A ’40-es években épült, helyi védelem alatt álló házban található lakást Erzsébet a szüleitől örökölte. Otthonát ő maga rendezte be, kivételesen finom érzékkel társította a régi és új bútorokat, egyedi kiegészítőket.
Már több mint három évtizede él Erzsébet a szüleitől örökölt háromszoba-hallos lakásban, és korábban már lebonyolított egy nagyobb, funkcionális átalakítást. Ám a közelmúltban ismét felmerült benne a változtatás igénye, ugyanis a személyiségét jobban tükröző otthonra vágyott.
Nappali-konyha a kellemesebb életért
A 89 m2-es ingatlanban az első felújítás során újragondolták a funkciókat, két egymással szomszédos szobát összenyitottak, hogy egy légtérbe kerülhessen a konyha és a nappali, a korábbi konyha helyén pedig egy dolgozószobát alakítottak ki. „Az amerikai konyhás nappali ötlete a fiamtól származik, és a mai napig hálás vagyok neki, hogy felvetette ezt a lehetőséget. Nagy előny, hogy miközben a konyhában dolgozom, nem vagyok elzárva a családtól, a vendégektől. Mindannyian együtt lehetünk az első pillanattól az utolsóig, akár az ünnepi összejövetelek és a baráti találkozók alatt is” – kezdi a tulajdonos otthona bemutatását.
Azonnal magára vonja a figyelmet az impozáns könyvtár, és szembeötlő, hogy rengeteg századfordulós art deco bútor, kiegészítő található a lakásban. A gondosan összeválogatott gyűjtemény évtizedek munkájának eredménye. „Szenvedélyes Agatha Christie-rajongó vagyok, egyetlen Poirot-filmet sem hagyok ki.
Talán ezek is segítettek abban, hogy felismerjem, mennyire közel áll hozzám az art deco stílus. Minden alkalommal elvarázsol az atmoszférájuk, lenyűgöznek a csodálatosan megkomponált terek és a művészi igényű berendezési tárgyak” – meséli vendéglátónk.
Az enteriőrbe tökéletesen illő bútorok
A bútorok és lámpák jó része régiségkereskedésekből származik, ezek az antik darabok gondos restaurálás után kerültek jelenlegi helyükre a lakásban. Erzsébet szívesen nézegeti a lakberendezési oldalakat az interneten, és nem nyugodott, amíg meg nem találta meg az általa megálmodott és az enteriőrbe tökéletesen illő darabokat. A nappali Lingel kanapéjához és a két üvegasztalhoz hasonló bútorokat olyan áron kínáltak, ami nem fért bele a költségvetésbe, de ő addig keresgélt, míg végül rábukkant egy profi asztalosra, aki elkészítette a vágyott darabok korhű és igényes másolatát.
Vendéglátónknak egy jó barátnője javaslatára látogatott el az ázsiai tárgykultúrára fókuszáló Terebess Center kistarcsai raktárába. Innen származik az előszobai asztal és szék, a dolgozószoba fekete színű kínai szekrénye, valamint jó néhány metszet és váza.
Varrógépláb és Garass Dezső fotelje a lakásban
„A varrógépasztalt a fiammal vettük évekkel ezelőtt. Magát a varrógépet kiszedtük, és egy új asztallappal gyönyörű íróasztallá változtattuk. Egy ilyen tárgyban összefonódik a múlt és a jelen, és amikor odaülök, jó érzés tölt el, mert arra gondolok, hogy sikerült megmentenem – magyarázza. – A mellette álló karfás széket egy lomtalanításon találtam. Szegény bútor ott feküdt a járdán, de szerencsére én megláttam, kiugrottam a kocsiból, és hazahoztam. Egy asztalos barátom pedig szépen felújította.
A fekete karfás karosszék története szintén kalandos. Erzsébet egyik barátnője a nyaralója vásárlásakor „megörökölte” az előző tulajdonostól a teljes berendezést, többek között ezt a régi ülőbútort, amelyben egykor Garas Dezső is olvasgatott. Amikor a kissé viharvert darabot felkínálta barátainak, vendéglátónk azonnal lecsapott rá.
Egyéves felújítás után lett teljes a harmónia
Az emlékek fontos szerepet játszottak a dekoráció kiválasztásánál is. Sok képhez fűződnek kedves történetek, mások viszont online piacterekről kerültek ide. „Gyakran előfordul, hogy csak ülök a szobában, és élvezem a látványt, legeltetem a szemem. Nagyon szeretek itt élni” – mondja mosolyogva Erzsébet. Aztán búcsúzóul még hozzáteszi: „Amióta a eszemet tudom, igyekeztem átgondoltan berendezni a környezetemet. A gyermekeim többször felvetették, hogy talán hivatásszerűen ezzel kellene foglalkoznom. Igazság szerint nagyon élveztem a felújítást, annak ellenére, hogy majdnem egy évig tartott a munka. Leginkább a hullámvasúthoz tudnám hasonlítani ezt az időszakot, illetve a tervezés, a tárgyak, színek, anyagok kiválasztásának izgalmas és folyton új élményekkel, kihívásokkal szembesítő folyamatát…”
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!