Legnagyobb erőfeszítéseink ellenére a gyep a tavasz elején nem feltétlenül mutat a legszebben. A zöld pázsit elérése időigényes, de megéri a fáradságos munkát. Megmutatjuk az alapelveket, amiket ha követsz biztos lehetsz benne, hogy egész nyáron egészséges lesz a fű az egész kertben.
A szép zöld pázsit minden kerttulajdonos álma! A fű ápolása valójában az egyik az egyik legkényesebb feladat a kertben, így érdemes néhány tanácsot megfogadni rögtön a szezon elején. A tél minden fűfelületen nyomot hagy. A hideg és a napfény hiánya száraz, kopár foltokat és barnulást okozhat, a problémás területeket pedig most, tavasszal kell kezelni! Nem is érdemes halogatni ezt a feladatot, ha most elkezdjük a folyamatos ápolást, egész nyáron gyönyörű zöld és puha lesz a pázsit a kertben.
Frissítsd fel a füves felületet
Miután a talaj már száraz, szedd össze a gyepszőnyegről az elmúlt hónapok során lehullott leveleket és egyéb növényi törmeléket. Ezután óvatosan gereblyézd át a füvet, ügyelve arra, hogy ne érje kár a friss hajtásokat. A gereblyézés segít szétválasztani a hajtásokat, szétszedi az összecsomósodott részeket és megakadályozza a mohásodást és az alulról rothadást is. Az alapos átgereblyézés során egyértelműen kiderül az is, hol találhatók a gyepfelületen problémás részek, hol szükséges újravetni a magokat.
Pótold a tápanyagokat trágyázással
Ahhoz, hogy a zöld pázsit dús és ellenálló legyen tápanyagokat kell juttatni a földbe, ezt a műveletet tavasszal 2-3 pár fűnyírás után érdemes elvégezni. Két fontos tápanyagra van szükség: nitrogén a növekedéshez, kálium pedig azért, hogy ellenállóbb legyen a gyep. Érdemes olyan szerves vagy műtrágyát választani, ami nagyobb arányban nitrogént, kisebben arányban káliumot és foszfort tartalmaz. Trágyázás közben figyelj, hogy egyenletesen szórd, így elkerülheted azt, hogy világosabb és sötétebb foltok alakuljanak ki a fűfelületen.
Mikor érdemes szellőztetni a gyepet?
A gyepszellőztetés az egyik legfontosabb tavaszi feladat. Egyrészt fellazítja az összetapadt részeket, másrészt lehetővé teszi, hogy a levegő és a víz könnyedén elérje a gyep gyökérzetét. Mindez erőteljes új növekedést eredményez a tavaszi szezonban. Próbáld meg akkor megszellőztetni a füvet, amikor a talaj enyhén nedves. Egy eső utáni nap tökéletes lehet erre, de az is megfelelő, ha locsolás után végzed el. Arra ügyelj, hogy 2-3 centiméternél mélyebbre ne menj, mivel az eszköz megsértheti a feléledő fű oldalhajtásait. A szellőztetéshez használhatsz hegyes fogú gereblyét, vasvillát vagy kifejezetten erre a célre készült gépet is. A lényeg, hogy annyira fel tudd lazítani a talaj felső rétegét, hogy könnyedén a fű gyökereihez jusson a tápanyag és a víz – ez a szép és sokáig zöld pázsit legnagyobb titka.
A fűnyírás titkai
A fűnyírást folyamatosan kell végezni, méghozzá az intenzív növekezés fázisában (május) hetente! A fűszálakat körübelül 4 cm magasra hagyd meg, mivel a magasabb fű a nagyobb gyökérzetnek és a nagyobb hőtűrésnek köszönhetően jobban felveszi a versenyt a gyomokkal. Ha igazán jót szeretnél a gyepnek, a levágott füvet egyből visszaszórhatod, nem kell kidobni; ez a hozzáadott szerves anyag valójában nagyon jót tesz a talajnak. A nyári nagy melegben pedig jó ötlet még magasabbra hagyni a fűszálakat (akár 7 cm), hogy beárnyékolja az alatta lévő talajt ami, így nehezebben szárad ki.
Magok újravetése: ettől lesz igazán szép zöld pázsit a kertben
Előfordulhat, hogy újra kell vetni azokat a részeket, amelyek különösen csupaszok vagy kiégtek. A fűmagok 18 Celsius-fok körüli talajhőmérsékleten csíráznak, ezért elég csak áprilisban vagy májusban elkezdeni a fű újravetését. Miután leszórtad az új magokat, a talaj nedvességének fenntartása érdekében folyamatosan nedvesen kell tartani a csírázásig a földet.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!