A nyest az évnek ebben időszakában a legaktívabb, hiszen most van a párzási időszakuk. Ilyenkor akár nappal is találkohatunk velük.
Az együttélés sosem könnyű, pláne nem egy nyesttel. Ez a kisállat a nyugodt, zavartalan helyeket kedveli, így szívesen költözik egy meleg tetőtérbe, garázsba, sufniba, sőt, még a szellőzőrendszereket és az autók motorterét is szívesen kisajátítják. Könnyedén felmászik bármelyik ereszcsatornán, és ha a padlásra költözik, a vékony födémen át tisztán lehet hallani a nyest éjszakai dorbézolását.
Erről ismered fel
Méretét és mozgását tekintve a nyest egy kisebb házimacskához hasonlít: 40-50 cm hosszú, a farka 20-30 cm, így testhossza 60-80 cm közötti. A farka dúsan szőrözött, a testtömege 1,5-2,3 kilogramm, a hímek ennél nagyobbak s lehetnek. Nagy, kerek fülei, hosszú, hajlékony teste van, csokoládébarna bundával, a torka körül halványsárga foltokkal, és hosszú, bozontos farka. Bár kitűnően kúszik, elsősorban mégis a talajon mozog és vadászik. Mint ragadozó állat a nyest alapvetően halk, de elnyúló macskaszerű visításával fel tudja magára hívni a figyelmet.
Mindenevőnek számít
A tápláléklistája változatos, az étrendjében van rágcsáló, madár, gyíkok, rovarok. Nyitva hagyott tyúkólaknál a tojás lehet az „áldozat”. Az ürülékében lévő magok tanúskodnak arról, hogy magas szénhidráttartalmuk miatt nem veti meg a gyümölcsöket sem.
A nyest mindent megrág, amit ér
Emberi környezetben szinte mindent megrág, semmi sincs biztonságban. Kedveli az autók motorházterében a kábeleket, amivel szemben a csak garázsba állított autók vannak biztonságban. Ezen kívül a padláson is szívesen rágja a szabadon lévő vezetékeket és szigetelést. A legtöbb esetben az idegesítő éjszakai zajok, kaparászások jelzik a jelenlétét. Ritkán tartózkodik egy helyen, több rejtekhelyet használ, és ezeket felváltva látogatja. Huzamosabb ideig csak akkor tartózkodik egy fészekben, ha kölykei vannak; a kölykök 2-3 éves korukra válnak ivaréretté. A párzási időszak március végétől nyár végéig tart, és a nyestek ilyenkor különösen agresszívek, a kártétel mértéke is megnő, sőt gyakrabban lehet őket látni nappal is.
Bántani nem lehet, elriasztani igen
A nyest hazánkban védett állat, így eltávolításukkal kapcsolatban körültekintőnek kell lenni, például egér-, vagy patkánymérgek kihelyezése a nyest ellen nem engedett. Az ultrahangos riasztó olyan lüktető hangot bocsát ki, amelyet a nyestek és más rágcsálók különösen elviselhetetlennek találnak. Ezt el lehet helyezni autók motorterében, de használható kamrákban, pincében vagy a padláson is.
A nyestriasztó aeroszol egészségkárosító hatás nélkül tartja távol ezeket a ragadozókat. Kellemetlen bevonatot képez a kezelt alkatrészeken és felületeken, ezért a nyestek elkerülik az ilyen részeket.
A leghatékonyabb riasztó módszer a porozás. Ilyenkor a nyest által megszokott területre egy erős illatú, kellemetlen ízű, de nem mérgező port juttatunk el, ami még a bundájára is ráragad így többé nem akar arra a helyre visszamenni.
Így helyezd ki a csapdát
Kiváló módszer az élve fogó csapda. Ezt ne tegyük rögtön észrevehető helyre, mert a nyest biztosan gyanút fog. Rejtsük el egy bokor, vagy fa alá. Álcázzuk szalmával, levelekkel. A csapda erős anyagból készüljön, mert a szorult helyzetben biztosan megpróbál kiszabadulni, és egészen biztosan nem fogja kímélni. A csapdába elhelyezhető fürjtojás, de gyakori a gyümölcs alapú csali, mint a málna, a cseresznye, az aszalt szilva vagy a szeder, de érdemes lehet szalonnával, füstölt kolbásszal, és virslivel is kísérletezni.
Ha megtörtént a befogás, a nyestet el kell szállítanunk. Elég, ha 5 km-el arrébb engedjük el, de ha lehet, ne pont egy lakópark szomszédságában, hanem egy nyugodt erdő szélén.
FORRÁS: Bors
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!