A brit birodalom leghíresebb és talán legdrágább bútora az évszázadok óta trónusként szolgáló Szent Eduárd szék. III. Károly királyt szombaton ezen fog ülni, amikor megkoronázzák.
A híres trón 75 éve várja, hogy újra legnemesebb funkciójának megfelelően használják, azaz, hogy a következő brit uralkodót megkoronázzák ülőfelületén. Az új uralkodó fejére szigorú protokoll mentén, kerül majd a korona, méghozzá a Westminster-apátságban. A szertartás legfontosabb pillanata, amikor károlyt a centerbury érsek a koronázási szék előtt bemutatja a nagy nyilvánosság előtt, mint az Egyesült Királyság új uralkodóját.
A pillanat, amikor a király helyet foglalhat a trónuson
Ezután Károly leteszi az érsek előtt az esküt, majd lekerül róla a palást és elfoglalja helyét a trónuson. Ezt követően felkenik. A ceremóniához használt olaj titkos recept alapján készül, és a canterburyi érsek keni fel. Először a király fejét, majd mellkasát és kezét illeti az olajjal, mely mozzanatot a szertartás legszentebb résznek tartják. Ez fogja ugyanis érvényesíti az uralkodó spirituális státusát, aki egyben az anglikán egyház feje is.
Nem akármilyen a koronázási trón múltja
A Szent György-kápolna koronázási széke a világ egyik legértékesebb és leghíresebb bútora. A koronázási széket, vagy Szent Eduárd székét (King Edward’s Chair) I. Eduárd angol király parancsára készítették a középkorban. Úgy tervezték, hogy benne legyen a skót királyok beiktatásakor használt történelmi szimbólum is. Az aranyozott trónusra Walter mester festett mintákat: madarakat, négylábú állatokat illetve különös lombozatot. Mindegyik elemnek szimbolikus jelentése van. A trón hátoldalára egy uralkodó alakja került, lábainál négy aranyozozott oroszlán nyugszik. Az oroszlánokat a 16. században vésték fel, majd 1727-ben újabbakkal pótolták őket. A történelmi jelentőségű bútor több, mint 700 éve áll a koronázási ceremóniák középpontjában.
A trón tartozéka a koronázókő
A hagyományoknak megfelelően a szék aljában helyezik el a „Végzet Kövét”, amely szintén a koronázás egyik elengedhetetlen kelléke. A kő eredetileg teljesen be volt építve a trónus alá, de az évszázadok során a fadíszítés leszakadt az elejéről.
A Végzet Köve a skót monarchia ősi szimbóluma, amelyet évszázadokon át használtak a királyok beiktatásakor. A szent tárgynak tekintett kő eredete ismeretlen. 1296-ban I. Edward angol király elkobozta a követ a skótoktól, és a Westminster-apátságban új trónjába építtette be. Ettől kezdve Anglia, majd Nagy-Britannia uralkodóinak koronázási szertartásain használták. Egészen döbbenetes, de 1950 karácsonyán négy skót diák ellopta a követ a londoni Westminster-apátságból. Három hónappal később 500 mérfölddel arrébb bukkant fel – az arbroathi apátság főoltárán. 1951. április 11-én visszakerült a Westminster-apátságba, a koronázási szék alá, ahol két évvel később minden korábbinál nagyobb figyelmet kapott, amikor Erzsébet királynő koronázását a televízió közvetítette.
A követ 1996-ban hivatalosan is visszaszolgáltatták Skóciának. Azóta most először, a Westminster-apátságban tartandó koronázásra hagyta el újra Skóciát a híres kő.
Többször került komoly veszélybe a híres trón
Azóta minden koronázásnál ezt a trónt használják, ám a bútort az elmúlt évszázadok kissé megviselték. Az egyik legemlékezetesebb az az eset volt, amikor I. Károly királyt az angol polgárháború idején kivégezték, és Cromwell Oliver öt évre (1653-tól 1658-ig) magához ragadta a hatalmat. A dühös köztársaságpártiak meg akarták semmisíteni a trónszéket, melyet végül kimenekítettek az apátságból. A második világháború alatt ismét veszélybe került a trón, akkor a gloucesteri katedrálisba evakuálták. Szerencsére fel sem merül, hogy május 6-án szombaton bármi is veszélyeztetné a híres ülőbútort, Károlyt szépen, rendben meg fogják rajta koronázni.