A nappali A lakás központi helyisége: a textilekkel könnyen finomíthatjuk az enteriőr hangulatát, ellensúlyozhatjuk a bútorok keménységét.
Klasszikus megoldások
Mindegy, hogy ablakaink vagy teraszra nyíló ajtóink/ablakaink vannak, a függönyünk a földig érjen! A parapetig érő, a radiátorok felett hullámzó függönyök ideje lejárt. Mielőtt vásárolni indulunk, néhány kérdést gondoljunk át. Az esztétikai funkción túl mi lesz a függöny szerepe? Van-e mindkét oldalon elegendő hely, vagy aszimmetrikusan kell elkötnünk? A kis ablakok méretét optikailag növeljük meg úgy, hogy a karnist jóval szélesebbre vesszük, így az üvegfelületet a textil nem takarja, tehát nagyobbnak fogjuk gondolni. Ha hagyományos karnisunk van,
a két oldalra kigyűjtött, mutatós dekorfüggöny ajánlott. Modern enteriőrbe jól illenek a római rolók, lapfüggönyök, ringlis megoldások. Többablakos helyiségben játékos hatást keltenek az egyszerű roletták.
Mintás anyagok
A függönyök esetében azt érdemes először mérlegelni, hogy milyen felfüggesztési módra van lehetőség, például mennyezeti sín vagy oldalfali karnis ideális-e. Az oldalfali karnisok között létezik fém, műanyag és fa is. A mintázat kapcsán ajánlott figyelembe venni, hogy a meglévő vagy a helyiségbe kerülő bútorok milyen stílusúak. Letisztult, egyszerű vonalvezetésű darabok mellé bátran választhatunk mintás függönyöket, de a nagy minták összenyomhatják a teret, így ezekkel óvatosan bánjunk.
Rolók és raffrolók
A választásnál elsődleges szempont az ablakok mérete, lényeges, mennyi a szobába áramló fénymennyiség, illetve hogy a szoba stílusa igényel-e valamilyen kiegészítő színt, mintát, hiszen ezek az adottságok meghatározhatják, hogy függönyt, pliszét, rolót vagy zsaluziát ajánlott keresni. A letisztult rolók kihangsúlyozzák a helyiség építészeti stílusát. Ha magasra helyezzük a karnist, nagyobbnak tűnik az ablak, tehát így a szoba belmagasságát optikailag megnövelhetjük.
Fotók: Designers Guild/Hephaistos, Harlequin, Luxaflex, John Lewis, Anthropologie