A kiállások, konnektorok kialakításának nincsen konkrét receptje, egyedi igények alapján kell kalkulálni. Jó, ha előre átgondoljuk, hogy melyik szobában mik az igények és erről egy pontos tervet készítünk. A dizájn csak ezután következhet!
Otthonunk kapcsolási tervének kialakításához pontosan tudni kell, milyen bútorok és hová kerülnek majd a különböző helyiségekben, hiszen ez nem pusztán villanyszerelési kérdés. Bemutatjuk, hogy pontosan mire figyelj, milyen tervet készíts és hogyan válassz a szerelvények óriás választéka közül!
Mit kell figyelembe venni a tervezési fázisban?
Az első lépés a berendezés részletes megtervezése, csak ezután következhet a lámpák és az elektromos szerelvények, kapcsolók, konnektorok és egyéb kiállások helyének kijelölése. Fontos figyelembe venni az ajtók méretét és nyitási irányát, valamint a szobák, folyosók nagyságát is. Elengedhetetlen, hogy mindenütt kéznél legyenek a váltókapcsolók, és ne kelljen sehol sötétben botorkálni a lámpa leoltása után.
Pontosan hogyan nézzen ki a kapcsolási terv?
A terven fel kell tüntetni a kapcsolók magasságát is, hogy a villanyszerelő e szerint dolgozhasson. A lámpák, a wifi, a termosztát, a csengő és a redőnyvezérlő kapcsolói általában 115-140 cm-es magasságban helyezkednek el. A dugaljakat a padlótól számított 40 cm-re építik be, de ez változhat a bútorzattól és a helyiség funkciójától függően.
A hálószobában például kérhetjük 60 cm-re, hogy az éjjeliszekrény fölött legyen, ne mögötte. A fürdőszobában szabvány szerint 150 cm-es magasságban alakítják ki a dugaljsort. A dolgozószobában érdemes az asztallap (a padlótól 75 cm) fölé tervezni a konnektorokat, USB-töltőket vagy az internetkivezetést, ám pár dugalj kerülhet az asztal alá is, az állandóan használatban lévő lámpa, asztali számítógép vagy nyomtató számára.
Ne hagyd figyelmen kívül a dizájnt
Bármerre nézünk a lakásban, mindenhol ezeket a nélkülözhetetlen kis tárgyakat látjuk a falon, éppen ezért ügyeljünk a megjelenésükre. Hangoljuk össze az anyagukat és színüket a tapétákkal, csempékkel, a falak festésével vagy a falpanelekkel, attól függően, hogy hova kerülnek majd.
View this post on Instagram
A szín és forma tekintetében könnyű dolgunk van, mert hatalmas a kínálat. Az alap műanyag szerelvényektől kezdve az elegáns üveg érintőpaneleken át a fém-, fa- vagy kőkeretes változatokig rengeteg modell közül válogathatunk. A szerelvények típusát és színét már a berendezés előtt határozzuk meg, mert nincs mindenből például ötös keret.
Amennyiben intelligens kapcsolási rendszert szeretnénk, feltétlenül bízzuk szakemberre a munkát, hiszen komoly előképzettséget igényel a vezeték nélküli kapcsolók, az intelligens fényerőszabályzók, mozgásérzékelők, dugaljak és egyéb szükséges eszközök megtervezése.
Tippek a szerelvények választásához
- Az utóbbi években egyre népszerűbb okosszerelvények nagy előnye, hogy távolról is vezérelhetők applikációk segítségével.
- Érdemes egy-két kapcsolót jelzőfény-világítással rendelni, ezek ugyanis segítenek eligazodni a sötét lakásban, így nem kell mindig felkapcsolni a lámpákat.
- A rejtett fényekhez társíthatunk mozgásérzékelős kapcsolókat is.
- Lakóingatlanokban a falba süllyesztett, kötődobozba épített szerelvények jelentik a legjobb megoldást.
Kültéri megoldások
A teraszok és a ház külső homlokzatának szerelvényezését ugyanilyen gondosan kell elvégezni. Az a legkényelmesebb, ha a kinti fényeket bentről és kintről is vezérelhetjük. Kültérre szigorúan csak IP20-as védettséggel rendelkező duglajakat válasszunk, amelyek ellenállnak az időjárás viszontagságainak. Egyaránt szükség lehet rájuk a nyári konyha pultjához, a hangulatvilágításhoz és a grillhez, tehát jó előre gondoljuk át a terasz, illetve a kert kialakítását, berendezését, hogy elegendő konnektorral kalkuláljunk.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!