Változik a lakásbiztosítás: márciusban szabadon felmondhatjuk a lakásbiztosításunkat egy hónapig, és ha akarunk, újat köthetünk.
Változik a lakásbiztosítás: 2024-től a lakásbiztosítás nem csak a biztosítási évfordulókor, hanem márciusban is felmondható, újra cserélhető. Idén az infláció miatt jelentősen nőhetnek a lakásbiztosítások árai, akár 18 százalék körüli emelkedésre is lehet számítani. Érdemes tehát kihasználni ezt a lehetőséget és átnézni meglevő biztosításunkat.
Egy újabb esély a lakásbiztosítások felmondására
Korábban évente egyszer, a biztosítási szerződésben rögzített évforduló napja előtt 30 nappal volt lehetőségünk felmondani a meglévő lakásbiztosításunkat. Ezentúl idén először március 1-31. között, valamint minden év márciusában költségmentesen felmondhatjuk a szerződésünket. Az írásbeli nyilatkozatnak legkésőbb március 31-ig be kell érkeznie a biztosítóhoz.
Nem mindegyik szerződést lehet felmondani
Ha a határozatlan idejű szerződést tartamengedménnyel kötöttük, tehát a díjkedvezményért cserébe vállaltuk, hogy a szerződést 2, 3 vagy akár 5 évig nem mondjuk fel, akkor a szerződés megszüntetése esetén a biztosító követelheti a díjengedmény megfizetését, amelyet általában időarányosan kell megfizetni.
Mire figyeljünk az újrakötésnél?
Sokszor nagyobb kedvezményekre számíthatunk, ha ugyanannál a biztosítónál kötjük meg a szerződést, ahol már más biztosításunk, például a CASCO, vagy az életbiztosítás is van. Ugyanez vonatkozik a biztosító váltásra is; figyeljünk az együtt kötésekre, mert az ezekből eredő kedvezmények is megszűnhetnek. Ha a lakásunkon hitel- vagy jelzálogszerződés van, és emiatt lakásbiztosítással kell rendelkeznünk a kölcsöntartozás megfizetéséig, fontos, hogy a biztosítási fedezet folyamatos legyen, és az új szerződésre is szükséges a banki engedményezés, mint ahogy az a felmondott szerződésnél is megvolt.
Figyeljünk arra is, hogy a meghatározott biztosítási összeg kövesse az ingatlan aktuális újraépítési értékét. Ha például az otthonunk újjáépítési értéke 50 millió forint, de csak 30 milliós összegre kötöttünk biztosítást, akkor a biztosító nem csak kevesebb összegig, de a kisebb károknál is arányosan fog fizetni. Gondosan becsüljük meg az ingóságaink értékét is, és ennek az összegnek a figyelembe vételével kössünk biztosítást. A biztosító csak azokra az ingóságokra fizet, amelyeket előzetesen bejelentettünk, ezért ha nagy értékű új vagyontárgyakat vásároltunk, frissítsük a szerződést.
A leggyakoribb káresetek
Csak olyan szolgáltatást tegyünk a szerződésbe, amire tényleg szükségünk van. Ha például egy társasház 5. emeletén élünk, nem biztos, hogy szükséges árvízkár kiegészítőre plusz díjat fizetnünk.
- Csőtörés
A csőtörés az egyik leggyakoribb biztosítási esemény, ezért fontos ellenőrizni, hogy a biztosítás kizárólag a javítási munkákat fedezi-e, vagy a kifolyt víz okozta egyéb károkra is kiterjed-e. Ugyancsak lényeges, hogy milyen összegben téríti meg az elfolyt vizet.
- Villámcsapás
Gyakori eset, amikor egy közeli villámcsapás okoz kárt például a TV-ben, számítógépben, mosógépben. A másodlagos villámkár kiegészítő esetén gondoskodhatunk az árammal működő elektronikai értékeinkről is.
- Áramkimaradás miatti kár
Ha egy vihar okozta áramkimaradás miatt a mélyhűtőnk leolvad, akár több tízezer forint értékű élelmiszer is tönkremehet. Érdemes ezt a kockázatot is figyelembe venni, és belefoglalni a lakásbiztosításba.
- Vihar okozta kár
A legtöbb alap biztosítás nem fedezi, ha tönkreteszi a szél vagy a jégeső a szabadban tárolt értékeinket. Ha a kerti bútorokat nem tudjuk védett helyre pakolni, érdemes kiterjeszteni a lakásbiztosítást a kerti ingóságokra is. Ha a vihar betöri az ablakot, kizárólag az üvegkár-biztosításra számíthatunk. Biztosítónként eltérő lehet, hogy milyen típusú üvegek fedezetét vállalják, és korlátozhatják a térítést négyzetméterekre vonatkozóan is. Ha az érintett üvegfelület drágább vagy nagyobb, jelezzük ezt a biztosítónak.
- Tűzkár
Kevesen tudják, hogy a legtöbb biztosító kizárja tűzkárként az olyan eseményeket, amikor valami nem ég lánggal, csak izzik. Tehát, ha bedugva felejtjük a vasalót vagy a tűzhelyen felejtett olaj meggyullad, és a tűz nem terjed át másra, akkor a keletkezett kárt csak a füst- és koromszennyeződésre kötött biztosítás fedezheti.
- Az ajtón besurranó tolvaj
A besurranó tolvajok gyakran a nyitva hagyott nyílászárókon át jutnak be a lakásba, és így lopják el az értékeinket. Ilyenkor a legtöbb biztosító csak akkor fizet, ha van besurranásra vonatkozó biztosításunk. Ha csak betörésre szól a szerződés, ellenőrizzük, hogy milyen betörésvédelmi berendezésekhez és feltételekhez kötik a kártérítést.
(Forrás: Fanny)
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!