Nem kell tízezreket elkölteni a faiskolában ahhoz, hogy gyönyörűen virágzó cserjék népesítsék be a kertet. A csemetéket mi magunk is kinevelhetjük, mégpedig levágott ágakból. Egyetlen technhikát kell megtanulni hozzá, ez pedig a dugványozás!
Ilyenkor tavasszal érdemes megpróbálkozni a dugványozással, mert a levágott ágaknak nagy a növekedési ereje. Akár a szomszédoktól is kérhetünk egy-egy vesszőt, gallyat a szaporításhoz, vagy felhasználhatjuk a tavaszi zöldmetszés során levágott részeket. A dugványozás egyáltalán nem bonyolult, de azért jó, ha tisztában vagyunk néhány alapvetően fontos technikával. A Reblog összegyűjtötte a legfontosabb tudnivalókat.
A dugvány legyen arasznyi hosszú, néhány levéllel. Az ágacskán lévő virágokat óvatosan csípjük le, mert azok elszívják az erőt a gyökérfejlődéstől. Ha már szóba jött a metszés és lecsípés: nagyon fontos, hogy a metszőolló éles és tiszta legyen, érdemes időnként fertőtleníteni is a vágófelületet, akár gyógyszertári alkoholos letörléssel.
A dugványozás menete, lépésről lépésre
- A dugvány szárának alsó egy-két centiméteres részét mártsuk gyökereztető hormonba, és tűzzük bele egy cserépnyi megnedvesített virágföldbe.
2. A dugvány fölé borítsunk egy levágott tetejű ásványvizes palackot – ezzek biztosíthatjuk az állandó párás környezetet.
3. A cserepet tegyük napos helyre, de ne érje direkt napfény, mert az túl sok lenne. A földet tartsuk nedvesen, de ne álljon benne a víz. NE állítsuk kaspóba a cserepet, inkább egy alátétet tegyünk a cserép alá. Nem szabad túlöntözni, mert berohad. Lehet egyébként vízben is gyökereztetni, de érdemesebb földben, mert attól erősebb lesz a gyökérzet.
4. Ha kezdenek az új rügyek előbújni, és friss levelek jelennek meg a dugványon, az annak jele, hogy megeredt, szépen fejlődik a gyökérzete. Ekkor levehetjük a növénykéről a védő PET-palackot, és kiültethetjük a kertbe, hogy megerősödjön. Mindenképpen jelöljük meg a helyét, hogy ne felejtsük el továbbra is nedvesen tartani a földjét. Egy friss dugványnak még sekély a gyökérzete, hamar kiszárad, és akár el is pusztulhat.
Ezeket a cserjéket érdemes szárdugványozással szaporítani tavasszal:
1. Hortenzia
A dugványozás szinte mindig sikerül, ha hortenziával próbálkozunk. Viszont könnyen meglehet, hogy a leszaporatott új növénynek eltérő színűek lesznek a virágai. Ugyanis a hortenzia estében a talaj kémhatásától függően változik a virágok színe: minél lúgosabb a talaj, annál rózsaszínebb a virágzat, és ha tőzeggel savanyítjuk a talajt, akkor fehér vagy kék lesz.
2. Orgona
Napfényes kertek szemet gyönyörködtető és csodálatos illatú növénye, minden tavaszi virágcsokor elengedhetetlen kelléke. Régebben a ballagás legfőbb díszítőeleme volt, de manapság már korábban elvirágzik. Az orgona számtalan változatban kapható, de nagyon egyszerű dugványról is nevelni. Akár lombhullató sövényt is nevelhetünk belőle.
3. Bodza
Finom és immunerősítő szörp készülhet a virágzatából, és ha nem vágjuk le mindet, akkor még finomabb lekvár a bogyóiból. Tavasszal érdemes dugványnak való ágacskákat vágni a bokorról, az éppen kirügyező ágak végéről.
4. Aranyvessző
Sokan tévesen aranyesőnek nevezik, pedig az egy fa, amelynek lonchoz hasonló lecsüngő fürtös virágzata van. Az aranyvessző ellenben az a bokor, amely tavasszal az elsők között bont virágot. Az ágak tele vannak sárga virágokkal, amelyek sajnos elég gyorsan lehullanak, de utána szép zöld bokorként gyönyörködhetünk tovább ebben a növényben, amely sövénynek is alkalmas. Virágzás után kell metszeni, hogy jövőre sok virágot hozzon.
5. Magnólia
A liliomfa a tavasz egyik legszebb virágzó növénye, amely fácskának vagy bokornak alakítható. Szélcsendes, napos fekvést, tőzeggel dúsított, enyhén savanyú talajt szeret. Esővízzel érdemes öntözni, nyári melegben gyakrabban. Félfás ágat érdemes metszeni róla a dugványozáshoz, vagy megpróbálkozhatunk bujtással. Ekkor egy földközeli ágat leszorítunk a talajhoz, félig betakarjuk földdel, és amikor a levelek alatti szemekből elkezd gyökeret sarjasztani, akkor levágjuk az ágat, és elültetjük.
6. Nyári orgona
Az egyik legjobb méhlegelő cserje, számtalan virágzata sok-sok pillangót, méhet és más hasznos rovart táplál hetekig. Ezek a rovarok pedig szépen megtisztítják a kertet az élősködőktől.
7. Jezsámen
A tévesen jázminbokornak nevezett cserje fehér, illatos virágaival kedves látvány a kertben. Virágzása nagyjából két hétig tart, utána szép zöld bokorrá válik. Akár friss, akár tavalyi hajtást vágunk, jól gyökereztethető.
8. Bokorrózsa
Minden kert nélkülözhetetlen eleme! Bármilyen ágat vághatunk: friss zöldhajtást, tavalyi ágat, fás hajtást, megpróbálhatjuk mindet gyökereztetni. Érdemes a tavalyi ágak közül olyat választani, ami hozott virágot, ennek maradékát levágjuk, és a szokásos módon elkészítjük a dugványt. Ne felejtsük el megjelölni, hogy melyik rózsáról való, milyen színű lesz!
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!