Nemrégiben egy olyan hely nyílt Budapest belvárosában, amihez hasonlót még nem igazán láthattunk. Egy nyilvános mosdóról van szó, melyet Kiss Miklós, dizájner és képzőművész tervezett.
Megtaláltuk a helyet, ahol a kis- és nagydolgok egészen más dimenzióba kerülnek. Hogy miről van szó? Egy különleges és nagyon rózsaszín nyilvános toalettről, Budapest belvárosában. A lényeget megosztóan közvetítő, ugyanakkor hiánypótló intézmény sokkal inkább tűnik átfogó művészeti projektnek, mint WC-nek.
Nyilvános toalett és művészet találkozása
Budapesten, a Vörösmarty térnél járunk. Itt található a MAHART régi székháza, mely nemrégiben Dorothea Hotelként született újjá, és itt nyílt meg korábban a Madame Tussauds Múzeum is. A múzeum alatt húzódó zegzugos pince hasznosítására azonban sokáig nem volt épkézláb ötlet. Végül a legkézenfekvőbb megoldás lett a befutó, hiszen mosdóra mindenkinek, mindig szüksége van.
Az intézmény koncepciójához művészek segítségét kérték, így került a képbe Kiss Miklós. A magyar dizájner gyakran feszengeti a határokat, ide pedig egy igazán polgárpukkasztó művészeti installációt gondolt ki. Egy közvécét, rendkívül színes, pop-art-os megjelenéssel. Odalent 20 különleges stílusú vécékabin és közel 100 műalkotás várja a látogatókat.
Színtiszta pop-art a bejárat mögött
Az utcáról a bejárati ajtón át egyenesen egy rózsaszínű előtérbe jutunk. Itt lehet automatából megvásárolni az 1.000 Ft-os jegyet, majd indulhatunk is lefelé a lépcsőn.
A mozaikcsempés, kétfordulós lépcsőházban el is kezd kibontakozni a pop-artos látványvilág. Van itt szivárányos unikornis, macska és egy rózsaszín űrbaba, ám ez csak a kezdet…
Kiállítótér a legmélyebb bugyorban
A lépcső alján egy tágas előtérbe jutunk. Itt lehet a jegyet érvényesíteni, innen a kiállítótérbe léphetünk be. A helyiség minden falára különböző installációk kerültek. Az egyiken a pop-art-ból jól ismert sárga happy face Kiss Miklós által újragondolt verzióit, az emogrammokat láthatjuk. Az alkotó karrierje annak idején ezekkel az ábrákkal indult be, mára sokat fejlesztett rajtuk. Ugyan okoz némi fejtörést, hogy milyen hangulatot vagy személyiségtípust jelenít meg egy-egy babaarc, de végülis mindenki döntse el maga.
Szemközt hasonló stílusú plüssállatok sorakoznak. Ebből a térből nyílnak a WC-fülkék is, két szekcióra bontva. Balra indulva a férfimosdóba jutunk. Itt különös művészeti installáció vonja magára a tekintetet: videójátékokból jól ismert színes fegyverek díszítik a falat. Az alkotó vélhetően saját fiatalkorának (’80-as évek vége és a teljes ’90-es évek) meghatározó tárgyait, videójátékait és korábbi munkáit használta inspirációként.
A női mosdóhoz irányító falszakaszon pedig egy különleges, értékmegőrzőre hasonlító vitrin a legfőbb dekorációs elem. Az üveglappal határolt boxok különböző tárgyakat: szobrocskát, árcédulát, kamera által őrzött arany csótányt, graffitit rejtenek…
Dizájner WC és elektronikus zene
A hölgyek és az urak is felhőkkel dekorált kézmosóhelyiségen keresztül juthatnak el a fő látvánossághoz, vagyis a dizájer WC-fülkékhez.
Nézzünk egy kicsit jobban szét ezen a területen! Minden egyes részlet humoros, de esztétikus, rengeteg jópofa ötletet alkalmazott a tervező. Az alul futó ledvilágítás óriásit dob a tisztaságélményen.
Látogatásunkkor nem volt tömeg, így az összes WC-t meg tudtuk nézni. Szinte mindegyik fülkében a ’80-as, ’90-es évek pixeles játékaira való utalásokkal találkoztunk. Talán nem meglepő, hogy a vizuális élményt az adott korszakra jellemző videójátékok zenéjével spékeli meg a fenntartó.
Bár a természet szava olykor sürgető, ebben az intézményben nem érdemes elkapkodni a célállomás kiválasztását. A tervező hitvallása szerint ugyanis nem mindegy, hogy a kis- vagy akár a nagydolog milyen környezetben bonyolódik le. Itt szerencsére választhatunk! A fülkék között akad arany csótányos, gumikacsás, potyadékkupac emojival vagy éppen aszteroidával dekorált, de olyan is, ahol a csempeburkolat miatt úgy érezhetjük, mintha valaki kukkolna.
Bizarr meglepetés a tükrös WC
Az egyik fülke látványban és a koncepcióját tekintve is kiemelkedik a többi közül, ennek az összes falát tükörrel burkolták. Aki ide belép, a végtelenségig egyedül lehet önmagával, de lőhet akár egy különleges szelfit is. A művész saját meglátása szerint a ma embere kényszeres instagramozik, talán ezzel a ténnyel akarta szembesíteni a betérő felhasználót. De akármi is lehetett a szándék vele, nem is hiányozhatott a komplexumból egy ilyen helyiség.
Sosem vagyunk egyedül: az utolsó fülke mindig foglalt
A terepbejárás végére az is kiderül, hogy az egyik fülke mindig foglalt, a női és férfi részlegen egyaránt. A ‘Do not disturb’ azaz ne zavarj táblával ellátott üvegajtón át látni, hogy odabent egy-egy fehér szobor trónol a főhelyen. A szobrokat egyébként klasszikus hollóházi porcelán nipp inspirálta. A fejükre nyilván a project miatt került álarc, ettől függetlenül igazán magasztos dolgot művelnek: komoly zenét játszanak.
A Pop&Roll Art Toilet a Dorottya utca 6 szám alatt található (Budapest, 5. kerület) és mindennap 10-től 18-ig tart nyitva.
További képekért görgess a Galériához!
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!