A megálmodott enteriőr stílusvilága mellett fontos, hogy az adott irányzathoz illeszkedő színtartományban maradjunk a kialakítás során. Bacsó Bori lakberendező segítségével mutatjuk a legfontosabb szabályokat!
Hiába szeretnénk harmonikus otthont egy bizonyos stílust követve, ha óriásit hibázunk például a kanapé színének kiválasztásakor. A nemmegfelelő árnyalatok használata egy bizonyos stíluskörön belül óriási zavart okozhat, melynek korrigálása általában nem kevés pénzbe kerül. Épp ezért nem árt tisztában lenni a legfontosabb szempontokkal: minden karakteres stílusnak megvan a maga színvilága.
Minimalista: alapszíne a fehér
A letisztult vonalvezetésű bútorok, a burkolatok, a falak és a textíliák egyaránt fehérek, hozzájuk szürke és fekete kisbútorokat, lámpákat, elektromos szerelvényeket társítanak. A kicsit lazább minimalisták gyakran szürke erezetű márvánnyal és sötétbarna fafelületekkel lágyítják az összhatást.
Loft: sötét tónusok
A loft jellegű enteriőrök színvilága sötétebb, kicsit komorabb. A tér elmaradhatatlan elemei a barna bőrkanapék, az újrafelhasznált fabútorok, a mennyezeti gerendák és vakolatlan téglafalak. A betonpadlókon, konyhapultokon, a fém falborításokon és a burkolatokon megjelenik a szürke számtalan árnyalata, de a falak és textilek esetében is ez az uralkodó szín.
Vintage: halvány színek és natúr fafelületek
Viszonylag szűk palettával dolgoznak a vintage stílus kedvelői is. Törtfehérek, bézsek, halvány pasztellárnyalatok jelennek meg mindenhol, és fontos szerepet kapnak a natúr fafelületek. Sehol nincsenek éles kontrasztok.
Country: főszerepben a fa
A country stílus elengedhetetlen szereplője a fa, lehetőleg nem nyers natúr, hanem az évek során megérett színárnyalatban. A fafelületek kiegészítéseként minden jöhet ami természetes, illetve néhány erős szín is, piros vagy akár fekete.
Japandi: natúr és letisztult
A japandi a japán és a skandináv stílus keveredéséből jött létre. A japánra jellemző „zen” találkozik az otthonos-kényelmes skandináv stílussal. Alapvetően fehér, törtfehér felületekkel, natúr elemek keverednek. A színtelen felületkezeléssel ellátott fabútorok, háncslámpák, szizál- vagy kókuszszőnyegek mellett esetleg néhány szőttes jelenik meg apró színfoltként a térben.
Skandináv: semleges, halvány árnyalatok
A skandináv stílus színkoncepciója könnyen szerethető: bézs, világosszürke, fehér és ezeknek semleges árnyalatai. A bútorkárpiton feltűnhet fel visszafogott sárga, szürke vagy olívazöld árnyalat kontrasztként. A mintás kiegészítők helyett inkább textúrákkal igyekszik változatosságot vinni a térbe.
Glamour: arany és csillogás a legfontosabb kiegészítő
A glamour és a klasszikus stílus szintén kevés, világos színre épít. A bézs, krém és ekrü alapokat sötét faanyagok, természetes kövek, valamint csillogó arany vagy króm lámpák, bútorlábak, egyéb kiegészítők teszik elegánssá.
Mediterrán: hangulatos, meleg tónusok
A mediterrán hangulatú lakásokban a bézs különféle változatai dominálnak, jól illik hozzájuk a figyelemfelkeltő terrakotta, de a sötétkék is fontos szerepet kaphat. Vöröses árnyalatú fafelületek és meleg tónusú természetes kövek, mészkő és gránit teszi mozgalmasabbá a látványt.
Art deco: a merész színek ötvözete
Az art deco szerelmesei bátrabban játszanak a színekkel. A világos bézses árnyalatokat fekete egészíti ki, persze csak kis felületen, egy-egy fabútoron vagy a burkolat mintáján. A kárpitok viszont a korallszíntől a méregzöldig, az indigókéktől a púderszínig rengeteg árnyalatot felsorakoztathatnak.
Bohém / boho: visszafogott és vadabb sárgák
A bohém stílus esetében viszont bármit szabad. Nincsenek színharmóniák, nem kell túlgondolni semmit. Együtt pezsegnek sárgák, narancsok, türkizek, és pirosak, visszafogottabb és vadabb minták, amelyekhez gyakran középbarna faanyagokat társítanak.
Retró: harsány, lendületes színvilág
A retró lakberendezési stílus ismertetőjele, hogy minél színesebb, annál jobb. Bátor színekkel és virágmintás motívumokkal tarkított tapéták jellemzik a retró enteriőrt. A színpaletta főként neonzöld, viola, fekete, narancssárga-lila, élénkpiros, citromsárga, türkiz, királykék árnyalatokból áll különféle mintákkal bolondítva: hullámok, geometrikus minták, csíkok és pöttyök.
Pop art: élénk színek, vad minták
A pop art esetében sokszor szokatlan és vibráló színpárosításokkal találkozhatunk, amely lendületes, konvencióktól mentes tereket lehet létrehozni. Ezekben az enteriőrökben olyan élénk színeket találsz, mint a rózsaszín, az elektromos kék és az élénksárga. A vibráló színeken kívül különféle mintákkal egészül ki a pop art stílus: pöttyös, csíkos és chevron a legjellemzőbb.
A színek erejéről szóló teljes cikkünket számos más izgalmas témával együtt a Lakáskultúra magazin októberi lapszámában találod! Keresd az újságárusoknál!
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!