A gyerekek számára a játék nemcsak szórakozást szolgál, hanem nagyon fontos eszköz a fejlődésükhöz. Mutatjuk a legjobbakat!
Játék közben a gyerekek rengeteget tanulnak a világról, egyre ügyesebbek lesznek, egyre inkább kibontakoznak a képességeik. Ez persze leginkább akkor igaz, ha megfelelő játékokkal vesszük körbe a kicsiket. A piac nagyon telített, és nagyon sokféle játék érhető el, de ezek közül nem mindegyik ideális számukra. Egy kis tudatossággal azonban könnyen kiválaszthatod gyermekednek azokat a játékokat, amik valóban a fejlődését szolgálják.
A kevesebb néha több
A bőséges kínálatot látva, szülőként nem nehéz abba a hibába esni, hogy túl sok játékot halmozunk fel a gyermekünk számára. Jellemző probléma, hogy a szülő nem érti, hogyan unatkozhatnak a gyerekek, amikor teli van a ház játékokkal. Nos, ennek a jelenségnek éppen oda magyarázata, hogy egyszerűen túl nagy a kínálat, a bőség zavarával nem tud a gyerkőc mit kezdeni.
Nincs szükség egyszerre mindenre
Ráadásul folyton ugyanazok a játékok veszik körül. Jó megoldás, ha átgondoltan választasz játékokat, korlátozva a mennyiséget, ráadásul nem is adsz oda mindent egyszerre: időnként cserélgesd a garnitúrát, vagyis, amikor azt látod, hogy a gyermek elkezdte unni az éppen használt játékokat, akkor tedd el őket, és egy másik adagot vegyél elő. Ha így, vetésforgóban kapják meg a játékaikat, kevésbé lesznek hajlamosak rájuk unni, és mindig ott lesz az újrafelfedezés öröme.
Milyenek a jó játékok?
Ami a játékok típusait illeti, sajnos itt is hajlamosak vagyunk egy kicsit túlzásba esni. Rengeteg színes, hangos, millióféleképpen szórakoztató játék áll rendelkezésre, amik már ránézésre is lenyűgöznek egy gyereket.
A gond azonban az, hogy ezek nagyon könnyen túlstimulálják a gyerkőcök idegrendszerét, azaz ahelyett, hogy nyugodtan eljátszanának a játékaikkal, jó alaposan felpörögnek tőlük. Egy túlpörgött gyereket nagyon nehéz megnyugtatni, és hosszabb távon is vezethet viselkedésproblémákhoz a folytonos túlzott ingernek való kitettség.
Itt is érvényesül tehát a kevesebb több elve: azaz inkább olyan játékok mellett tegyük le a voksunkat, amelyek kevésbé ingerdúsak. A Little Dutch kínálatában számos ilyet találhatsz!
Ezek a játékok biztosan jók:
- Legtöbbet a szerepjátékokból tanulnak a gyerkőcök, ezért érdemes olyasmikkel feltölteni a készleteket, amelyek a szerepjátékokat segítik elő. Nemtől függetlenül például a babázás, a játékkonyha, az orvosos játékok jó választást jelenthetnek, hiszen a gyerkőcök több szerepben is kipróbálhatják magukat, amiből rengeteget tanulhatnak.
- Kihagyhatatlanok az építő játékok, amik nagyon sok szempontból fejlesztik a gyermeket. A kreativitást, a fantáziát, a problémamegoldó képességet, sőt, még a motoros képességeket is fejlesztik. Gyakorlatilag mindegy, hogy milyen játékról van szó, a lego éppen olyan jó, mint a fa építőkocka, a lényeg, hogy a gyerkőc saját magától alkosson.
- A kézműves játékokat se hagyjuk ki, fontos, hogy a gyerek rajzoljon, fessen, színezzen, gyurmázzon. Szerencsére ma már számos lehetőségünk van arra, hogy biztosíthassuk a megfelelő eszközöket ezekhez a tevékenységekhez, így fejlődhetnek a gyerkőc motoros képességei, valamint a kreativitása.
- Ne feledkezzünk meg a kinti játékokról sem: a labdázás nagymértékben segíti a gyerkőc koordinációjának alakulását, a homokozóban pedig a megfelelő eszközök segítségével a kreativitását tudja növelni. Minél több eszköz áll rendelkezésére a homok formálására, annál jobban ügyesedik és fejlődik.
- A legkisebbek számára még a formák és hangok felfedezése a legfontosabb, illetve a mozgásfejlődés támogatása. A csörgők, puha plüssfigurák, szundikendők, különböző dekorációk tökéletesek a számukra: nézegesse, vegye a kezébe, ismerkedjen a textúrájával, felépítésével. A mozgásfejlődést nagymértékben képes támogatni például a mászóalagút, ami izgalmasabbá teheti az otthoni mókázást, közben a gyerek napról napra lesz egyre ügyesebb.
Tegyük színessé a napokat!
Fontos, hogy még a legjobb játékokból is megárt a sok, vagyis véletlenül sem az a cél, hogy minél több játékot zúdítsunk egyszerre a gyerkőcre. A lényeg, hogy a játékok, amelyekkel játszik, kreatívak legyenek, lehetőséget adjanak számára a gondolkodásra, az alkotásra a, az önálló problémamegoldásra.
Legjobb, ha egy nap alatt többféle tevékenységre igyekszünk rávenni a gyerkőcöt, így többféleképpen tudjuk fejleszteni, ráadásul kisebb az esélye, hogy bármit is megunna.
A homokozóban való építkezés után bizonyára szívesen ülne le például festegetni, vagy főzne valami finomat a babáinak a játékkonyhában. Minél színesebben telik a napja, annál jobban fejlődik, és annál könnyebb lekötni.
A megfelelő játékok kiválasztása tehát kulcsfontosságú; a játék almozás helyett inkább tudatosan vásárolj!
PR cikk
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!