Még messze a tavasz, de a kertészek már nem bírnak magukkal: eljött az idő, hogy megtervezzük az idei kerti veteményest!
Nincs finomabb és egészségesebb az otthon termesztett, friss zöldségnél, a kertészkedés pedig remek hobbi. Ugyan még vár ránk néhány hidegebb hét, de máris elkezdhetjük tervezni az idei veteményest. Most van itt az ideje az inspirációgyűjtések, kialakíthatjuk a kiskert helyét és beszerezhetjük a vetőmagokat!
Hogyan láss hozzá a kiskert tervezéséhez?
A bő terméshez mindenképp szükséged lehet egy kis tervezésre: ki kell találni, hova kerüljön a kertben a veteményes, mekkora terület áll rendelkezésedre, pontosan milyen növényeket tervezel ültetni. Szerencsére az otthon termeszthető zöldségek választéka óriási, azt viszont nagyon fontos tudni, hogy melyik növénynek mekkora helyre van szüksége, mennyi napfényt igényel, hogyan kell gondozni. Olvass utána, ragadj papírt és ceruzát és rajzold meg, hogy milyen is lesz a kiskerted!
Először kisebb területtel kezdj
A kertészkedés időigényes, és nagyon munkás dolog, főleg, ha nagy a kert. Kezdőként mindenképpen érdemes kisebb területen kezdeni a termesztést, hiszen folyamatos frusztrációt okozhat, hogy mennyi dolog vár ránk egy nagyobb kertben. Ráadásul, egy kis méretű kert tökéletes arra, hogy a kertészkedés alapjait elsajátítsuk, anélkül hogy túl sok időt, pénzt és energiát fektetnénk bele.
Keresd meg a kertben a megfelelő helyet
Mielőtt fejest ugranánk a kertészkedésbe és betakarítanánk első saját terméseinket, felmerül az kiskert elhelyezésének kérdése. A legtöbb zöldségfajta a napos, szélvédett helyet kedveli. Nem kell feltétlenül tűző napra kialakítani az ágyásokat, a félárnyékos hely is tökéletesen megfelelő, napi négy-öt órányi nap elégséges a növények ideáliss fejlődéséhez. Az erkélyen a délkeleti-délnyugati tájolás a legoptimálisabb. Ugyanígy, vegyük figyelembe az öntözést és táplálást is, a saját dolgunkat könnyítjük meg, ha nem a kert másik végébe tervezzük a vízcsap és a komposztáló helyét.
Tartsuk be a vetésforgót
Vannak olyan zöldségek, amelyeket egymás utáni két évben nem tanácsos ugyanoda ültetni, mert kevésbé fejlődnek, a termés is satnya lehet. A tápanyagellátás és a kórokozók, kártevők talajban való felszaporodása miatt fontos figyelembe venni a vetésforgót. Például ha két éven át folyamatosan hagymaféléket ültetünk egy ágyásba, rengeteg gondunk lesz a hagymaléggyel. Egyszerűen alkalmazhatjuk: a kiskertet több részre osztjuk, és mindegyik részbe minden évben más és más növénycsalád tagjait ültetjük.
Ezekkel a zöldségekkel biztosan sikered lesz
- Cukkini: a cukkini egy nagyon könnyen gondozható tökféle. Fontos figyelembe venni, hogy terjedelmesre megnő, így nagyobb helyre van szüksége, cserébe egy növény több termést is hoz.
- Újhagyma: a kezdőknek a legjobb választás! Nem kell más, csak egy kisebb zacskó dughagymát (kb. 30-50 dkg) beledugdosni a talajba a vékony, csúcsos végével felfelé, hogy a talajból éppen csak kilátsszon a csúcsa, és persze bőven meglocsolni a beültetés után. Amint a talaj a tél után, esetleg március végén egy kissé felmelegszik, beültethetjük a dughagymákat a földbe.
- Borsó: a borsó gondozása is nagyon egyszerű, tápanyagigénye alacsony. Ha földjét művelés előtt komposzttal gazdagítjuk, további műtrágyára nincs szükség. Fajtájától függően akár 2m magasra is megnő, ezért érdemes támrendszerrel megtámogatni a fejlődését, így biztosan bő termése lesz.
- Paradicsom: a paradicsom szinte magától nő. Egyedül az öntözésére kell figyelni: a leveleket ne érje víz, mert az is kedvez a gombás betegségek terjedésének. A talaj legyen egyenletesen nedves, különben a paradicsomok berepednek.
Forrás: Bors
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!