Európa több felmérés szerint a legpihentetőbb helyszíneknek ad otthont, ezek közül pedig az egyik Magyarországon található.
A budapesti termálfürdők kétségtelenül világhírűek, rengeteg látogatót vonzanak évente. Egy nemzetközi, utazási értékeléseken alapuló kutatásában második helyezést nyert el az egyik magyar fürdőkomplexum: a Széchenyi fürdő hivatalosan is az egyik legpihentetőbb úticél Európában.
A Kék Lagúna után a Széchenyi fürdő a legjobb!
A kutatásban az utazási értékeléseket vette alapul a SpaSeekers, azt számolta össze, hogy hányszor használták a „relaxing” szót. Az országgyőztesek a legtöbb említéssel rendelkező helyszínek lettek, ezekből pedig globális és regionális rangsort állítottak össze. A ranglistán a magyar Széchenyi fürdő a második helyezést nyerte el az izlandi Kék Lagúna után. Nem sokkal maradt le: 3581 említést kapott a pihentető szó az értékelések közt, míg izlandi vetélytársa kapcsán 4050 alkalommal említették ugyanezt.
Meglepő, hogy mennyire különbözik az első két helyezett. A közel 30 éves Kék Lagúna egy geotermikus gyógyfürdő, amely egy mohával fedett lávamező közepén fekszik. Mérete lenyűgöző: ott csaknem 8,7 km²-es területen terül el a különleges ásványokban és algákban gazdag, kékes-tejfehér színű víz. Ezzel ellentétben a magyar Széchenyi-fürdő több, mint száz éve, 1913-ban nyitotta meg kapuit. A neobarokk és neoreneszánsz palota körül levő területen 21 termálvizes medence található, ezek összfelülete természetesen jóval kisebb, mint az izlandi nyertesé.
Európa legnagyobb műemlék- és gyógyfürdője
Budával ellentétben a pesti oldalon nem voltak természetes termálforrások. Zsigmondy Vilmos, Európa leghíresebb bányamérnöke dolgozta ki azt a technológiát amellyel mélyre lehetett fúrni, 1868-ban megkezdték a mai Városliget területén a termálvíz kutatását. A hatalmas népszerűségnek örvendő Artézi fürdő 1880-ban nyitott meg kapuit, és nagyon gpillanatok alatt népszerű lett, úgyhogy a bővítése idővel elkerülhetetlenné vált. 1913-ban pedig már Széchenyi fürdő vett át a korábbi intézmény helyét, amely akkoriban a világ legnagyobb, legszebb és legkorszerűbb gyógyfürdőjének számított.
Neobarokk és neoreneszánsz stílusú fürdőpalota
A hatalmas méretű fürdőkomplexum egy neobarokk és neoreneszánsz stílusú „palota”, ahol számos ismert személyiség fordult már meg – esetenként világhírű sakkpartikat folytatva a kültéri medencében. A gyógyfürdő épületét dekoratív freskók, szobrok, Zsolnay porcelánból készült burkolatok ékesítik. A gyógyfürdő tükrös szerkezetű, ugyanazok a medencék találhatók meg az épület mindkét szárnyában, hiszen tervezésekor a nemek szétválasztása szükséges volt. Mára az épület keleti szárnya kórházhoz tartozik.
A gyógyfürdő télen-nyáron várja a pihenni vágyókat
A Széchenyi gyógyvizéről Budapest második legmélyebb kútja gondoskodik. A 76 °C hőmérsékletű víz nátriumot is tartalmazó kalcium-magnézium-hidrogénkarbonátos, szulfátos hévíz, jelentős fluorid- és metaborsav-tartalommal. Különösen javasolt degeneratív ízületi betegségekkel küzdőknek, illetve ízületi gyulladások, ortopédiai, baleseti utókezelések kiegészítésére is. A medencéken kívül ivócsarnok is van a fürdőben, ahol különféle belgyógyászati problémák kezelésére alkalmas vizet lehet fogyasztani. Azok számára, akik nem csak a gyógyító hatást keresik, a különlegességnek számító a fényszauna, illetve a termálgőzzel működő kaszkád is érdekes lehet.
Az épületen belül 11 gyógyvizes, egy hűtő- és egy merülőmedence működik jelenleg, de mellettük a külső medencék, szaunák, illetve a wellness kezelések is télen-nyáron elérhetőek.
(Forrás: Roadster)
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!