A tradicionális kínai horoszkóp szerint a napokban kezdődött a Sárkány éve. Az új esztendő bőséget és szerencsét hoz azoknak, akik kellő tudatossággal élnek.
Ez a tudatosság a szűk környezetünkre, az otthonunkban lévő harmónia megteremtésére is vonatkozik. Mi más segíthetne minket ebben, mint a feng shui?!
De mi is az a feng shui?
A feng shui művészete vagy inkább tudománya az ember közvetlen környezetét és az azt körbe ölelő természetet próbálja harmonikus kapcsolatba hozni. Ez a törekvés 3-5 ezer éves múltra tekint vissza; hogy az irányzat máig fennmaradt, annak bizonyára komoly oka van. A feng shui mesterek feladata kezdetben a a legmegfelelőbb lakhely és a legideálisabb temetkezési hely kijelölése volt. Tudásukkal később a császárokat, nemes urakat szolgálták, a paloták optimális kialakítását irányították.
Számításaikban illetve a tervezés során három fő erőt vettek alapul: az égi, a földi és az emberi csít. A csí a keleti filozófiában az életenergia megnyilvánulása. E három tényező küzül az emberi csí külön figyelmet érdemel, hiszen gyorsan változik: döntéseink, cselekedeteink, táplálkozásunk és még számos körülmény van rá folyamatosan hatással. A feng shui értői úgy tartják, hogy otthonainkban is csí, azaz energia áramlik, az ott elhelyezett tárgyak és bútorok, az általuk alkotott vagy épp nem létező harmónia révén. Lakásunk harmóniája, csíje alapvető hatással van általános közérzetünkre, saját belső energiánkra, hosszútávon pedig arra is, hogy milyen hosszú lesz az életünk. Ez pedig elég komoly érv ahhoz, hogy ne hagyjuk figyelmen kívül az ősi térrendezési elveket.
Új év, új energiák
Most, a kínai holdújév kapcsán pedig különösen érdemes a feng shui szempontrendszerei szerint átvizsgálni otthonunkat. Figyeljük meg, hogy mely helyiségekben tud a lelkünk valóban megpihenni, és mely részeken érezzük rosszabbul magunkat. Ahol a valóságban is érezzük az energiaelakadást, bátran álljunk neki a selejtezésnek és újítsunk! Hangsúlyozni kell, hogy a feng shui nem egy stílus, hanem térrendezési elvek gyűjteménye. Iránymutatásai érvényesek lehetnek art deco, klasszicista vagy Bauhaus stíluson belül is.
Bejárati ajtó: merész választás a piros, de jó!
Úgy tartják, otthonunk bejárata egyben a chi szája is, vagyis ott lép be az energia lakóterünkbe. Másrészt ezt a felületet pillantjuk meg először, amikor hazaérkezünk, legyen mindig rendezett és hangulatos ez a rész. A bejárati ajtó színének is fontos szerepe van a feng shuiban: ha az ajtó észak felé néz, ajánlatos a tűz elem színeit használni, mint a vörös, narancs, sárga. Ha az ajtó dél felé néz, akkor viszont a kék vagy a fekete a legjobb választás. Belépve az előszobába a bejárati ajtóval szemben ne legyen tükör, ugyanis ez eltolhatja a jó energiákat.
Nappali: Legfontosabb szempont a kényelem legyen
Otthonunk középpontjának berendezése mindent elárul rólunk. Itt találkoznak egymással a különböző életterületek, egyfajta csomópontnak is nevezhetnénk ezt a helyet, ahol minden mindennel összefügg. Azok a tárgyak, csecsebecsék, szimbólumok, amelyeket itt helyezünk el, az egész létünkre kihatnak – ezért is olyan nehéz eldönteni, vajon mi kerüljön ide. A tradicionális kínai lakberendezés követői ezt a területet egyszerűen üresen hagyták, vagy egy belső kertet építettek ide. Na nem azért, hogy üres szívvel és lélekkel éljenek tovább, éppen ellenkezőleg: hogy az összes irányban szabadon áramolhasson az éltető energia! Bámilyen stílus szerint rendezzük be, legfőbb szempont legyen a kényelem. Fontos, hogy az ablakok mindig tiszták legyenek és elegendő fény jusson a helyiségbe – estére viszont húzzuk le a redőnyt, vagy a függönyöket, hogy érezzük, van egy privát szféránk.
Hálószoba: Ne itt legyen a tévékészülék!
A pihenés és a feltöltődés szentélye a hálószoba, ezért próbáljuk megóvni ezt a teret a fölösleges kacatoktól és az elektromos berendezésektől. Legjobb, ha tévékészülék sincs benne, és éjszakára ne itt töltsük a telefont. A hálószobát ne terheljük családi fotókkal. Ha van itt tükör, ne az ággyal szemben kapjon helyet, az ugyanis megzavarhatja a helyiség energiáját, harmóniáját. A feng shui szempontjából nem előnyösek a beépített tárolós ágyak, mert az ide elpakolt régi, vagy sosem használt holmik megzavarják az energia áramlását. A legjobb egy sima, egyszerű ágy. Az ágy legjobb elrendezése az, amikor az ágyban fekve látjuk az ajtót és kicsit az ablakot is. Rendszeresen szellőztessük ezt a helyiséget!
Konyha: kerüljük a nyitott polcokat
A konyha elrendezése akkor a legjobb, ha nincs közel a bejárati vagy a hátsó ajtóhoz, ugyanis így nem tud elszökni a csí, vagyis az energiánk. Ha a család összetartó, minden tagja sokat tartózkodik itt, hiszen a főzés és az étkezés ide húzza a szíveket.
Ebben a helyiségben kiemelten fontos szempont a tisztaság és a rendezettség. Ideális esetben a központi teret tárolóegységek veszik körbe – ezek lehetőleg legyenek zártak. Bár modern megoldásnak számít és mostanában nagyon népszerű a nyitott polc, egyáltalán nem praktikus. Állandó káoszra ad lehetőséget és nehéz rendet tartani rajta, ez pedig ránk is kihat. A minél több természetes vagy akár mesterséges fény, illetve a szellőztetés fontos kritérium a feng shui szempontjából. Az összhatást friss, élő fűszernövényekkel dobhatjuk fel, ezek nemcsak finom illatot árasztanak, de jó energiákat is visznek a térbe.
Étkező: ovális vagy kerek asztal a nyerő!
Az ebédlőasztal akkor a legjobb feng shui szempontjából, ha kerek vagy ovális – ez ugyanis jobban összehozza az embereket. Aki mégis ragaszkodik a négyzet alakú darabokhoz, ügyeljen arra, hogy lekerekítettek legyenek a végei.
A színválasztás egyéntől függ, de ha egy család alapjában véve diétás ételeket eszik, akkor a kék szín az ajánlatos. Ha pedig teljesen átlagos étkezési szokásai vannak egy családnak, akkor a piros, sárga és narancs színek ajánlottak, ezek ugyanis növelik az étvágyat. A fekete szín pedig keretet adhat egy feng shui szerint berendezett térnek.
Fürdőszoba: minél több fát a térbe!
Igyekezzünk nyugodt, realáxáló környezetet teremteni a fürdőszobában, hiszen ez a helyiség nemcsak a tisztálkodásnak, hanem az ellazulásnak és a lélek megpihentetésének is fontos terepe.
A feng shui szerint, ha fa kiegészítőket, fa bútorokat teszünk a fürdőnkbe, az közelebb visz minket a természet energiáihoz. A teljesen steril, tiszta fehér tér kissé ridegnek, „üresnek” tűnhet. Legyen elég pakolófelület! A fürdő felfrissítésekor nem kell drága beruházásra gondolni, elég lehet néhány felületre természetes fát csempészni. Ülőke, szekrény frontja vagy ajtólap, keret stb. A tükör alapfelszerelés minden fürdőszobában és ez feng shui szempontjából kívánatos. Ha van ráhatásunk a világításra, válasszunk több lámpatestből származó szétszóródó fényeket.
Gyerekszoba: inspiráljon rendrakásra
A gyerekek szeretik az élénk, vidám színeket, de fontos, hogy ne essünk túlzásba, mert a túl sok szín már zavaró lehet.
Tanítsuk meg a gyerekeknek, hogyan tartsanak rendet – ezáltal a szoba is kellemesebb hangulatú lesz és később is nagy hasznát veszik majd, ha rendet tudnak tartani maguk körül. A gyerekek rajzai, festményei és egyéb kézműves tárgyai nem hiányozhatnak a szobából – ezáltal lesz igazán egyedi, személyes és otthonos a gyerekszoba.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!