleg nem lesz mostanában túlszaporodás a tóban. Rita a halakat egyáltalán nem eteti, abból táplálkoznak, amit a tómederben találnak. Legföljebb ünnepi alkalmakkor kapnak egy kis vízibolhát…
Pezseg az élet a kerti tó körül
Rita szerint élete legjobb döntése vol a kerti tó megépítése. Naponta több órát eltölt a stégen, s közben figyeli az élővilágot. „Rengeteg állatot bevonz a kerti tó, betelepültek például a gőték. De meg lehet figyelni a szitakötők fejlődését is, a peterakástól egészen a kirepülésig, de beköltözött hozzánk a szender is.
Barna és zöld varangyok szaporodnak a tóban. Tudni kell, hogy ezek a szárazföldi békák csak a szaporodás miatt merészkednek a vízbe, egyébként a kertben élnek. Én nagyon hasznosnak találom a jelenlétüket, amióta itt vannak, szinte teljesen eltűntek a csigák és a meztelen csigák a ház körül – magyarázza Rita. – Kedvelem a sünmamát is, mióta megvan a tó, idejár éjszakánként inni.
Felbukantak a gyikok is, biztos jóllaknak a tó által bevonzott rovarokkal. Ezzel a kicsi tóval beköltözött hozzánk a természet, de még a kert mikroklímája is más lett. Én pedig csak élvezem a körülöttem pezsgő életet…”
További képeket az álomszép kerti tóról a galériában találsz! Görgess lejjebb!
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!