A világ számos nagyvárosában, így Budapesten is egyre népszerűbbek a veteményesként működő városi közösségi kertek. Hanem, ami Bécsben formálódik, arra eddig nem volt példa!
Az osztrák főváros két temetőjében is közösségi kertet hoznak létre az egyelőre nem használt területeken. Így már idén pirosan mosolygó paradicsom, erőtől duzzadó paprika, uborka, hagyma és cékla terem majd a kertészeti tevékenységre kijelölt sírkertekben. A parcellák bérlőit szakértők segítik a biozöldségek termesztésében. A projekt célja, hogy hasznosítsák az értékes zöldterületeket és hozzájáruljanak a biodiverzitáshoz.
Gyönyörű elgondolás, morbid ötlet vagy ökoszemlélet?
Bécs lakói számára a temető nem csak az emlékezés helye. Sokan járnak pihenni, feltöltődni is a város betondzsungelében üde színfoltot jelentő sírkertekbe. Egy új szolgáltatás keretében pedig akár már kertészkedhetnek is azok, akik a 46 bécsi temető valamelyikében sírhellyel rendelkeznek.
Sírmentes parcellákba kerül a veteményes
A közösségi kerteket egyelőre a Bécsi Központi Temetőben és a meidlingi Friedhof Südwest-ben alakították ki egy-egy összefüggő területen, ahol nincsenek sírok. A parcellák 24 négyzetméteresek, a bérlők május elején kezdhetik a művelésüket.
Induláskor nyolc különböző biopalántát biztosítanak számukra, majd menet közben még további négyféle zöldségpalántát kapnak. A hobbikertészeket a közösségi kertek üzemeltetésében nagy gyakorlattal rendelkező fiatal bécsi vállalkozás, az Ackerhelden segíti – hasznos tanácsokkal, szerszámokkal, de szükség esetén a lapátot is kiveszik a kezükből. A parcellák bérleti díja évi 139 euró, ami magában foglalja többek között a talaj előkészítését, a palántákat, a szerszámokat és a tanácsadást is. Így akár kezdő kertészek is belevághatnak a bio-zöldségtermesztésbe.
Imádják a bécsiek a közösségi kert hangulatát
Bécsben egyébként egyre népszerűbb a közösségi kertészkedés, a temetővel szomszédos simmeringi telken pédául már tavaly ősszel lefoglalták az összes közösségi parcellát. Az új kiskertek ráadásul hozzájárulnak a biodiverzitáshoz és javítják a város levegőjét.
Forrás: Ackerhelden/Luiza Puiu
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!