Elkészült Károly király első, hivatalos portréja. A 2,6 méter magas és 2 méter széles, meglehetősen formabontó alkotás az egyik legelismertebb kortárs brit portréművész, Jonathan Yeo munkája.
Bár Károly király már egy éve elfoglalta a brit trónt, koronázása óta ez az első hivatalos festmény, ami róla készült. Az alkotás az egyik legelismertebb kortárs brit portréművész, Jonathan Yeo munkája, amelyet négy éven keresztül készített. Egy biztos: a mű szinte minden tekintetben szakít a korábbi hagyományokkal.
A Buckingham-palotában leplezték le a művet
Az alkotás a brit hadsereg egyik alakulatának, a walesi gárdának vörös díszegyenruhájában, ugyancsak a vörös háttér előtt ábrázolja a királyt – adta hírül az MTI. Károly király tekintete szigorú a képen, de mintha egy halvány, bizakodó mosolyféle is felfedezhető lenne az arcán. Kezében egy lefelé fordított kardot tart. Ami minden szemlélőnek azonnal feltűnik a képen: az uralkodó vállára épp leszállni készül egy pillangó. Az alkotó szerint ez a részlet azt az átalakulást jelképezi, amely a munka kezdete óta Károly király közéleti szerepében végbement.
Négy éven át készült Károly király festménye
A festmény ugyanis nem friss megbízatás révén készült el, a modern gondolkodású művész négy éven át dolgozott rajta. 2020-ban, amikor munkához látott, még II. Erzsébet királynő ült a brit trónon, Károly pedig trónörökösként a walesi herceg címet viselte. A festményt egyébként az egyik legősibb angol céh, az eredetileg gyapjú és szőttesek kereskedelmével foglalkozó, 1361-ben alapított The Drapers’ Company rendelte. A portrénak 2022-re, Károly tagságának 50. évfordulójára kellett volna elkészülnie. II. Erzsébet királynő halála és Károly trónra lépése után azonban a feladat is módosult: Jonathan Yeo megbízatása immár arra szólt, hogy az új uralkodó első hivatalos portréját vesse meg. A kép keddi szűk körű leleplezésén alkotója elárulta, hogy Károly személyesen javasoltára került a pillangó a kompozícióra. Azért tartotta ezt jó ötletnek, mert a pillangó a metamorfózis jelképi ábrázolása mellett némiképp finomítja a király bal kezében látható kard „katonás acélosságát”.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
A portré csütörtöktől egy hónapig Philip Mould neves angol műkereskedő, művészettörténész és médiaszemélyiség londoni galériájában lesz ingyenesen megtekinthető. Végleges kiállítóhelye augusztustól a jelenleg jótékonysági és ismeretterjesztő szervezetként működő The Drapers’ Company díszes londoni székháza, a Drapers’ Hall lesz.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!