Hogyan lesz a hálószoba stílusos ugyanakkor pihentető és otthonos?
A hálószobában elsősorban a pihenésen van a hangsúly, ezért úgy tervezzük meg a funkcióit, bútorait, színeit és fényeit, hogy az ellazulást, kikapcsolódást segítse a tér. Az alábbi 7 aranyszabály segít a legkellemesebb atmoszférát létrehozni!
1. Tájolás, alapterület, hangszigetelés
A hálószobában nem elsődleges szempont, hogy beragyogjon a napfény, azaz nyugodtan kialakíthatjuk a lakás északi oldalán is. A mérete viszont lényeges, főként az ágy körüljárhatósága miatt. Kellemetlen, ha a felkelésnél ki kell araszolni a matracon, esetleg – ez még rosszabb – át kell mászni a kívül alvón. A közlekedéshez minimum 40-45 cm-t hagyjunk szabadon a központi bútor mellett, az igazán kényelmes használathoz azonban 60 cm szükséges.
Az alvás zavartalansága érdekében ügyeljünk a hangszigetelésre. Ha a szomszéd lakás zajai áthallatszanak, akkor gumimembrán, gipszkarton előtétfalba rejtett kőzetgyapot, üveggyapot filc, hangszigetelő tapéta vagy más felület segítségével orvosoljuk a problémát. Az irodai kiegészítők közt számos innovatív hangszigetelő falpanelt találhatunk, amelyek magánlakásokban is remekül mutatnak, és ma már óriási a választék.
2. Színek, formák, minták
Ebben a helyiségben – a társasági zóna energetizáló, élénk színeivel ellentétben – nyugtató hatású, hűvös árnyalatokat használjunk. Ha biztosra akarunk menni, festessük a falakat fehérre vagy halvány bézsre, ehhez az alaphoz remekül illenek a natúr fa felületek, a szizál-, juta-, tengerifű szőnyegek, a lenvászon függönyök, továbbá a természetes anyagú ágyneműk, takarók.
View this post on Instagram
Aki kicsit intenzívebb összképre, erősebb hatásra vágyik, válogasson a földszínek palettájáról. Markánsabbá tehetjük a látványt olyan hűvös színek megjelenítésével, mint a kék, a lila vagy a zöld. A zöld szinte minden változata nyugtatóan hat ránk, a mély palackzöldtől az olíva- és zsályazöldön át a pasztelles mentáig.
3. Fények, elektromosság
A mennyezeti, erősebb általános világítás itt azért szükséges, hogy szürkületben és este is jól lássunk, például takarításnál vagy ágyazásnál, bár a legfontosabb kétségtelenül az ágyfej melletti olvasólámpa. Gondolkodjunk előre, hiszen már a villanyvezeték-rendszer kiépítésekor tudnunk kell, milyen ágyhoz fogjuk felszerelni. Úgy kalkuláljunk, hogy amikor ülünk az ágyban, a fejünk magasságában legyen a lámpa (110-120 cm), és 30-40 cm-t oldalra tolva helyezzük el. Az a legjobb, ha az olvasólámpának van búrája, valamint egy kis LED-feje is, és utóbbit a könyv felé irányíthatunk. A legújabb modelleken nemegyszer telefontöltő és USB-mikroport is található. Divatos megoldás a mennyezetről az ágyfej mellé leeresztett olvasólámpa. Az éjjeliszekrényen elhelyezhető lámpák választéka hatalmas, az állítható modellek a praktikusabbak.
4. Burkolatok a földön és a falon
Egyértelműen javítja a komfortérzetet, ha a hálóhelyiségben melegburkolat borítja a padlót – és ez a gyerekek szobáira is vonatkozik. Örök klasszikus a természetes fafelületű parketta, bár manapság sokan választanak helyette költséghatékonyabb, ám hatásában hasonló megoldásokat. Idetartoznak a jó minőségű laminált parketták és vinilburkolatok. A kicsit magasabb árkategóriába tartozó termékek a megtévesztésig hasonlítanak a természetes faanyagra, tökéletesen reprodukálják erezetét, struktúráját, fózolását.
Amennyiben a padlószőnyeg mellett döntünk, egy elegáns hotelben érezhetjük magunkat, hiszen luxust sugalló, selymes, puha felület lesz a talpunk alatt. Fontos leszögezni, hogy allergiás betegség esetén ez nem a legjobb választás.
Mindegyik megoldáshoz illik a magas, fehér lábazat, de a burkolat anyagából szintén készülhet a szegély. A hálószobát könnyen feldobhatjuk érdekes falburkolatokkal. A tapéták közül mostanában a 3D-s, strukturált felületű, geometrikus vagy növényi mintás változatok hódítanak. A látványos kárpitozott panelek egyidejűleg fejvégként is funkcionálnak. Általában 120-140 cm-es magasságig takarja az ágy mögötti falat, a kapcsolókat, konnektorokat rászereli a kárpitos. Falpanelt emellett gyártanak furnérból, festett MDF-lapból, fából, parafából, polisztirol dekorelemekből, tükrökből, nádszövetből, betontáblákból, és még sokáig sorolhatnánk. Eredeti és egyedi lesz a látvány, ha díszlécekből kazettákat alakítunk ki a falon vagy lamellákat rögzítünk rá; okosan elhelyezett rejtett fényekkel különösen izgalmas hatást kelt.
5. Az ágy és a matrac
A hálószobában a legfontosabb bútordarab az ágy, amelynek három fő eleme van: a keret, az ágyrács és a matrac. A keretet könnyen a lakás stílusához igazíthatjuk, hiszen a gyártók kínálata óriási, tetszés szerint vehetünk fából készült, furnérozott, laminált, kárpitozott, minimalista, klasszikus jellegű modellt, magas, alacsony vagy állítható fejvéggel, lehet steppelt vagy tűzött, sima vagy sávozott, ágyneműtartós.
View this post on Instagram
Bonyolultabb feladat megtalálni a számunkra optimális matracot. A választásnál figyelembe kell venni az életkort, a testsúlyt, a domináns testhelyzetet, illetve a pózt, amelyet általában felveszünk, valamint az esetleges vázrendszeri és keringési problémákat. A méret mellett az alapanyag is lényeges. Az lesz megfelelő számunkra, amelyen oldalt fekve úgy érezzük, hogy gerincünk ellazul és egyenes. A túl kemény matrac kinyomja a csípőt és a vállat, a derék pedig beesik. A túl lágy matrac nem tartja a testünket, így reggel rossz tartással ébredünk. A félkemény változatokat mindenképpen próbáljuk ki vásárlás előtt. A matracok vastagsága 10 és 30 cm között mozog. A vékonyabbakra érdemes 5 cm-es fedőmatracot helyezni. Speciális matracokat is találunk a kínálatban, ilyenek a szendvicsmatracok, a zselés és gélmatracok, vízágyak.
View this post on Instagram
Remek választás a boxspring ágy. Alapja, illetve alsó része, a „box” egy fából készült keret, rugókkal kitöltve. Ezen található a tartómatrac – általában zsákrugós, ritkábban habszivacsos. Fölé kerül a fedőmatrac, amelyből szintén meg kell keresni az optimális keménységűt.
6. Egyéb bútorok, tárolás
Ha nincs a lakásban külön gardrób, és a háló mérete megengedi, akár itt is elhelyezhetjük a ruhatárolók nagy részét. A zavaró összevisszaság elkerülése érdekében zárt, toló- vagy nyílóajtós szekrényekben gondolkozzunk. Vagy az ajtókat festessük falszínűre, vagy a falat festessük a tolóajtóra kasírozott tapéta egyik alapszínére. A Nagy alapterületű szobában szeparálhatunk egy bejárható gardróbot pengefallal, utóbbi elé állíthatjuk az ágyat.
Fontos kisbútor az éjjeliszekrény, lehetőleg olyan darabot keressünk, amelyben egy vagy két fiók is van. Elegáns megoldás, ha az ágy lábánál áll egy hosszú etruszk vagy kárpitozott láda, ezekben tárolhatjuk a takarókat, díszpárnákat, a tetejére pedig rádobhatjuk a ruhákat. A ruhákat a fotelre és kanapéra is letehetjük, ráadásul ezek az esti beszélgetések alatt is jó szolgálatot tesznek. A szoba méretétől függően fiókos komóddal, könyvespolcokkal, virágállvánnyal bővíthetjük a berendezést.
7. Árnyékolás a hálószobában
A redőny tökéletes sötétséget teremt, így fényzáró függönyt nem is kell feltennünk, csak ha dekorációnak szánjuk az ablak két szélére, egyébként elég egy áteresztő anyag. Amennyiben zsaluziát alkalmazunk, vizsgáljuk meg gondosan, a lamellák közt futó huzal körüli kis lyukak mennyi fényt engednek be, némelyiknél ugyanis olyan nagyok a rések, hogy zavaró mértékben besüt rajtuk a nap. A spaletták és zsalugáterek szintén tökéletes sötétséget adnak.
Külső árnyékolók hiányában függönyök, roletták, pliszék, reluxák, rolók segítségével zárjuk ki a napsugarakat a szobából. Mivel behúzva hatalmas felületet jelentenek, meghatározzák a látványt, ezért előrelátóan válasszunk színeket és mintákat. Maradjunk inkább a semleges, természetes árnyalatoknál és a kevésbé harsány motívumoknál. Jó szolgálatot tesznek a teljesen fényzáró blackout és a hatékonyan sötétítő dimout anyagok, amennyiben az ablak felőli oldaluk fényvisszaverő, még a hőszigeteléshez is hozzájárulnak.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!