A december legszebb része a karácsony! Ezúttal azokról a színekről írok, amelyek nélkül nem lenne az igazi.
A legtöbb tradíció az ünnepekhez kötődik és azokból bőven akad decemberben: adventi koszorút készítünk, várjuk a Mikulást, karácsonyfát állítunk…
Szeretem a régi hagyományokat, de szeretek újakat is teremteni. Az adventi időszakban például minden vasárnap vendégeket fogadunk és együtt gyújtjuk meg a gyertyát. Olyanokat hívunk meg, akikkel a sok program miatt karácsonykor nem jut idő összefutni. Mindenkinek ajánlom, mert ezek a vasárnapok meghosszabbítják az ünnepeket. Egy másik hagyományunk, hogy a kertben feldíszítjük azt a cserepes fenyőt, ami pár éve a karácsonyfánk volt, de már odakint lakik. Itt, a kertben mindig piros és zöld színekkel dekorálunk, de nem csak mi szeretjük ezt a két színt. Az egész világon ezek a karácsony színei, amik nélkül nem is lenne igazi ez az ünnep, de elgondolkodtunk-e rajta, hogy vajon, hogyan váltak a karácsony elválaszthatatlan részévé?
A legkarácsonyibb színek: piros és zöld
Több kultúrában is fontos volt ez a színpáros a múltban, ezért több teória is létezik azzal kapcsolatban, hogy melyikből került a keresztény hagyományok közé. Az egyik természetesen a rómaiakhoz köthető.
A Saturnáliát a téli napfordulótól, december 17-étől kezdve ünnepelték több napon át Saturnus isten tiszteletére. Ez volt a legnagyobb és legvidámabb ünnep a Római Birodalomban. Ilyenkor engedélyezték a szerencsejátékot, nem lehetett büntetést végrehajtani, vagy hadüzenetet küldeni és ajándékozásra is sor került. Az otthonokat gyertyákkal és örökzöldekkel díszítették, például babérral és magyallal. A Saturnália a kr.u. 325-ben tartott niceai zsinat után kezdte jelentőségét veszteni, mert ekkor jelölték meg december 25-ét Krisztus születésnapjaként. Sok pogány ünnep vált a keresztény hagyományok részévé, mert ugyanarra a dátumra estek és a régi ünnepek elemeit is beépítették az új tradíciókba, hogy ne legyen drámai a változás. Így lett az örökzöld növénydekoráció és az ajándékozás is a karácsony része.
Magyal: az örök élet hírvivője
A magyal is keresztény jelkép lett, mert szúrós levelei a töviskoronára emlékeztetnek, piros bogyói a kereszten kiontott vérre, az örökzöld levelek pedig Krisztus örök életét hivatottak képviselni, akinek a születését ünnepeljük karácsonykor.
Innentől kezdve megállíthatatlan e két szín népszerűsége. További érdekesség, hogy a piros és a zöld komplementer színek, vagyis egymás ellentétei, ezért egymás mellett tűnnek a legélénkebbnek és vonzzák a tekintetet. A piros karácsonyfadíszek is azért annyira dekoratívak, mert a zöld fenyő tökéletes háttérrel szolgál.
Piros-fehér csíkos candy cane nyalóka
A legenda szerint 1670-ben a németországi kölni dóm karnagya hajlította meg először a fehér cukor nyalókákat, hogy pásztorbotra hasonlítsanak és a templomba térő gyerekeknek osztogatták. Persze nem pusztán szeretetből, hanem azért, mert amíg nyalogatták, addig is csendben voltak a szertartás alatt. Ez a hagyomány gyorsan népszerű lett és végül az egyházi szertartások gyakorlatává vált egész Európában és Amerikában.
Az első dokumentált példa, amikor a nyalókák karácsonykor is szerephez jutottak 1847-ben történt, amikor a német-svéd bevándorló Imgard úr, az ohiói Woosterben papírdíszekkel és candy cane nyalókákkal díszítette a karácsonyfáját. Az 1900-as évek elején már karácsonyi képeslapokon is szerepelt candy cane, de az első piros-fehér csíkos fajták csak a 19. század fordulóján készültek el a Bob’s Candies cég jóvoltából.
A candy cane is bír vallási jelentéssel, hisz pásztorbot alakú és úgy tartják, hogy a cukorka piros csíkjai ez esetben is Krisztus vérét, fehér csíkjai pedig a tradíció szerint Krisztus tisztaságát jelképezik.
Az én kedvencem az üvegből készült verzió, amihez karácsonyi ízvilágú ital passzol. Ilyen az a koktél is, amit Grove’s Christmas Tonic néven emlegetünk: kell hozzá egy pohár harmadig töltve jéggel, 2cl Cointreau, 4cl Becherovka, 8cl tonic, dísznek egy rozmaringág és már csak meg kell keverni az üvegpálcával.
Elmaradhatatlan Mikulás sapka
A piros magyal bogyók és a candy cane nyalókák mellett van még egy elmaradhatatlan piros szereplője az ünnepeknek, mégpedig a Mikulás.
Ezért is kedves tradíció nálunk, hogy december 6. után is elöl maradjon egy piros sapka. Én az előszobai lépcsőkorlátra dobok egyet hanyagul, mintha az ajándékosztásból hazaérvén az öregúr épp ott hagyta volna.
Sokáig sorolhatnám a jobbnál jobb piros és zöld dekorációkat, de nem a mennyiség a fontos, hanem annak a néhány tárgynak a frappáns elhelyezése, amiket szeretünk és látni szeretnénk magunk körül minden év ezen időszakában.
Egy korábbi karácsonyi írásomban említettem, hogy a díszeken túl látványos eredményt érhetünk el új szófa-, és díszpárnahuzatokkal is, amiről ITT OLVASHATTOK.
Ünnepi témájú képek a harmonikus összhatásért
Ezeken túl én egy-egy festményt is át szoktam helyezni, hogy a téli és karácsonyi témájúak legyenek előtérben és néhány asztali keretbe is ünnepi témájúakat teszek. Apró változtatások ezek, de így harmonikusabb az összkép.
Száz szónak is egy a vége, ha tradicionális karácsonyt szeretnénk, pirosakkal és zöldekkel dekoráljunk, amik mellé a fehér a tökéletes kiegészítő szín, mert hófödte tájra, hógolyókra, vagy puha szőrmebundára emlékeztet.
Zöld és fehér: letisztult karácsonyi elegancia
Ha esetleg a piros szín nem illik az otthonunkba, csak zöldet és fehéret használjunk. Elég egy szép fehér terítő, fenyőzöld textil szalvéták és egy asztalközép sok zölddel. És ha szalvétagyűrűt használunk, kifinomult szalvétahajtogatási technikánk sem kell, hogy legyen az elegáns végeredményhez.
További ötleteket karácsonyi dekorációkhoz ITT TALÁLTOK!
Tengeri sós olasz csokoládétorta pisztáciával
Zárásként egy egyszerű mégis nagyszerű tortát ajánlok, amivel biztos a siker. Kevés liszttel készül, gyorsan elkészíthető és mennyei. Porcukorral és zöld pisztáciával megszórva ez is kifejezetten karácsonyi. Én az étcsokoládé nagyjából feléhez 70%-os csokoládét használok, hogy fokozzam az élvezeteket!
Tengeri sós csokoládétorta
Hozzávalók:
- 125 g étcsokoládé
- 100 g vaj
- 150 g kristálycukor (100g a csokoládéba, 50g a tojásfehérjéhez)
- 1 csapott teáskanál / 1 tasak vaníliás cukor
- 1 csapott kávéskanál tengeri só
- 2 púpozott evőkanál finomliszt
- 4 egész tojás
- pár szem pirított, tört pisztácia a díszítéshez
Így készül:
- A csokoládét habüstben, vagy fém tálban olvasszuk meg a vajjal gőzfürdőn, de óvatosan, ne lobogjon alatta a víz, nehogy megégjen, majd vegyük le a tűzről és adjuk hozzá a 100 g cukrot, a vaníliáscukrot és a sót.
- Válasszuk ketté a tojásokat.
- Ha kezd kihűlni a csokoládé, keverjük bele a lisztet, majd a tojássárgákat és keverjük simára.
- Kezdjük el felverni a tojásfehérjéket, amikor félkemény a hab, adjuk hozzá a maradék 50 g cukrot és folytassuk míg kemény nem lesz.
- Melegítsük elő a sütőt.
- Forgassuk a csokoládé masszához óvatosan a tojáshabot, először egy keveset, majd egyre többet, hogy ne törjön össze, a végén annál lazább lesz a kész torta.
- Előmelegített sütőben 24cm átmérőjű tortaformában 160 fokon 40 percig süssük, majd félig nyitott sütőben hagyjuk kihűlni.
Akkor jó, ha frissen kicsit krémes a belseje és a magassága kb. 3cm. Melegen és hidegen is szervírozhatjuk, előtte szórjuk meg porcukorral és díszítsük a pisztáciával. Nagyon illik hozzá a vanília fagylalt, a forró erdei gyümölcs, vagy az áfonyalekvár, de egy előző cikkemben leírt tojáslikőr habbal is mennyei, aminek a receptjét ITT TALÁLJÁTOK!
Meghitt fehér karácsonyt és káprázatos új évet kívánok a Griff Pagonyból!
Bánhalmi Attila
További fotókért, ötletekért kövessétek a Griff Pagony életét az Instagramon, vagy a Facebookon!
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!