Ez az írásom rendhagyó lesz, mert most 3 éve, hogy a Griff Pagony sorozat elindult. Íme, egy kis válogatás, hogy milyen témákban írtam az elmúlt 36 hónapban nektek.
Időről-időre az otthonom szobáin és dekorációin keresztül mutattam példákat, hogy mitől is lehet otthonos, mégis harmonikus egy enteriőr. Mivel a Griff Pagonyban a ház vízhez közeli, ezért a tervezésnél egyrészről a vízparti nyaralók jegyeit alkalmaztam, másrészről viszont a brit gyarmati stílusét, ami régóta nagy kedvencem.
De hogyan is fér meg ezzel a vízparti stílus, merülhet fel egyesekben a kérdés! A válasz a gyarmati szigetekben rejlik. Mindig olyan emberek mindennapjait képzelem el, akik abban a környezetben élnek, melynek a hangulatát vissza szeretném adni.
A brit gyarmati stílus
Képtelenség lett volna a Brit gyarmatok többségére hajó nélkül eljutni és mivel a kikötők mindig fontos helyszínei voltak a gyarmatosításnak, kereskedelemnek, ezért ott mindig alakultak európai kolóniák. Így értelmet nyer, hogy tudott egy-egy vízparti városban keveredni az európai elegancia a távoli provinciák egzotikumával és a tengerparti házakra jellemző elemekkel. 2021 májusában a gyarmati stílusról írtam, melyet IDE KATTINTVA olvashattok el.
Ennek folytatásaként júniusban pedig arról írtam, hogy mire figyeljünk, hogy a házat körülölelő terek is összhangban legyenek az enteriőrrel. A Griff pagony teraszán és kertjében ugyanúgy érződik a koloniális hatás, mint a házon belül. Praktikus, ha a teraszra koncentrálunk, hisz ezen a helyen töltjük a legtöbb időt a kertben. Pár hangsúlyos növény, bútor és dekoráció nagyban segít megteremteni a kívánt hangulatot, de a kert többi részén is vissza-vissza kell köszönjenek hasonló elemek.
Sőt nem csak a ház közvetlen környezetében fontos az összhang. 2022 augusztusában arról írtam, hogyan lehet új értelmet adni egy kerti tárolónak és válhat egy fészerből stílusos kerti ház, avagy „summerhouse”.
Vízparti hangulat
A Pagony némely szobájában a gyarmati, míg a többiben a tengerparti hangulat érződik erőteljesebben. Hogy melyikben melyik, azt sokszor az elhelyezkedése függvényében döntöttem el. A dolgozószoba például az, ahonnan a legjobban a vízre látunk, ezért adta magát, hogy ebben a szobában mindenképp az idilli kikötők hangulata érvényesüljön, a kertben pedig a kerti ház lett ilyen stílusú, mert a külső megjelenése Hamptons tengerparti házaira emlékeztet.
A breton csíkok története
Ha másoknak tervezek lakásokat, akkor is gyakran használok kék csíkos anyagokat, mert az emberek többségében ezek gondtalan, derűs nyaralásokat idéznek. Furcsa, de ezek a közismert csíkok csak 1858 óta léteznek, amikor a francia haditengerészet uniformisához elkészült az első ilyen szövet. Az eredetileg 21 csík Napóleon győzelmeit hivatott jelezni, de azért is kedvelték a matrózok, mert a fedélzetről a tengerbe pottyant társaikat csíkos felsőben könnyebb volt észrevenni. Erről bővebben IDE KATTINTVA olvashattok.
A díszpárnák
Fejből nem is tudnám megmondani, hány darab csíkos párnám van, mert a csíkokon túl szinte megszállott módon rajongok a díszpárnákért is. Szerencsére ezzel a mániámmal nem vagyok egyedül, már a viktoriánus Britanniában is kiemelt szerepük volt a lakberendezésben. Idén februárban egy egész cikket szenteltem rájuk.
Éltető növények
A másik nagy szerelmem a szép kertek és növények, részben ezért kötődik sok írásom és posztom a virágokhoz. De nem csak személyes rajongás ez, enteriőrtervezőként sem tudok elképzelni harmonikus és békés élettereket nélkülük. Az üde zöldek és virágok látványa az, ami élettel tölti meg a lakásokat és az erkélyeket. Múlt hónapban róluk írtam és az őket felidéző és olykor helyettesítő florális mintákról.
Az olajfa
A természet szeretete végett teljesebbnek érzem az életem, mióta saját kertem lehet. Gyerekkorom óta gyűjtök és gondozok növényeket a szobámban és a család vidéki nyaralójának kertjében és már a mediterrán fajták iránti szerelmem is korán kialakult. Az olajfákkal például első élményem 12 éves koromra nyúlik vissza és életem legcsodálatosabb nyaralásához köthető, amikor szüleimmel, öcsémmel és nagymamámmal az itáliai Dolcedóban nyaraltunk. Barátaink elbűvölő, tengerre néző villája egy olajliget közepén állt és egykor olajmalom volt. Azóta is töretlen az olajfák iránti szeretetem. A Pagony olajfáiról és az olajágakkal díszített bejáratokról 2021 októberi írásomban IDE KATTINTVA bővebben olvashattok.
Az ezt követő novemberi cikkemben pedig a bejáratok után az előszobák berendezéséhez adtam tippeket. Méltatlanul elhanyagolt helyiségek ezek, pedig vendégeinknek és saját lelkünknek is jóleső érzés, ha az otthonunkban töltött első és utolsó pillanatot egy harmonikus helyiségben tölthetjük.
A nosztalgiázás végéhez közeledve hadd térjek még vissza a kerti témákhoz két nagy kedvenccel. Az első, amelyért szintén kiskorom óta odavagyok nem más, mint a pompás papagájvirág (Strelitzia reginae). Rajongásom gyaníthatóan abból adódik, hogy a brit gyarmati stílust is szeretem. A mi Streliziánkat közel 30 éve vettem a Füvészkertben és azóta is minden évben megörvendeztet virágokkal. Ezekről a csodás virágokról a 2022 novemberi cikkemben olvashattatok.
Mérgezők és méregkeverők
A másik kedvelt témámról tavaly nyáron írtam, ezek pedig a meseszép mérgek, avagy kertünk mérgező virágai. Hazai kertekben is temérdek olyan növény található, aminek egyes, vagy minden része mérgező és a Griff Pagonyban is jócskán akadnak ilyenek. Tavaly júniusi és júliusi cikkeimben szót ejtettem többek között Kleopátráról, Agatha Christie halálos kacsasültjéről és a hírhedt Digitalisról is, melynek mérge miatt a halhatatlan James Bond is kis híján is ott hagyta a fogát a Casino Royale-ban. A cikk első részét IDE KATTINTVA elolvashatjátok.
Piknik kosár
Zárásként pedig egy hamisítatlanul nyári kiegészítő, melyről legelső cikkemben írtam. A piknik kosár. Nem csak közismert funkciója miatt szeretem, hanem azért is, mert stílusos kerti tároló. A Griff Pagonyban a kerti partikon ebben érkeznek a tartalék italok, evőeszközök, játékok és ebben szoktam kivinni a magazinokat, pokrócot és párnát is. És a szobában is mindig találok neki helyet és szerepet. Az utóbbi időben a kiolvasásra váró könyveket tartom a tetején.
Kulináris végszó
És hogy most se maradjon le a kulináris végszó, jöjjön egy örök kedvenc 2020 szeptemberéből, a Grove Trifle. Angol desszert, mely piskóta, krém és gyümölcs rétegekből áll, de az én verzióm kicsit olaszosabb, mert főtt krém helyett mascarponét teszek bele. Az a jó ebben az édességben, hogy ezt tényleg készíthetjük „érzéssel”, mert nem baj, ha kicsit több cukorral, vagy kevesebb gyümölccsel készül, mint ahogy leírtam. Szinte elronthatatlan!
Mangós mascarponés trifle 4-6 főre:
Piskóta áztatásához:
• 0,5 dl maracuja szirup
• 0,5 dl triple sec
• 0,5 dl fehér rum
• 1 dl víz
• 1 csapott evőkanál porcukor
• kb. 16 db babapiskóta
A krémhez:
• 500 g mascarpone
• 0,5 dl maracuja szirup
• 1 csapott teáskanál, vagy 1 tasak vaníliáscukor
• 2 csapott evőkanál porcukor
• 400 ml habtejszín
• 250 g friss mangó, de őszibarackkal is tökéletes.
Így készül:
- Először mossuk és hámozzuk meg a mangót majd daraboljuk ujjnyi csíkokra. A babapiskóta áztatásához a hozzávalókat összekeverjük, majd egy laposabb tálkába öntjük, amibe bele tudjuk majd meríteni egyesével a piskótákat. A krémhez a habtejszín kivételével jól keverjük össze az összes hozzávalót egy nagy tálban.
- Verjük kemény habbá a tejszínt, majd óvatosan forgassuk bele a krémbe a habot, de lassan csináljuk, hogy ne törjön össze a tejszínhab, mert annál lazább lesz a desszert, ha elkészül.
- Jöhet a rétegezés. Én egy nagy kb. 20 cm átmérőjű üvegtálban szoktam készíteni a trifle-t és fagylaltos kelyhekben szervírozom, de eleve készíthetünk egyszemélyes adagokat is sok kis tálkában, csak úgy időigényesebb.
- A tál aljára 5-6 db piskóta kerül, amit egyesével annyi időre merítünk az alkoholos szirupba, hogy ne essen szét. Ha kész, akkor egy piskóta magasságú krém réteget terítünk rá, majd a gyümölcs harmada. Majd újra piskóta, krém és gyümölcs, amíg el nem fogy minden hozzávaló. Nekem 3 réteg szokott lenni és mivel gyümölcs a tetején a záró réteg, ezért ahhoz meghagyom a legszebbeket.
- Letakarjuk és berakjuk a hűtőbe, minimum 3-4 órára, de a legjobb, ha egy éjszakát marad ott.
Egy szép fedeles üvegtálban tökéletes ajándék, ha nyáron vendégségbe megyünk. Nekem sokszor volt már sikerem vele, csak tálaláskor ne felejtsük el a sofőröket kihagyni!
További kellemes nyarat mindenkinek!
Bánhalmi Attila
További fotókért, ötletekért kövessétek a Griff Pagony életét az Instagramon, vagy a Facebookon!
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!