Még rendszeres takarítás mellett is előfordulhat, hogy eldugul a WC vagy a lefolyó. Mutatjuk, hogy tudjuk szakember segítsége nélkül elhárítani a bajt!
A hajszálak és szőr könnyedén eldugíthatják a lefolyókat, ráadásul rendkívül kellemetlen szagokat is árasztanak. Szakemberből hiány van, így elfordulhat, hogy akár több napot is kell várnunk arra, mire kijön hozzánk egy szaki. Arról nem is beszélve, hogy több tízezres költségről is lehet szó. Ezért nem árt, ha tudjuk, hogy saját kezűleg miként háríthatjuk el a problémát, ha eldugul a WC vagy a lefolyó.
A dugulásnak szemmel jól látható előjelei vannak és valószínűleg orrunk sem fog cserben hagyni minket. Ha azt érzékeljük, hogy a víz nehezebben vagy lassabban távozik a zuhanytálcából, kádból vagy mosogatóból, akkor azonnal kezeljük a problémát. Minél tovább várunk, annál valószínűbb, hogy nem fogjuk tudni egyedül megoldani. A WC-nél ugyanez a helyzet, amennyiben pár többször kell lehúzni, akkor valószínű, hogy lassan eldugul.
A zuhanyozó sajnos könnyedén eldugul
A kád és zuhany lefolyója sűrűn és könnyedén eldugul a bele kerülő haj és szőrmennyiségtől. Minden hajmosás és borotválkozás után szedjük ki ezeket. Vannak olyan házak, ahol a lefolyó fedele nem kipattintható. Ebben az esetben mindig azonnal öntsön rá vegyszert, ami szétmarja ezeket. A megelőzés érdekében javasolt a heti takarításnál a lefolyóba forró vizet önteni. Melegítsük fel a forralóban, majd öntsük közvetlenül a nyílásba. A forró folyadék megöli a baktériumokat, illetve a nem odaillő szennyeződéseket is megszüntethetik. Arra viszont figyeljünk, nehogy megégessük magunkat a mellé folyó 100 fokos vízzel.
Klasszikus módszer, ami segít!
Hiába nem vagyunk szakemberek, egy kézi pumpa mindig hasznos a háztartásban. Ha erős gyanúnk van a dugulásra, akkor érdemes először ezzel próbálkozni. A pumpával vákuumot képzünk, ami sok esetben azonnal meg is oldja a fennakadást. Először engedjük tele vízzel a tálcát vagy kádat, lehetőleg forróval. Ezután távolítsuk el dugót és a pumpát helyezzük a lefolyó nyílására pumpát. Végezetül pedig jöhet a pumpálás. Ha jól csináljuk akkor a vízben látni fogjuk a dugulást okozó szennyeződést. A WC-ben már alapvetően áll a víz, így ezt nem kell még külön feltöltenünk.
A citromsav kiváló természetes tisztítószer, ami a dugulással is képes felvenni a versenyt. Öntsünk belőle tisztán a lefolyóba, de ne sajnálja, sok kell belőle. Hasonlóan működik, mint az ecet csak nincsen olyan szúrós szaga. Miután beleöntöttük citromsavat várjunk 15-20 percet, majd öblítsük át a rendszert tiszta csapvízzel. Ha kisebb dolog okozza a dugulást, akkor ez a csodaszer szétmarja.
A szódabikarbónát és ecetet jól ismerjük. Kiváló takarításhoz és fertőtlenítéshez is. A szódabikarbónát szórjuk bele a rendszerbe, majd jöhet rá az ecet. Ne ijedjünk meg, valószínűleg pezsegni fog. Ez két szer kiválóan működik együtt és az egyik leghasznosabb házi praktika, ha eldugul a WC vagy a lefolyó. Ebben az esetben is hagyjuk hatni 15-20 percig, majd vízzel öblítsük ki.
Ne engedjük a rendszerbe, ami nem oda való
Ha valami nagyobb tárgy esett a lefolyóba, akkor azt ki kell halászni. Segítségül használjunk egy erős, de vékony drótot, amivel könnyedén be lehet nyúlni a vékony csőbe. Például kiváló pecabotot hajtogathatunk magunknak egy rég nem használt drótvállfából. Kerüljük azokat a dolgokat, amik nem a lefolyóba valók. A toalettbe csak papírt dobhatunk, minden más (a nedves törlő is) a kukába való. Elkerülhetetlen, hogy a mosogatóba ne kerüljön maradék, de próbáljuk meg csökkenteni a mennyiséget: mosogatás előtt mindig kapargassuk le a tányéron maradt darabokat.
A végső megoldás
A drogériákban óriási a kínálat lefolyótisztítóból. Ezek kétségkívül kiváló szerek, de sajnos nem túl olcsóak. Azért érdemes otthon tartani belőlük 1-1 flakonnal, hogy ha a házi praktikák nem oldják meg gondot, akkor legyen több alternatívánk mielőtt szerelőt hívunk. Ezeket viszont a leírás szerint alkalmazzuk, különben ezek is lehetnek a dugulás okozói. Minden tisztításnál viseljünk gumikesztyűt, pláne, ha érzékeny a bőrünk! Ez nem csak a szennyeződésektől és baktériumoktól véd meg minket, hanem a maró vegyszerektől is biztonságban tudhatjuk bőrünket.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!