Október vége, november eleje az elhunyt szeretteinkről való megemlékezés időszaka. Ilyenkor szokás friss virágokkal díszteni a sírokat. Ám hogy egész évben szebb legyen a megemlékezés helyszíne, érdemes kiskertet kialakítani a sírhant fölött.
Mindenszentek és halottak napjának közeledtével különös figyelmet szentelünk szeretteink végső nyughelyére. Az ősz a temetőben is az ültetés ideje, de több szempontot is érdemes figyelembe venni. Ahhoz, hogy méltóképpen állítson emléket elhunyt szerettünknek a síremlék, érdemes olyan növényeket választani, melyek kevesebb gondozással is beérik; hiszen a hétköznapok rohanásában nem mindig jutunk ki a temetőbe. Valódi kiskertet is kialakíthatunk, így szebbé téve az emlékezést. Azonban a növények telepítése előtt gondosan meg kell vizsgálni, hogy melyek a legalkalmasabbak az adott körülményhez.
Milyen szempontokat kell figyelembe venni?
Több szempontot is meg kell vizsgálni, mielőtt ültetni kezdünk. Elsősorban a sírhely típusa (egyszerű magas vagy kőszegéllyel határolt hant, részben vagy teljesen kővel borított sír), a fényviszonyok (napos, félárnyékos/árnyékos), valamint a talaj tulajdonságai (kötött vagy könnyen kiszáradó, homokos) határozzák meg, hogy milyen növényekkel tudjuk kialakítani a kiskertet. Beültetés előtt fokozottan fontos tájékozódni a helyi előírásokról is (stílus, növénymagasság), hiszen ezek határozzák meg a lehetőségeket. A későbbi fenntartás miatt nem mellékes, milyen gyakran tudunk kilátogatni a temetőbe. A téli időjárás is tényező lehet a növények választásakor: az ellenálló, hidegben is pompázó növényzet sokáig ékeskedhet szeretteink nyughelyén.
Kevés törődést igénylő növények
A temetői virágok kiválasztásakor a szépség melletti legfontosabb szempont, hogy jól tűrje a hűvösebb időjárást is illetve, hogy kevés törődés mellett is pompázzon. A sziklakerti évelők, továbbá a terülő vagy alacsony termetű bokros lombhullatók, örökzöldek elviselik az aszályos időszakokat, sőt zárt csoportjuk elfojtja a gyomot is.
Napon egész éves takarást ad a henye és a nehézszagú boróka, a párnás törpefenyő, a cipruska, a kövirózsa vagy a törpe japán kecskerágó. A cserjés pimpó, a varjúháj, a törpe borbolya, madárbirs és oregoni hamisciprus napot-félárnyékot, a japán dérbabér, a mahónia, a borostyán, a japán kövérke vagy a kis meténg árnyékot kedvel. Mindet ősszel célszerű elültetni, mert a természetes csapadék elegendő nedvességet szolgáltat a begyökeresedésükhöz.
Formák és színek
A különböző síremlékek mellé különböző növényeket érdemes telepíteni. A fejfa vagy sírkő mellé bókoló fácskát, pl. szomorú kecskefűzt, eperfát és díszalmát vagy csüngő vérbükköt, japánakácot érdemes ültetni. A félig kővel borított sírra inkább pozsgásokat, pl. kövirózsát ültethetünk, a teljesen fedett sírra cserepes növényeket tehetünk. Kőtálban ősszel is hosszan díszlenek az örökzöldeket vidámító krizantémok, árvácskák és erikák.
Világos síremlékhez sötétebb lomb- és virágszínek, sötét árnyalatú kőhöz inkább avilágosak illenek. A kiültetésekben kombinálhatjuk az oszlopos, gömb és terülő formákat. Törekedjünk a harmóniára, és ne alkalmazzunk túl sok színt, illetve növényfajtát!
+1 tipp:
Csakis olyan növényeket ültessünk közvetlenül a sírhoz, amelyeknek fejlődő gyökérzete nem károsítja a sírkövet és az utakat. Vegyük figyelembe a szomszédokat is: úgy ültessünk, hogy a fejlődő növény ne zavarja a szomszédos sírhelyet.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!