A család legifjabb tagjai meglepően gyorsan nőnek, és különböző életszakaszaikhoz egészen más bútorok, kiegészítők, dekorációs elemek tartoznak, ezért a számukra kialakított tereket úgy tervezzük meg, hogy változó igényeikhez igazodva könnyen variálhatók legyenek.
A gyerekszoba egyszerre háló, tanulószoba, valamint játéktér, tehát e célra nagyobb alapterületű helyiséget válasszunk. Jó, ha bevilágítja a napfény, de az is fontos, hogy ne forrósodjon fel a nyári időszakban, a keleti, délkeleti tájolás az ideális. A ház csendesebb oldalán legyen, és ne a hangos utca felé nézzen az ablak. Cikksorozatunk első részében a kisebb gyermekek számára ideális hálószobát vizsgáljuk meg.
Készüljünk fel arra, hogy többször is át kell majd rendezni
Tudatosan készüljünk rá, hogy számos alkalommal fogjuk átrendezni, és előrelátóan tervezzünk az átlagosnál több dugaljat, így idővel, amikor újabb funkcióknak kell helyet szorítani, elkerülhetjük a hosszabbítók használatát. A nagy beépíthető szekrények helyett gondolkodjunk kisebb, modulokból álló, variálható, bővíthető darabokban. Az ágyat egy sötét sarokba állítsuk, minél távolabb az ablaktól, nehogy a szellőztetésnél közvetlenül a gyerekre áramoljon a hideg levegő, és az ablak alatti radiátortól is így lesz a legmesszebb.
Legyen könnyen tisztítható a gyerekszoba padlója
A padlóra könnyen tisztítható, károsanyag-mentes melegburkolat kerüljön. Remek megoldás a természetes olajjal, viasszal felületkezelt, többször csiszolható, fafelületű parketta, de jó minőségű vinil- és laminált padlót, valamint antiallergén szőnyeget, padlószőnyeget is használhatunk. Ha utóbbi mellett döntünk, ne feledjük, hogy a poliészter és polipropilén szálakból álló változatok a higiénikusabbak, ezek akár asztmások szobájában is lerakhatók.
A gyerekszobába mindenképpen rövid szálú szőnyeget vegyünk: egyrészt nem dőlnek el rajta a játékok, másrészt nem marad meg benne a kosz. A modulszőnyeg különösen praktikus, hiszen egyszerűen cserélhetjük a foltos vagy sérült elemeit. Aki gyapjú- vagy pamutszálból készült szőnyeget vásárol, készüljön fel rá, hogy heti három porszívózásra lesz szükség, nagy teljesítményű, HEPA-szűrős készülékkel, csak így veheti fel hatékonyan a harcot a poratkákkal.
Új funkciók óvodáskorban
Amikor 3-4 éves lett a gyerek, eltávolíthatjuk az ágy rácsainak egy részét, illetve vehetünk számára rács nélküli fekhelyet, akár felnőtt, 80/90 × 200 cm-es matraccal, erre azonban szereltessünk leesésgátló korlátot. Ha az ágy a sarokban áll – a kicsik többnyire szeretnek a sarokban aludni –, a hűvös falra mindenképpen tegyünk falvédőt, kárpitozott falpanelt, esetleg állítsunk mellé egy szivacsot. Utóbbi később alkalmi vendégágyként funkcionálhat majd. Az ovisok általában magabiztosan közlekednek a lépcsőn, azaz már építtethetünk a szobájukba galériaágyat. A gyerekek imádják, ráadásul a helytakarékos megoldásnak köszönhetően rengeteg hely felszabadul a szobában; alatta tetszés szerint kialakíthatunk tárolót vagy a bunkert.
Ebben az életkorban már nélkülözhetetlen bútordarab az íróasztal. Lehetőleg az ablak közelébe kerüljön, hogy természetes fényben rajzolhasson, alkothasson a gyerek. Az elhelyezésnél arra is ügyeljünk, hogy a balkezeseknek jobbról, a jobbkezeseknek balról érkezzen a napsugár. Bátran vehetünk magasítható, átalakítható változatot, ez a kisiskolások számára is tökéletesen megfelelő.
Az asztal közelében, lent legyen egy fiókos tároló, a falra pedig tegyünk polcokat, de csak olyan magasságig, hogy elérje a gyerek, nehogy az asztal tetejére mászva próbáljon levenni valamit. A ruháknak, játékoknak és mesekönyveknek idővel egyre több hely kell, ezért érdemes bővíthető polcrendszerben gondolkodni. Az akasztós ruhák elhelyezéséhez 50-60 cm mély szekrények kellenek.
A bútorokat helyezzük a falak mellé, hogy középen minél nagyobb játéktér maradjon, és dekorációval, képekkel, fotókkal tegyük személyesebbé, barátságosabbá a hangulatot. Teremtsünk felszabadító, inspiráló légkört, amely kreativitása kibontakoztatására ösztönzi a gyereket. Egyedi ötleteket is bevethetünk, például gyártathatunk különleges tapétát, akár a kis tulajdonos saját rajzaival, illetve végigmehetünk festett kézlenyomatokkal egy falszakaszon.
Színek, festékek, tapéták, falmatricák
A paletta megtervezésénél tartsunk szem előtt néhány alapszabályt, amelyek a színek pszichológiai és fiziológiai hatásaival kapcsolatosak. Ezeket feltétlenül érdemes betartani, hiszen a környezet jelentősen meghatározza a gyerek hangulatát, lelki állapotát, sőt befolyásolhatja kreativitását, szellemi teljesítményét is.
A legkisebbek szobájában semleges vagy pasztellárnyalatokat használjunk. A fehér, törtfehér, krém- és púderszín, halvány olíva és szürkéskék barátságossá varázsolják a szobát. Nem csupán a falakon jelenhetnek meg, hiszen a bútorzat, a szőnyeg és a függöny is nagy felület, így fontosak a látvány szempontjából. A gyártók kifejezetten a gyerekszobákba kínálnak kellemes, finom színvilágú tapétákat, kedves, visszafogott rajzokkal, figurákkal dekorálva, ezeket szeretik nézegetni a kicsik, ugyanakkor nem zavarják a pihenést, illetve az elalvást.
A kék egyrészt nyugtat, kikapcsol, másrészt serkenti a kreativitást. A sárga halvány árnyalatai energiát, derűt sugároznak, ezeket tehát a játszó- és alkotózónához társítsuk. A zöldek és halvány rózsaszínek oldják a feszültséget, azaz nyugodtan alkalmazhatjuk őket az ágy környékén is.
Tovább bővül a család
A kis testvér érkezése hosszabb-rövidebb ideig ható traumát okozhat a nagyobb gyereknek, főleg akkor, ha egy szobában laknak. Törekedjünk rá, hogy mindenkinek legyen saját kis birodalma! Amennyiben két helyiség nem áll a rendelkezésünkre, valamilyen módon osszuk fel a területet.
Bárhogyan döntünk, mindenképpen kapjanak külön bútorokat, szekrényeket, polcokat, hogy érezzék, vannak tárgyak, amelyek kizárólag az övék. A fekhelyek szeparálására rengeteg ötletes példát találhatunk. A legtöbb gyerek imádja az emeletes ágyat, de biztonsági okokból lehetőleg az idősebb testvér aludjon a magasabb fekhelyen. Nagy alapterületű szobában – és persze ha a költségvetés megengedi – teljesen egyedi ötleteket is megvalósíthatunk, itt nyugodtan szabadjára engedhetjük a fantáziánkat. Asztalos szakemberrel építtethetünk magas, lombházszerű bútorokat, elkülönített galériaágyakat, hajó alakú elemet, amely két matracot rejt, és így tovább.
A leggyakoribb térelválasztó a padlón és a mennyezeten rögzített polcrendszer, a tolóajtó és a szekrénysor, de optikai elválasztásban is gondolkodhatunk. A cél érdekében használhatunk különböző falszíneket, alapanyagokat, esetleg jelezheti a határt mászófal vagy egy hosszabb íróasztal. Vegyük figyelembe a gyerekek igazságérzetét, és a két lakrész legyen ugyanakkora, hogy ne okozzon feszültséget. Az azonos nemű testvérek hosszú évekig együtt lakhatnak, sok gyerek kifejezetten kedveli ezt a megoldást, ám ha ellenkező neműek, vagy 5 évnél nagyobb a korkülönbség, idővel gondoskodjunk számukra önálló szobáról.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!