Az újlipótvárosi lakás két különleges adottságával azonnal rabul ejtette jelenlegi tulajdonosait. Egyrészt az ingatlan egy patinás Bauhaus épületben található, másrészt az ablakokból és a teraszról csodálatos kilátás nyílik a Dunára és Budapestre.
A pesti Duna-partról tárul elénk a főváros egyik legszebb panorámája, amelyet ennek az újlipótvárosi lakásnak az ablakaiból is megcsodálhatunk. Mivel a a Margit híd közelében fekvő ingatlan a legfelső emeleten található, a kényelmes teraszon üldögélve zavartalanul élvezhetjük a fantasztikus látványt.
20. századi modern
Az amerikai tulajdonosok régóta rajonganak a Bauhaus stílusért, éppen ezért esett választásuk az 1937-ben átadott épületre. Az elegáns többlakásos házat neves szakember, Fried Miksa tervezte Weiss Manfréd iparmágnás gyermekei, Edit és Jenő megrendelésére, a budapesti Bauhaus virágkorában.
A lakás új tulajdonosai Tündik Judit lakberendezőt bízták meg a feladattal, hogy autentikus módon rendezze be a tereket, és alakítson ki számukra egy kényelmes budapesti bázist, ahol megszállhatnak hosszabb-rövidebb magyarországi tartózkodásaik alatt.
– Megrendelőim a Bauhaus szerelmesei, ezért igyekeztem a stílusnak megfelelően elegáns, tágas és légies enteriőrt alkotni, és a korszakra jellemző tárgyakat használtam – emlékszik vissza Judit, aki behatóan ismeri a 20. századi modern stílusokat, így nem okozott gondot számára, hogy kiválassza és beszerezze be a domináns bútorokat, valamint a hozzájuk illő lámpákat és kiegészítőket.
Stílusigazítás
A lakás kimondottan jó állapotban volt, de a helyiségek kiosztását nem találták megfelelőnek, ezért Judit komolyabb átalakítást végzett kivitelező csapatával. Ráadásul egy korábbi felújítás során boltíveket hoztak létre egyes ajtók helyén, ami nem illik a Bauhaus világába, ezeket a tervező újra kiegyenesítette, és a stílushoz illő ajtókat gyártatott.
A többi nyílászárót és a parkettát egyébként csak felfrissítették, illetve néhol kiegészítették őket új elemekkel. A fűtéssel sem kellett foglalkozni, hiszen megmaradtak a ház központi kazánjához tartozó óriási öntöttvas radiátorok. A régi monstrumokat Judit mindenhol nádszövetbetétes radiátortakarók mögé rejtette, hogy ne zavarják az összképet.
Módosítottak az újlipótvárosi lakás alaprajzán is
A korszakra jellemző módon a ház pilléres szerkezetű, amivel számolni kellett az alaprajz áttervezésénél. A bejárattól jobbra egykor a szűk konyha, a cselédszoba és egy aprócska fürdőszoba helyezkedett el, itt egy franciaágyas hálószobát hoztak létre a hozzá kapcsolódó fürdőszobával. A falmozgatás eredményeként az L alakú konyha rövidebbik oldala egy beugróba került, a kisebb háló falsíkja mögé, ezáltal még légiesebbnek tűnik a hall.
A tulajdonosok kérése szerint két dupla ágyas hálót alakítottak ki a hozzájuk kapcsolódó fürdőszobákkal. Kompromisszumos megoldásként az előszoba felől is megközelíthető, épített zuhanyzóval kialakított vizes helyiség szolgál vendégmosdóként is. Ezt a fürdőszobát a szakember rengeteg ötlettel dobra fel. – Egy híres Bauhaus plakát mintájára raktuk le a cementlaphatású gresburkolatot a padlón, a korszakra jellemző 15 × 15 cm-es fehér fali csempét pedig fekete fugával emeltem ki – mutatja a tervező.
Az újlipótvárosi polgárlakás számos izgalmas és inspiratív részletet rejt még ! Ezeket mind gyönyörű fotókkal és érdekes interjúval mutatjuk meg a Lakáskultúra magazin márciusi lapszámában. A magazint keresd az újságárusoknál!
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!