Nemsokára itt a szeptember, és vele együtt az új tanév! Ahhoz, hogy időben felkészüljünk érdemes mostanában nekiállni a tanulószoba berendezéséhez!
Egy iskoláskorú gyerek életében kiemelt szerepet játszik a tanulósarok. Válasszunk hozzá kényelmes, ergonomikus és praktikus bútorokat, hogy a szoba lakója mindig szívesen lásson neki a másnapi házi feladatnak.
A tanulósarok elrendezése
Az íróasztal gyakran egy bútorkombináció része. Ilyenkor a galériaágy a munkaállomás fölött fut végig vagy derékszögben befordul, amivel rengeteg helyet takaríthatunk meg. Amennyiben több gyerek van a családban, érdemes számukra külön háló- és játszó-tanuló szobát kialakítani. Az egyik falhoz kerüljön a hosszú asztallap – lábként használhatunk fiókos tárolókat –, hogy a testvérek kényelmesen egymás mellett ülve tanulhassanak. (Közös szobában a maximális helykihasználás érdekében egyébként is tanácsos galériaágyat tervezni.) Persze előfordulhat, hogy az apró gyerekszobába nem fér be az íróasztal, néhány szülő pedig attól tart, hogy egy elsős-másodikos kisdiák még nem tud egyedül tanulni. Szükséghelyzetben a nappali vagy a közösségi tér egy nyugalmas sarkát jelölhetjük ki erre a célra. Egy elmozdítható, fékezhető görgőkkel felszerelt asztalt akár odébb is húzhatunk, hogy kényelmesen elférjünk, amikor segíteni szeretnénk a tanulásban.
Tipp
Az asztalt ne állítsuk közvetlenül az ablak elé, mert megnehezíti a nyílászáró használatát, másrészt általában ott található a radiátor, és nem egészséges hosszú ideig a közvetlen közelében ülni. Ráadásul a külső környezet látványa könnyen elvonhatja a gyerek figyelmét a tanulásról.
Milyen asztalt válasszunk?
Az asztallap mélysége 55-60 cm legyen, a szélessége pedig minimum 120 cm, hiszen az első években rengeteg füzetet, könyvet és papírt használnak a kisiskolások. Kisebb alapterületű szobában kézenfekvő megoldás a sarokasztal, az egyik oldalára kerülhetnek a füzetek, könyvek, a másikra a laptop, tablet. Ha állítható magasságú asztalt vásárolunk, sokáig nem kell majd új bútort venni, hiszen minden ősszel egy kicsit magasabbra állíthatjuk.
Tipp
Az asztal lapjára vágathatunk egy méretazonos, átlátszó plexilapot, hogy a karcok, tollnyomok és az elmaradhatatlan matricák ne a bútort csúfítsák el, hanem ezt a könnyen cserélhető felületet.
Szék hosszú távra
Az ülőalkalmatosságon soha ne spóroljunk! Bár a gyerekek gyakran tanulnak az ágyon, a kanapén vagy az étkezőasztalnál, biztos, hogy sok-sok órát fognak ücsörögni a székükön. Mindenképpen minőségi darabot válasszunk, amelynek ergonomikus a kialakítása, azaz nem hat negatív módon a vázrendszerükre, a vérkeringésükre. Érdemes több ponton állítható, személyre szabható terméket venni, hiszen ezt a gyerek testi adottságaihoz igazíthatjuk, és ahogy nő, folyamatosan változtathatunk a beállításokon. Számos gyártó kínálatában találhatunk olyan modelleket, amelyeken nemcsak az ülésmagasság módosítható, hanem a háttámla dőlésszöge, az opcionálisan fel- és leszerelhető lábtartó magassága, a karfa szélessége és magassága is.
Tárolás
- A kisebb gyerekek számára különösen fontos, hogy tárolók, polcok és fiókok jól átlátható rendszere vegye körül az íróasztalt. Akár színekkel, ábrákkal is megjelölhetjük a különböző elemeket, hogy könnyebben fenn tudják tartani a rendet.
- A fiókok tartalma kevésbé átlátható, így ezekből kevesebb is elég. A gyerekek szobájába inkább színes, de áttetsző dobozokat, tégelyeket és nyitott polcokat válasszunk, amelyek megkönnyítik számukra a könyvek, papírok és írószerek elpakolását.
- A ceruzáknak, tollaknak szerezzünk be falisínre akasztható kis vödröket, hogy az írószerek ne foglalják a helyet az asztalon.
- A füzeteket tantárgyak szerint helyezzük rácsos fali tárolókba, így biztosan nem fognak összekeveredni, meggyűrődni vagy elkallódni.
- A kisiskolások életében még nem a leckeíráson van a hangsúly, a rajzolás, színezés, gyurmázás és más kreatív tevékenységek töltik ki az idejük jó részét. Az ezekhez szükséges dolgokat szintén polcokon, dobozokban érdemes tartani.
- A rendszerető gyerekeknek választhatunk nyitott polcokat, a kicsiknek és a szétszórtabb nagyoknak viszont érdemes ajtóval zárható polcos elemeket keresni.
- A gyártók eredetileg irodákba szánták a lyukacsos fali paneleket, amelyeken tetszőleges elrendezésben erősíthetünk fel polcokat, de jó szolgálatot tesznek az íróasztal mögött is. A kis lyukakba a polcokon kívül rögzíthetünk függesztett tárolókat, írószertartókat.
- Rengeteg holmit elnyel az asztal alatt elhelyezhető görgős konténer. A fiókos és a nyíló ajtós változat egyaránt jó megoldás a tankönyvek, füzetek számára.
- A színes papírokat, rajzlapokat, kartonokat tanácsos irodai papucsokba tenni, hogy ne gyűrődjenek.
Megvilágítás
A dolgozószobához hasonlóan a tanulósarok világítására is fordítsunk kiemelt figyelmet. Ideális esetben természetes fény éri az asztalt. A bútor elhelyezésénél ügyeljünk arra, hogy a bal kezes gyerek jobbról, a jobb kezes balról kapja a napfényt. A leckeírás persze gyakran mesterséges fény mellett történik, azaz mindenképpen szerezzünk be egy jó lámpát, amelynek a feje és nyaka forgatható, a magassága változtatható. Gondosan állítsuk be, hogy a gyerek se a kezével, se a testével ne vessen árnyékot a füzetre, könyvre. A polcra csíptetett, hajlítható modellek is beválhatnak, ezek ráadásul nem foglalnak helyet az íróasztalon. Válasszunk 2700 kelvinszámú LED-izzót, amely kellemes meleg fehér fényt ad.
Elektromos kiállások
Három-négy dugaljat szereltessünk az asztal alá, kettőt-hármat pedig az asztal lapja fölé, 80-85 cm-es magasságba. Az alsókba a lámpát, a számítógépet, a felsőkbe pedig telefont és további elektromos eszközöket csatlakoztathatnak a gyerekek. Számoljunk a gyakran használt kütyükkel, amelyeket folyton töltőre kell tenni.
Legyen személyes!
- Vegyük figyelembe a gyerek ízlését, véleményét, és vonjuk be a tervezésbe, hiszen így még inkább kötődik majd a szobájához.
- A kicsik és a tinédzserek egyaránt szeretik, ha körbevehetik magukat kedves tárgyaikkal, ezek számára érdemes felszerelni egy táblát (betűző-, gumis vagy mágnestáblát) és egy polcot a falra.
- Használhatunk speciális festékeket, esetleg mágneses adalékanyagot keverhetünk a festékbe, hogy egy adott falszakasz üzenőfalként funkcionálhasson. A táblafestékkel festett falra is írhatnak a gyerekek. A törölhető felületet az asztal mögött vagy mellett alakítsuk ki.
- Kreatív megoldás, ha parafa modulokból vágunk ki mintákat, és azokat ragasztjuk fel a falra. Órarend, üzenetek, emlékeztetőcédulák, fényképek, rajzok egyaránt kerülhetnek rá.
- A kamaszok már laptoppal tanulnak, gyakran a kanapén vagy az ágyon fekve, máskor pedig a barátaikkal együtt, ezért szobájukban tanácsos kényelmes, trendi színű és formájú bútorokkal (babzsák, fotel, kanapé) kiegészíteni a tanulósarkot.
- Akár kisebbek, akár nagyobbak a gyerekek, látványosan elkülöníthetjük a tanulósarkot a helyiség többi részétől eltérő falszínnel vagy tapétával, mintás falfestéssel, falpanelekkel. Természetesen arra ügyeljünk, hogy a szoba stílusához illő megoldást válasszunk.
Tipp
Az átalakítást lehetőleg még a nyár folyamán fejezzük be, hogy a gyerek szeptemberre megszokhassa az új bútorokat, és ne egyszerre érje minden változás.
Optimális környezet
- A hatékony tanuláshoz kényelemre és nyugalomra van szükség, vagyis zárjuk ki a zavaró vizuális ás auditív ingereket. Fontos, hogy a környezet motiválja a gyereket, ugyanakkor ne terelje el a figyelmét.
- Egy kanadai kutatás szerint a piros és a kék jótékonyan hat a kognitív képességek működésére. A piros a gondolkodást, figyelmet, koncentrációt igénylő feladatok megoldásában segíthet, míg a kék kreativitásra, problémamegoldásra ösztönöz. Persze a falon ez a két erőteljes szín túl intenzív lenne, kiegészítőkkel azonban könnyen becsempészhetjük őket a gyerekszobába.
- A motiváció fenntartásához, az önálló tanulás elsajátításához egyaránt lényeges, hogy a gyerek jól gazdálkodjon az idejével. Éppen ezért tegyünk órát az íróasztal közelébe. Még azt sem kell feltétlenül kivárni, hogy megismerje a hagyományos számlapos órát. Ha egy bájos állatfigura vagy mesehős szerepel rajta, dekorációs funkciót is betölt. Kiválasztásába vonjuk be a gyereket!
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!