A ’60-as években a hippimozgalom hatására világszerte divatba jött a kasmírminta, immár sokadszorra, köszönhetően többek között a Beatlesnek. Napjainkban gyakran tűnik fel a bútorokon és a falakon.
A kasmírminta egy indiai fenyőtobozok formájához hasonló – mások szerint fürtöt, rügyet, sőt könnycseppet imitáló – finom florális alakzat. Bár a ma már paisley mintaként is ismeretes motívum az indiai brit jelenlét alatt az onnan átvett kelmék skót gyáráról kapta a nevét, a motívum ennél jóval hosszabb utat járt be – térben és időben egyaránt.
Könnycsepp, mangó, mandula
Abban általánosságban mindenki egyetért, hogy a paisley, avagy a kasmírminta szimbóluma az ókori Perzsiából eredeztethető: a csepp formájú, virágzó növényi motívumot a „boteh” szó jelölte a perzsa nyelvben. Ugyanakkor Nagy-Britanniában is hagyott már korai nyomokat: a kelta művészetben is fölbukkant.
View this post on Instagram
Egzotikus és romantikus gyökerek
Évszázadokkal később a „Buta” szó tapadt rá, mely mandulát, bimbót jelölt – Azerbajdzsán nemzeti szimbóluma a mai napig. Ugyanakkor sokak az ősi kínai jin-jang szimbólum adaptációját látják benne. Tény, a kasmírminta sokféle kultúrában fölbukkant, hol mangó, hol datolyafa vagy kesudió ábrázolásaként. Indiában a termékenység szimbólumaként tekintettek rá.
View this post on Instagram
A formailag könnycseppre, vagy az emberi vese alakjára emlékeztető szimbólum a kora 16. században jelent meg perzsa kelméken. Maga a mintázat az indiai Kasmír államban bontakozott ki: kezdetben csak a kasmír sálakon jelent meg fekete és piros színekben, majd később már női ruhákat is díszítettek vele. Ezek aztán a Kelet-Indiai Társaság révén kerültek vissza Nagy-Britanniába, a 18 század derekán.
Gyártósoron
A problémát megint csak az jelentette, hogy ezek az eredetileg pasm, vagy pasmina néven ismert gyapjúból (himalájai hegyi kecske szőréből) készült kendők méregdrágák voltak, s az egyre növekvő igényeket sem tudták ezekből megfelelő ütemben kielégíteni. Ekkor jött megint csak az ötlet, a kendőket az európaiak ízléséhez és nem utolsó sorban tárcájához kell igazítani. Az Angliában, Franciaországban és a skóciai Paisleyben (a kasmírsál-gyártás egyik legfontosabb központja) készült termékek az eredeti kasmírkendőket utánozták. A kasmírsál szövés így vált gépesített iparággá.
View this post on Instagram
Kasmírminta a lakberendezésben
A kasmírminta lehet finom és visszafogott, lágy, kavargó motívumokkal, pasztellszínekben, de lehet merész is, bonyolultabb mintákkal, élénk színekben. A manapság kapható szövetminták sokfélesége miatt számtalan módon használhatjuk a lakberendezésben.
View this post on Instagram
Hagyományos környezetben inkább a klasszikus verzióját érdemes használni: részletes minták, meleg színpaletta. Gondolj a bordó, a tengerészkék vagy a smaragdzöld színekre aranyszínű részletekkel kombinálva. Ezek a szövetek gyönyörűen működnek nehéz drapériákon, antik bútorok kárpitozásán vagy falikárpitként, hogy régi világi eleganciával és pompával teli szobát teremtsenek.
View this post on Instagram
Ezzel szemben a modern enteriőr friss és kortárs megközelítést kínálnak ehhez az időtlen mintához. Az egyszerűsített minták, gyakran kevesebb színnel és nagyobb nyomtatási méretarányokkal, letisztult, minimalista megjelenést eredményeznek. A lágy szürke, a ropogós fehér és a finom kék vagy rózsaszín árnyalatok gyakoriak a modern kasmír szövetekben, nyugodt és elegáns esztétikát biztosítva, amely tökéletesen kiegészíti a kortárs dekorációt.
View this post on Instagram
Kárpitok, függönyök, párnahuzatok, takarók
Mivel ez egy gazdag, erőteljes minta, érdemes átgondolni milyen felületen jelenítjük meg és milyen formában. A nagyobb minták jól működhetnek nagyméretű tárgyakon, például függönyökön vagy kanapékon, míg a kisebb, részletesebb paisley minták tökéletesek lehetnek olyan hangsúlyos darabokhoz, mint a párnák vagy lámpaernyők.
View this post on Instagram
(Forrás: Bakonyi Anikó textiltervező)
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!