A pünkösdi rózsa hatalmas, látványos virágkelyhekkel nyílik, mégpedig valóban pünkösd tájékán. Sajnos hamar elvirágzik… Viszont néhány kertészeti csellel el tudjuk nyújtani a virágzási idejét, mutatjuk, hogyan!
A pünkösdi rózsa valójában nem rokona a rózsának, csak a neve utal, rá mivel megjelenése hasonló és a bazsarózsák családjába tartozik. Tüskéje egyáltalán nincs.
Évelő növény, 70-80 cm magas bokorrá fejlődik és hatalmas rózsaszín, mályva vagy piros virágokat hoz. Igen erős, jellegzetes illata van, mely egyébként hasonlít a rózsáéra. Virágzása sajnos nem tart túl sokáig, májustól nagyjából július elejéig lehet rá számítani. Lássuk, mit tehetünk azért, hogy minél hosszabb ideig tartson a pünkösdi rózsa pompája!
Kevés trágya sokat segít
Tavasz elején a legcélszerűbb vékony rétegben érett istállótrágyát, vagy komposztot szórni a bokor alá, a földre, de még most sincs késő ezt megtenni. Trágyázást követően alaposan be kell öntözni a növényt. A tápanyagnak hála életerős lesz a tő és több virágot fog hozni. Figyelem: túl sok trágyát ne adjunk neki, mert kiégetheti a pünkösdi rózsát!
Korlátozzuk a virágfejek mennyiségét
Ha eltávolítjuk az oldalsó rügyeket, akkor a szárvégeken nagyobb virágokat fog hozni a növény. Érthető, ha valakinek nincs szíve ritkítani a bimbókat. Viszont azt be kell kalkulálni, hogy ugyan darabszámra több nyíló virága lesz a pünkösdi rózsának, ám ezek kisebben leszenek.
Arra pedig mindenképpen legyen gondunk, hogy az elnyílt virágfejeket távolítsuk el. hiszen ettől szebb lesz a bokor. A leveleket virágzás után nem szabad levágni, mert ezek segítségével raktározza a tápanyagot télire a növény. Ha útban vannak, mert nagyon szétterültek, akkor inkább érdemes összekötözni a szárakat.
Pünkösdi rózsa ültetése
Nagyon sokan szeretnének pünkösdi rózsát, de bármennyire vágynak rá most, sajnos a telepítésével érdemes megvárni a kora őszt. Így a frissen elültetett az új növény biztosan megmarad, nem ég ki, viszont télre biztonsággal be tud gyökeresedni. Lehetőleg napfényes helyet válasszunk neki, és legalább egy ásónyomnyit mély legyen az ültetőgödör. Aljára érdemes kevés szerves trágyát tenni, majd ezt takarjuk be 1-2 centi vastagon földdel és így helyezzük bele a növényt. Alaposan nyomkodjuk le körülötte a földet, és öntözzük be.
Így gondozzuk, ha vázába kerül
- Ne jéghideg, hanem előzőleg felforralt, langyos vízbe tegyük a virágcsokrot.
- A virágok szárát vágjuk vissza minden nap egy kicsit. Az a jó, ha a vágási felület ferde, így hatékonyabban tudják felvenni a vízben lévő tápanyagokat a növényeink.
- A vízbe tehetünk virágboltban (vagy szupermarketben a csokorral együtt árusított) pici tasakos tápszert. Ennek híján egy kevés cukor és pár csepp citromlé menjen a vízbe, és a virágok meghálálják.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!