A mosogatógép nagyban megkönnyíti az életünket, de nem mindegy hogyan használjuk. A bevállt praktikákat érdemes néha újragondolni, az eredmény meglephet!
Mindenkinek megvan a saját technikája a mosogatógép pakolására, amire akár meg is esküszik. Van azonban a jól bevált módszereken kívül még jó pár zseniális mosogatógép-trükk, amivel pénzt és időt is spórolhatunk. Sokkal szebbek lesznek az edények, ha okosan pakolunk a mosogatógépbe.
A mosogatógép fortélya
A Chicagóban élő Mrs. Josephine Chochrane-nek hála a mosogatógép ma már nők és férfiak millióinak életét könnyíti meg. A háztartási gépek királynője azonban nemcsak a kényelmünket hivatott szolgálni; ha okosan használjuk, és betartunk néhány megkerülhetetlen aranyszabályt, jelentős mennyiségű energiát és vizet is megtakaríthatunk, amiért a pénztárcánk és a környezetük is hálás lesz.
1. Bepakolás előtt szedjük le a nagyját
Csakúgy, mint a mosógépek esetén, a mosogatógépeknél is fontos, hogy várjuk meg, amíg megtelik a készülék, illetve használjuk a megfelelő programot, hiszen a kevéssé vagy átlagosan szennyezett edények számára elegendő az alacsonyabb hőfokú tisztítás. Vízpazarló kézi előmosogatásra, előöblítésre az esetek túlnyomó többségében nincs szükség, elegendő a maradékot az amúgy is használt papírszalvétával eltávolítani.
2. Figyeljünk oda az irányra!
Ügyeljünk arra, hogy mindig befelé és lefelé nézzenek a piszkos edények. Oldalukkal a mosogatógép közepe felé kell fordítani, és a mosogatógép fúvókái felé lefelé kell dönteni, mert a szórókarok a felső és az alsó állvány alatt helyezkednek el, és a vizet felfelé permetezik a mosatlanra. Így az edények ferde elhelyezése nemcsak a hatékony tisztítást segíti elő, de megkönnyíti a gyorsabb szárítást és a megfelelő kiürítést is.
3. Kerüljük a túlzsúfoltságot
Az étkészlet és az evőeszközök bepakolásánál érdemes biztosítani az elemek alapos elválasztását, valamint elkerülni a mosogatógép túlzsúfoltságát. A tányérok, edények, fedők egymásra pakolása megnehezíti a vízsugarak permetezését. A domború vagy homorú, ívelt formájú edények, például tálak, merőkanalak elhelyezésénél is érdemes figyelni, hogy maradjon közöttük elég hely a megfelelő vízáramlásnak. Ez egy nagyon fontos mosogatógép-trükk! Ellenkező esetben több darabot is koszosan veszük ki a gépből.
4. Vigyázzunk, mit pakolunk be!
Mielőtt beindítjuk, mindig győződjünk meg róla, hogy a bepakolt tárgyak mosogatógépben moshatóak-e. Ne helyezzünk bele fakanalat, fa vágódeszkát és egyéb, fából készült konyhai eszközöket, mert a víz idővel kikezdi és tönkreteheti a fát. Kímélő programmal tisztára moshatjuk a finom porcelánokat és kristálypoharakat. A könnyen karcolódó edényeket azonban célszerű kézzel megtisztítani.
5. A legfontosabb mosogatógép-trükk: figyeljünk a sorrendre
Bármilyen meglepő, de a behelyezés sorrendje kulcsfontosságú. A műanyag tálakat és az üvegpoharakat mindig a felső polcra pakoljuk. A poharak nem rázódnak össze, és így nem karcolódnak. A cirkuláló víz elkerüli a sarkokat, ezért oda mindig a legkevésbé szennyezett dolgok kerüljenek. Az igazán piszkos edények és fazekak középre menjenek. Ott érvényesül a legjobban a gép mosóhatása.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!