Kezdődik az egyetem és rengeteg diák keres lakást, ezért szeptemberben elszállnak az albérletek árai. Íme 9 tipp, hogy miként találhatsz olcsóbb megoldást!
Az albérletek árai brutális mértékben emelkednek, ami tovább nehezíti az albérletkeresést, különösen akkor, ha olcsó lakást szeretnél találni. Gadanecz Zoltán, a GDN Ingatlanhálózat vezetője elárulta a Fanny Magazinnak, hogyan kereshetsz megfizethető, mégis megfelelő otthont.
1. Minden nap böngéssz a neten!
A jó ajánlatokat gyorsan elkapkodhatják más bérlők, ezért naponta többször böngészd át a hirdetéseket. Az ingatlanos oldalak mellett nézz körül a közösségi oldalakon, illetve csatlakozhatsz albérleti csoportokhoz is. Fontos, hogy mindig legyen nálad a foglaló összege, így amint találsz egy megfelelő ajánlatot, azonnal lecsaphatsz rá.
2. Régi vagy inkább új?
Nemcsak az új, hanem a jó állapotú használt albérletek is népszerűek, ugyanakkor az olcsóbb, de erősen felújítandó kategóriát kevesebben keresik, így ezek ára is kedvezőbb. Azzal viszont számolj, hogy egy elavult épületben gyakrabban előfordulhatnak meghibásodások, emiatt magas költségekkel és sok bosszúsággal is járhatnak.
3. Hibákra hivatkozva alkudhatsz is
Ha van rá lehetőség, érdemes nappal szemügyre venni a lakást, amikor az esetleges hibák mellett azt is láthatod például, mennyire világos az ingatlan, megfelelőek-e a nyílászárók állapota. Ha olyan negatívumokra bukkansz, amik befolyásolják a lakás értékét, akkor érdemes ezzel érvelve alkudozni. Az eredetileg meghirdetett ár akár 10-20%-kal is csökkenthető.
4. Ossz és szorozz!
Napjainkban egyre növekszik a kereslet a fővároshoz közeli, jól megközelíthető településeken lévő albérletek iránt. Ennek következtében az árak közötti különbségek is csökkennek. Ugyanakkor a távolabbi területeken akár 10-20 százalékot is megtakaríthatsz, azonban érdemes figyelembe venni az emelkedő üzemanyagárakat, melyek magasabb utazási költségekhez vezethetnek.
5. Rögzítsd írásban
Az elszabaduló bérleti árak miatt egyeztessünk arról is, hogy a tulajdonos milyen módon emelhet a bérleti díjon. Határozott időtartamú bérleti szerződés esetén az áremelés általában a szerződés meghosszabbításakor következik be, míg a határozatlan idejű szerződés esetén a bérbeadó bármikor emelhet a bérleti díjon a válságra vagy az inflációra hivatkozva.
6. Kinek mit kell fizetni?
A háztartási eszközök javításából eredő kiadások is megemelhetik a költségeidet, ezért a szerződésben térjetek ki arra is, kinek kell állnia ezeket a kiadásokat. Sokan nem tudják, hogy a gyakorlatban a tulajdonos az épületgépészetből eredő meghibásodásokért felel, míg a bérlőt a háztartási eszközök javítása, valamint például a cirkó és klíma éves karbantartással járó költségei terhelik.
7. Az albérletek rejtett költségei
Az emelkedő energiaárak miatt kérj egy évre visszamenőlegesen közüzemi számlát, így könnyebben tudsz kalkulálni a várható költségekkel. Érdemes megnézni azt is, mit tartalmaz a közös költség. Előfordulhat, hogy ezen felül kell fizetni a takarítás díját vagy a felújítási alapot.
8. Fizetős a parkolás?
Kérdezz rá a ház előtti parkolásra, hiszen egy társasházi lakásnál a helybérlés havonta több tízezer forinttal is növelheti a kiadásokat. Ahány kerület, annyiféle rendszer, ezért érdemes az önkormányzatoknál érdeklődni, hogy milyen feltételekkel nyújtanak támogatást az albérlők részére.
9. Köss kompromisszumot!
A gépesített, bútorozott albérletek magasabb bérleti díjjal is járnak általában, ezért nem kizárt, hogy le kell mondanod a mosogatógépről vagy a klímáról, és előfordulhat, hogy régebbi típusú tűzhelyen kell főznöd. Azonban megegyezhetsz a bérbeadóval, hogy az általunk beszerzett berendezések értékét beszámítja a bérleti díjba.
Forrás: Fanny Magazin
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!