A lakásban fontos szerepet játszanak a padlóburkolatok, hiszen nagy felületet borítanak be, éppen ezért meghatározzák a belső terek színvilágát és stílusát. Előző számunkban a melegburkolatokat mutattuk be, most a hidegburkolatokat vesszük sorra.
A hidegburkolat kiválasztása általában külalak alapján történik. Azonban a burkolatnak, amibe beleszeretünk a külső alapján, figyelmebe kell venni az egyén tulajdonságait is, amitől alkalmassá válik arra a célra, amire szeretnénk.
Hidegburkolat kiválasztása: ezeket a főbb szempontokat vegyük figyelembe
Vizsgáljuk meg, hogy otthonunkban milyen külső behatások érik majd a padlót, és a körülményeket, valamint a szokásainkat figyelembe véve döntsünk hidegburkolat kiválasztása esetén. Ha válaszolunk az alábbi kérdésekre, könnyebben megtaláljuk a számunkra ideális megoldást.
- Tervezzük-e padlófűtés kiépítését?
Mind a vízkeringetésű, mind az elektromos padlófűtésre kerülhet hidegburkolat, azonban számoljunk azzal, hogy egy 2-3 cm-es réteg csökkenti a padlófűtés hatékonyságát.
- Mekkora súlyt bír el a födém?
- Éri-e a felületet víz és pára?
Vizes helyiségekbe ajánlott csúszásmentes burkolatot rakni, különösen, ha gyerekek is vannak a családban.
- Papucsban járunk majd a padlón vagy utcai cipőben?
A mindennapos igénybevétel alapján határozzunk például a kopásállóságról.
- Mekkora felületet szeretnénk leburkolni?
Kisebb alapterületű helyiségbe világos színű, kis méretű elemekből összeálló burkolatot keressünk, hiszen ez optikailag növeli a teret, javítja a térérzetet.
Kerámia
A legismertebb hidegburkolat-típus a vörös vagy fehér agyagból gyártott kerámialap. A felületüket borító máz kaolint, üveget, homokot, színező- és adalékanyagokat tartalmaz. Forma, méret és szín tekintetében egyaránt széles a kínálat, azaz könnyedén találhatunk megfelelőt, bármilyen stílusú legyen az otthonunk. A különböző termékek kopásállósága PEI II és V között változik, a keménységet az 1-től 10-ig terjedő Mosh-skála jelzi (1 a zsírkő, 10 a gyémánt). Beltérbe, otthoni használatra nem szükséges a legmagasabb értékű változatot választani. Ugyanakkor tanácsos feljegyezni minden adatot, hiszen később talán pótolni szeretnénk majd egyes megsérült elemeket ha emelett döntünk hidegburkolat kiválasztása során. Utánrendelésnél a tónusszám mellett a kalibráció is lényeges, hiszen fontos, hogy a lehető legkisebb különbség legyen az új és a régi lapok között.
Greslap
A kőporcelán-, azaz greslapok natúr, anyagában színezett és mázas kivitelben készülnek. A gyártáshoz kőszemcsét, epoxigyantát, agyagot és földpátot használnak, az elegyet nagy nyomáson préselik formára.
Rendkívül magas hőmérsékleten égetik ki, és alig vesz fel vizet, így kültéri használatra is megfelelő. A máz nélküli változatot polírozott, selyemfényű, matt vagy strukturált felülettel rendelhetjük, ezeket általában a gyárban impregnálják. A mázas greslapok alapanyaga ugyanaz, mint a máz nélkülieké. A máz viszont keményebb, mint a kerámialapok esetében: PEI IV-V vagy még keményebb felületet biztosít. Némelyik termék a megtévesztésig hasonlít a természetes kőre, fára, textilre vagy betonra, de a figurális és geometrikus minták is kedveltek. Mindkét típust megvásárolhatjuk rektifikált, azaz lézervágott széllel – utóbbi zárt fugával is lerakható, ennek ellenére 1-2 mm-es fugát mindig érdemes használni.
Jó tudni!
Az utóbbi időben egyre keresettebbek a 70 × 140, 100 × 200 cm-es vagy még nagyobb lapok, amelyek nagyvonalúságot és eleganciát kölcsönöznek a tereknek. Ezek közül a vékonyított, 4-5 mm vastag változatokat könnyebb letenni. Érdemes a méretre is figyelni a hidegburkolat kiválasztása alatt.
Kőagyag és keramit
A kőagyag (mettlachi) és keramitlapok gyártása során az összekevert alapanyagokat szárazon sajtolják formára, majd kiégetik. A végeredmény egy erős fagyálló burkolat, ellenáll a vegyszereknek, nem árt neki a fokozott igénybevétel sem. A felülete mutatós, többnyire strukturált és színezett.
Terrazzo
Napjainkban ismét rendkívül divatos a terrazzo, amely tulajdonképpen öntött és csiszolt műkő. Neve a terasz jelentésű olasz terrazzo szóból származik, nem véletlenül, Itáliában ugyanis már évszázadokkal ezelőtt széles körben használták az erkélyek és a teraszok díszítésére. A burkolattípus egyébként még régebbi, már a 9–10. században előszeretettel alkalmazták a templomokban. Karakterét a márvány, kvarc vagy gránit zúzalékának szemcséi határozzák meg, bár újabban gyakran újrahasznosított üvegből, színes ásványokból, gyöngyházból készült szemcsék kerülnek a cement vagy műgyanta kötőanyagba. A poliésztergyantás termékek közé tartoznak az agglomerátok – ezekből egyébként padlóburkolaton kívül konyhapultokat, asztal- és lépcsőlapokat is gyártanak. A terrazzo igen tartós, és nem igényel karbantartást. Az öntött és a modulos változat egyaránt használható padlófűtésnél. Egyes modultípusoknál az alsó réteg beton, és csak a felső réteg polírozott műkő. A helyszínen öntött padlóburkolatot impregnálni kell, a lapoknál ezt elvégzik a gyártás során.
Természetes kövek
Klasszikus, elegáns beltéri burkolat, évezredek óta kedvelt hidegburkolat. Ám mivel a lapok 1-2 cm vastagok, hatalmas súlyuk miatt nem kerülhetnek akárhova. Ráadásul a természetes kő nehezen megmunkálható és igen drága. A fűrészelt, csiszolt vagy fényezett burkolóelemek leggyakrabban márványból, mészkőből vagy valamilyen vulkanikus kőzetből, gránitból, bazaltból készülnek. A mészkő lapoknál előfordul, hogy csak a szélesség és a vastagság állandó, a hosszúság viszont változó, tehát a fugák nem négyzethálósan futnak. A köveket általában fehér színű, flexibilis kőragasztóval rögzítik az aljzatbetonhoz. Padlófűtésre is tehető, csak arra kell ügyelni, hogy a beton dilatációs csíkjait ne burkolják át, mert mozgás hatására elrepedhetnek. A lapok jellemzően zárt fugával sorakoznak egymás mellett, a dilatációs hézagot pedig nem maró hatású kőszilikonnal töltik ki.
Tipp
A hidegburkolat lerakását mindenképpen bízzuk szakemberre! Egyrészt kulcsfontosságú a tökéletesen kiegyenlített aljzat, másrészt nem mindegy, milyen ragasztót és fugázóanyagot használunk az egyes termékekhez, továbbá az sem, milyen ritmusban futnak a dilatációs hézagok. A laikusnak épp elég kihívást jelent, hogy kiválassza a megfelelő színű, stílusú, méretű lapot a hatalmas kínálatból.
Üveg
A különleges megoldások hívei számára vonzó lehet az üveg padlóburkolat. A vastag, ragasztott, színezett, rétegelt, edzett üveglapokat fém tartószerkezetbe helyezik. A munkát kifejezetten erre szakosodott cégek végzik. Az üvegpadló átlátszó változata látványos eleme a belső térnek, átengedi a fényt, és az izgalmas kialakításnak köszönhetően lelátni az alsó szintre. Apró üvegmozaikokat fürdőszobába vagy az otthoni wellnesshelyiségbe is lerakathatunk. Az üvegből készült hidegburkolat kiválasztásával különleges hangulatot kelthethetünk bármilyen térben.
Beton
A simított, csiszolt betonpadló az indusztriális stílus térhódításával vált trendivé. Évek óta töretlen népszerűségnek örvend, és várhatóan nem is fog kimenni a divatból. A kivitelezés során a beton felső rétegét megcsiszolják, így láthatóvá válnak az anyag szemcséi. Minél többször csiszolják és polírozzák, annál fényesebb, simább lesz a felület, amelyet a folyamat végén impregnálnak. Előnye, hogy könnyen tisztítható, csúszásmentes, víztaszító, nem árt neki az olaj, sem a vegyszerek. A fényes és a matt között számos változat létezik, igény szerint színezik. Polírozás után a beton nagyon hasonlít a terrazzóhoz, a kisebb-nagyobb szemcsék, kavicsok megcsiszolt darabkái miatt. Ma már rendelhetünk olyan betonpadlót, amely glettelve, öntve, szórva vagy nyomott eljárással készül. A szín és a felület minden esetben választható, sőt különböző mintázatokat is kérhetünk. Modulos verziót szintén találunk a piacon, szokványos négyzetes vagy más formájú lapokkal. Némelyik termék strukturált felülete a megszólalásig hasonlít a terméskőre vagy a mészkőre, pedig az anyagukban színezett, 2-3 cm vastag elemek módosított, szálerősített, fagyálló betonból készültek. Árfekvés szempontjából ezek jelentik a legmagasabb kategóriát, a 25–30 000 Ft-os négyzetméterárral.
Cementlap
A tágabb értelemben vett betonburkolatok közé tartoznak a századfordulós házak hangulatát idéző cementlapok is. A gyártók fém öntősablonokat készítenek, ezekbe öntik a folyékony színezett cementet. A sablon eltávolítása után a minta rétegére szórják rá a burkolásnál alulra kerülő teherhordó réteget, majd összepréselik a lapokat. Fontos tudni, hogy a cementlapok felülete nagyon érzékeny, a savak, az ecet, a vízkőoldó és más durva tisztítószerek könnyen tönkreteszik. Foltot hagy rajta az olaj, a vörösbor, a céklalé és a meggylé is, bár ezek idővel halványulnak. Kizárólag pH-semleges anyagokkal tisztítsuk! Végső esetben csiszolással felfrissíthetjük a lapokat.
Tégla
Manapság főleg rusztikus stílusú otthonokban találkozunk téglapadlóval. Kétségtelenül látványos, ám számolni kell azzal, hogy csak nagy teherbírású, stabil aljzatra lehet letenni. A téglákat rakhatják szárazon vagy habarcságyba. Hagyományos téglával és téglaszeletekkel is burkolnak, de ezek elég vastagok, és nem olyan magas a kopásállóságuk, mint a kifejezetten burkolatnak szánt tégláké. A munkát általában a leghosszabb falnál kezdik, és kötésben teszik egymás mellé a téglákat. A réseket száraz habarcsporral töltik ki, megvizezik, majd a biztos kötés érdekében 24 óra várakozás következik. A kapott felületet végül impregnálják, hogy ne legyen porózus. Hátránya, hogy igen nehezen tisztítható.
Ceramin
Csempe helyett jó választás a környezetbarát, prémium ásványkompozit padlóburkolat. Szennyeződésmentes természetes ásványi anyagok, talkumpor és polimerek keverékéből gyártják, alacsony hőmérsékleten. Az innovatív termékben nincs PVC, ftalát, klór, nehézfém, sem oldószer, így nem bocsát ki káros anyagokat. A kiváló mérettartású, vízálló lapok fa- és kőhatású változatban egyaránt kaphatók. Mivel az imitált anyag képét digitálisan nyomtatják rá, a látvány megtévesztően élethű, sőt a felületi strukturáltság is az utánzott anyagot idézi. Ráfektethetjük a régi járólapra, tehát bontás, kosz és felfordulás nélkül újíthatjuk fel a helyiséget. Padlófűtésre és falra is feltehető. A Ceramin teljes egészében újrahasznosítható, ezzel is hozzájárul környezetünk védelméhez.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!