Bármerre járjunk is májusban, mindenfelé csodás illatot árasztanak a fehér és lila orgonabokrok.
A kerttől a vázáig
Parkjaink és kertjeink kedvelt dísznövényének első példányait egy konstantinápolyi osztrák császári követ hozta magával a 16. században Bécsbe, ahonnan gyorsan elterjedt. Ma a növénynek már csaknem 900 fajtája létezik.
A közönséges orgonát (Syringa vulgaris) mindenki jól ismeri. Megszoktuk, hogy minden évben virágzik, ilyenkor örülünk neki, aztán nem törődünk vele. Ez a 2–5 m magasra növő cserje jó minőségű, meszes, agyagos talajon érzi magát a legjobban, de a sivár, köves, napos domboldalakon is megél. Jó szárazságtűrő, azonban a nyári forróságban érdemes gyakrabban öntözni. Sövénynövénynek is alkalmas.
Hosszú szárú, nagy bugájú virágot csak a rendszeresen gondozott és metszett orgonabokor ad. Ezért fontos, hogy a talajt lazán tartsuk, a tápanyagot trágyázással pótoljuk, és a tő mellett fejlődő gyökérsarjakat eltávolítsuk. Tavaszonként a virágszedéssel egybekötve elvégezhetjük a metszést. Az esetleg felkopaszodott tövet csak a virágzás után ifjítsuk meg! Az elszáradt virágbugákat távolítsuk el.
Bimbós fürtöket ne szedjünk le, mert nem fognak kinyílni! A levágott virág kevésbé fonnyad majd a vázában, ha a szárakat ferdén bevágjuk, 3-4 cm mélyen behasítjuk, majd rostosra kalapáljuk, hogy több vizet tudjanak felszívni.
Az átlagosan 1,5 m-es magasságot elérő, laza, keskeny bugát nevelő perzsa orgona (Syringa persica „Laciniata„) vágási célra kevésbé felel meg, mert levendulaszínű virága hamar lehullik, de szép tavaszi színfoltja a kertnek.
A sűrű ágrendszerű, 2-3 m magas kínai orgona (Syringa chinensis „Saugeana„) május végén hoz széles, akár 40 cm hosszú, lilásvörös virágbugákat.
Gömb alakú koronát fejleszt a törzses törpeorgona (Syringa meyeri „Palibin„). Szoliter növényként a gyep közé ültethetjük, vagy a teraszon edényben nevelhetjük. Augusztustól szeptemberig a másodvirágzásában is gyönyörködhetünk.
Orgonaszörp
Aki kedveli a bodzaszörpöt, annak biztosan ízleni fog az orgonaszirmokból készült is. Elkészítéséhez csipkedjünk le annyi orgonavirágot a zöld száracska nélkül, hogy megtöltsenek egy literes mérőedényt. Főzzünk szirupot egy lábasban 40 dkg cukorból és 1 l vízből. Adjuk hozzá az orgonavirágot, és lefedve pihentessük 1 napot. Másnap szűrjük le, és keverjünk hozzá 1 tk citromsavat. Ásványvízzel hígítva fogyasszuk. Ízlés szerint adhatunk hozzá egy kevés reszelt gyömbért vagy citromhéjat, illetve citromlevet is.
Orgonaszappan
Hobbiboltban vásároljunk egy glicerin szappantömböt. Gőz fölött olvasszuk meg cseppfolyós állagúra, majd keverjük bele az orgonavirágokat. Ha van otthon orgonaparfümünk vagy orgona illóolajunk, abból is keverhetünk hozzá néhány cseppet. Töltsük a masszát kisebb formákba vagy dobozokba, és hagyjuk megszilárdulni.