A tavasz beköszöntével eljön az ideje, hogy a muskátli töveket visszahozd a téli pihenőjükről. Egy kis gondoskododás és figyelem és egész nyáron gyönyörű virágokkal fogják beborítani a teraszod. Mutatjuk, hogy mi a teendő, hogy felébresszük a muskátlitöveket téli álmukból!
A melegebb idő egy dolgot jelent a muskátlitövek számára: ideje felébreszteni őket téli álmukból. Ha gondosan jársz el, hamarosan újra a napfényben pompázhatnak töveid, akárhol is pihentek a tél során. Mivel a muskátlitövek minden évben egyre nagyobbak és jobbak lesznek, különös törődést igényelnek a szezon elején. Óvatosan és lassan kell őket újra a napfényhez szoktatni, ez a legfontosabb teendő. Néhány átmeneti napot követően a locsolást és tápoldatozást is el lehet kezdeni. Mutatjuk a legfontosabb tudnivalókat, hogy egész nyáron gyönyörű virágpompában ússzon a teraszod!
Amit nem szabad kihagyni: a muskátlitövek átültetése
Az első lépés legyen mindig a virágtövek átültetése friss földbe. A hosszú tél alatt kiéli a földet a növény, elfogynak a földben levő tápanyagok. Amennyiben ezt kihagyjuk, nem biztos, hogy újra virágozni fog a muskátlink. Ilyenkor érdemes a réginél egy mérettel nagyobb ültetőedénybe helyezni a virágokat, legyen elég helye a töveknek, mivel teleltetés után az új szezonban még nagyobbra nőnek majd.
A teleltetett töveket egyszerűen emeld ki a régi földből, morzsold le a fölösleget és szabadítsd meg az elszáradt részektől: virágok, szárak, levelek.
Következik a metszés
Ne ess pánikba, ha halottnak tűnnek a muskátlitövek zöld levelek nélül – minden rendben van velük, a növények jó eséllyel élnek, csak nem ébredtek fel még téli álmukból. Ilyenkor kell alaposan visszametszetni a száraz részeket, hogy újra tudjon éledni a növény. Különösen figyelj az elszáradt, elfeketedett oldalgyökerek metszésére, ezzel ugyanis növekedésre serkented az egészséges gyökérrészeket. A száraz levelek eltávolításával napfényhez fognak tudni jutni az új levelek is.
Figyelj az ültetésre: így helyezd a töveket az új földbe
A gyökérlabda valószínűleg körülbelül 3-6 cm mély lesz, így rendkívül könnyű a tövek újraültetése. Az új virágláda vagy cserép aljára tegyél vízáteresztő sóderréteget vagy agyaggranulátumot. Erre enyhén nyirkos, fele részében tőzeget tartalmazó földet teríts és jöhet a muskátli, végül pedig egy kis földdel borítsd be.
Hova helyezd és hogyan öntözd a muskátlit?
A muskátli a napos és meleg helyeket szereti. Azonban nagyon fontos, hogy ne tűző napra kerüljön a virág! A végső kitelepítés előtt érdemes egy átmeneti állomást beiktatni a muskátli számára, hogy megszokja a melegebb klímát. Ehhez megfelelő egy világos, hűvösebb lépcsőház ablakok közötti része, hogy megfelelő legyen a szellőzés. Az átmeneti állomás után először nappalra helyezd ki a szabadba. Ha már elbúcsúztunk az éjszakai fagytól (általában április 20. és május 1. között jön el ez az idő), nyugodtan maradhat egész éjjel is kint a muskátlink.
Az újraültetés utáni napon kezdd el öntözni langyos vízzel odafigyelve, hogy a víz ne érje a leveleket. A teleltetett muskátlik esetében ez lehet az első vízivás sok hónap után, nagyon sokat segít a növekedésben és virágzásban. Viszont, ez a virág nem szereti a cserép vagy virágláda alján pangó vizet, mndenképp távozzon a kifolyónyíláson a fölösleges víz.
Gondozd sok szeretettel a muskátlitöveket, gyönyörű egész nyáros virágzással fogják meghálálni neked. Amint pedig jönnek az őszi fagyok, újra lehet kezdeni a teleltetést.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!