A bútorok átalakítása után ma már egyre többen vágnak bele a csempék, padlólapok megújításába is. A csempefestés egy költséghatékony módszer arra, hogy újjá varázsoljuk a kopott vagy divatjamúlt burkolatokat.
Nincs szükség bontásra, még szakember sem kell a munka elvégzéséhez, ráadássul a csempefestés tényleg látványos eredményt hoz. Összeszedtünk a legfontosabb tudnivalókat a folyamatról.
Milyen eszközökre van szükségünk?
- ecset
- bársonyhenger
- maszkolószalag
- alapozó festék
- zomán- vagy alkidfesték
Előkészületek
Az első és legfontosabb lépés a felület megtiszítása. A csempe tisztításához csak egy puha rongyra van szükség, amivel át lehet törölni, ne használjunk erős vegyszereket vagy vízkőoldót, azonnal töröljük le nedvességet. A festés előkészítésekor hasonló módon járunk el, mint bármely tárgy festésekor. Azoban csempefestéskor jobban kell figyelni arra, hogy a felület makulátlanul tiszta és zsírmentes legyen. A csempe-, illetve más nem nedvszívó felületek speciális alapozást igényelnek, voltaképpen ezen a „tapadóhidat” képző alapozáson múlik a tartósság. A célnak megfelelő termék például a Tikkurila Otex vagy a Harzo speciális alapozója.
Milyen festéket válasszunk?
Fedőfestéknek feltétlenül tartós, jó minőségű terméket válasszunk. Attól függően, hogy mekkora terhelést kap majd a felület szóba jöhetnek zománc- és alkidfestékek is. A csempefestés kényes dolog, így olyan felületen, amelyet gyakran kell súrolni, esetleg sokan járnak rajta cipőben, nem lesz tartós – és ez nem a festék hibája. Amennyiben pedig víz érheti az új csempét, érdemes extra megerősítésről – vízzáró rétegről – gondoskodni. A Harzo termékei között megtalálható ehhez megfelelő festék.
A csempefestés gyakori hibái
A két első lépés elhagyása okozhat problémát: a zsírtalanítás elmulasztása (ez különösen a konyhai hátlap festésénél esedékes), hiszen a zsíros részeken semmi nem tapad meg, illetve ha kihagyjuk a speciális, tapadóhidat képző alapozót a fedőfesték alá.
Arra érdemes figyelni, hogy a csempe eredeti domború mintáját a festék nem fogja eltüntetni. A mélyebb fúgához használjunk ecsetet, hogy a nehezen elérhető részekbe is jusson az alapozóból és a fedőfestékből.
Javasolt helyek
Sokáig szép marad függőleges felületeken, ahol nem áll meg a víz, illetve az olyan burkolaton amit nem szükséges napi szinten átmosni, súrolni. De ne feledjük, hogy a csempefestés inkább átmeneti, mintsem hosszú távú megoldás. Vagyis elsősorban azoknak érdemes belevágni, akik egyelőre nem akarják szétverni a fürdőszobát, de némileg divatosabb és ízléses környezetet szeretnének.
View this post on Instagram
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!